8
Серпень 2022року
робота під час війни

Оптимізація трудових відносин з 19 липня 2022 року: навігатор змінами

Ця стаття допоможе швидко зорієнтуватися, що змінив другий гучний закон у сфері трудових відносин під час дії воєнного стану. Переходьте за посиланнями на детальні статті про новації

Ольга Догадіна , керівник експертної групи «Експертус Кадри»

ВРУ вдруге суттєво підкоригувала норми трудового права під час війни — 1 липня 2022 року ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» № 2352-IX (далі — Закон № 2352). Закон № 2352 набрав чинності 19 липня 2022 року.

Частина змін стосується конкретизації норм першого «оптимізаційного» Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ (далі — Закон № 2136).

Ми проаналізували всі нововведення та підготували для вас детальні роз’яснення і зразки необхідних документів. Ця стаття-путівник приведе вас до потрібного матеріалу в цьому номері журналу.

Гарантії військовослужбовцям

Одна з найвагоміших змін — з 19 липня 2022 року за мобілізованими працівниками роботодавець зберігатиме робоче місце та посаду, проте середнього заробітку виплачувати вже не зобов’язаний.

Як припинити виплату середнього заробітку мобілізованому працівнику, читайте у статті цього номера.

Зразок наказу про скасування виплати середнього заробітку для працівників, що проходять військову службу — у Взірцевій Колекції Відділу Кадрів.

Чи стосується норма працівників, мобілізованих до 19 липня, роз’яснить Мінекономіки.

Якщо ваше підприємство вирішить продовжити виплату працівникам, що воюють, видайте наказ за рекомендаціями експерта.

Відпустки

Порядок надання відпусток конкретизували. Наприклад, роботодавець тепер сам вирішує, чи обмежувати надання щорічної основної відпустки 24 календарними днями, якщо вона більшої тривалості.

Про дев’ять оновлених правил надання відпусток під час воєнного стану читайте у статті цього номера.

Скачайте Пам’ятку «Стаж для щорічної основної відпустки: що включати, а що — ні».

Оплата праці та робочий час

У мирний час працівників повідомляли про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці не пізніш як за два місяці до того, як запроваджувати зміни. Коли ВРУ ухвалила Закон № 2136, у кадровиків виникли дискусії, як правильно застосовувати норму про двомісячне попередження про зміни оплати праці в бік погіршення. Тепер цю норму узгодили.

Збільшувати тижневу норму робочого часу з 40 до 60 год можна лише підприємствам критичної інфраструктури. Але це лише деякі новації.

Про всі зміни, що стосуються оплати праці та робочого часу, — у статті цього номера.

Звільнення

Раніше у разі смерті роботодавця-ФОП працівник міг тільки через суд встановити факт припинення трудових відносин. Тепер звільнитися можна через центр зайнятості.

Ще одна новація — відтепер роботодавець може звільнити працівника у зв’язку з відсутністю на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль. Раніше для цього треба було дочекатися письмових пояснень.

У день звільнення окрім копії наказу про звільнення роботодавець повинен надати працівнику письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні. Нагадайте бухгалтеру про цю нову норму, щоб він встиг підготувати шаблон такого повідомлення.

Детально про чотири нові підстави звільнення в КЗпП — у статті.

Призупинення дії трудового договору

У Законі № 2136 уточнили умову призупинення дії трудового договору — у зв’язку зі збройною агресією проти України відсутня можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором. Тож роботодавці не повинні зловживати процедурою призупинення з тими працівниками і на тих територіях, де підприємства працюють і не ведуться бойові дії. Тепер маємо і чіткий строк, на який можна призупинити дію трудового договору.

Як призупинити або відновити дію трудових договорів із працівниками по-новому, читайте у статті.

Зразок наказу про призупинення дії трудового договору — у Взірцевій Колекції Відділу Кадрів.

Обмін кадровими документами

На час оголошення воєнного стану роботодавець і працівник можуть домовитися про будь-який зручний спосіб електронної комунікації, наприклад, обмін фото документів через месенджери, навіть якщо підприємство не розташоване на території активних бойових дій.

Який спосіб обміну документами вибрати, як скласти протокол, читайте у статті.

Дія Закону № 2136

Із 19 липня 2022 року дія Закону № 2136 поширюватиметься і на держслужбовців, посадових осіб органів місцевого самоврядування та працівників представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності в Україні. Раніше ці категорії не підпадали під дію норм Закону № 2136-ІХ, який регулює трудові відносини у воєнний час, а їхню працю регулювало спеціальне законодавство.

Перевірки

Держпраці та її територіальні органи і під час дії воєнного стану зможуть позапланово перевіряти, чи дотримують законодавства про працю юрособи незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, та ФОП у частині додержання вимог закону та з питань виявлення неоформлених трудових відносин та припинення трудового договору. Якщо роботодавець виправить порушення в строк, вказаний в приписі Держпраці, штрафи за статтею 265 КЗпП не застосовуватимуть.

Змінили строки позовної давності у трудових спорах

Відтепер працівник може звернутися до суду у справах про виплату всіх сум, що належать йому при звільненні, лише у тримісячний строк з дня одержання письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні.

Раніше через порушення законодавства про оплату праці працівник мав право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому зарплати без обмеження будь-яким строком.

Мінекономіки вважає, що ці зміни підвищать оперативність розгляду трудових спорів, зокрема щодо невиплати зарплати.

Прийняття

Доповнили перелік інформації, з якою роботодавець повинен ознайомити працівника до початку роботи. Коментар Мінекономіки: нова редакція статті 29 КЗпП передбачає імплементацію норм Директиви (ЄС) 2019/1152 Європейського Парламенту і Ради від 20 червня 2019 року про прозорі та передбачувані умови праці в Європейському Союзі для забезпечення отримання працівником повної інформації про умови трудових відносин.

У наступному номері журналу «Кадровик-01» продовжимо детально вивчати зміни, що вніс Закон № 2352 до трудового законодавства.

Держпраці штрафуватиме за дискримінацію в оголошеннях про вакансії на 65 тис. грн
№ 8, 2022
Як припинити виплату середнього заробітку мобілізованому працівнику