Що нового
21 січня
Чи правомірно залишати на роботі працівника, який отримав статус біженця в іншій країні
Законодавством про працю не передбачено обов’язку працівника повідомляти роботодавця про своє місцезнаходження та отримання статусу біженця.
Під час дії воєнного стану працівники, які не виходять на роботу внаслідок обставин, пов’язаних з бойовими діями або небезпекою для життя, не можуть бути звільнені за прогул без поважної причини.
Якщо можливо працювати дистанційно, працівник може продовжувати виконувати свої обов’язки з відповідною оплатою.
За інформацією Telegram-каналу
Управління інспекційної діяльності Держпраці у Вінницькій області
21 січня
МОН ухвалило критерії критично важливих підприємств у сфері освіти і науки
МОН наказом від 06.01.2025 № 10 ухвалило Критерії, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які мають критично важливе значення для галузі національної економіки у сфері освіти і науки.
Критично важливе значення для галузі національної економіки у сфері освіти і науки мають підприємства, які відповідають одному з критеріїв:
- виконавці завдань щодо реалізації державної політики у сферах, що належать до компетенції МОН;
- виконавці завдань щодо адміністрування, забезпечення ведення та функціонування, технічної підтримки Єдиної державної електронної бази з питань освіти, Автоматизованого інформаційного комплексу освітнього менеджменту, інших електронних баз даних та реєстрів, інформаційних систем, електронних ресурсів та сервісів у сферах, що належать до компетенції МОН;
- виконавці завдань щодо підготовки здобувачів освіти за державним замовленням — не менше 30% від загального контингенту здобувачів освіти. Підприємства, що залучені до освітнього процесу за денною — не менше 30% від загального контингенту здобувачів освіти, дуальною та дистанційною формами здобуття вищої освіти;
- виконавці завдань щодо наукового та методичного забезпечення освіти, координації певного складника системи освіти / напряму складника системи освіти на загальнодержавному рівні;
- забезпечують проведення всеукраїнських та/або міжнародних заходів, спрямованих на реалізацію державної політики у сфері освіти, зокрема, — заходів національно-патріотичного виховання, фізкультурно-оздоровчих, спортивних заходів та спортивних змагань;
- виконавці завдань та / або функцій, що передбачають закони України, іншими нормативно-правові акти, міжнародні договори України, згоду на обов'язковість яких надала ВРУ і які не можна делегувати, передати іншим підприємствам відповідно до законодавства у сфері освіти і науки; виконують наукові / науково-технічні проєкти, які реалізують відповідно до міжнародних договорів та які зареєстрували відповідно до статті 66 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 № 848-VIII;
- виконавці прикладних наукових досліджень з розроблення наукових засад державної політики у сфері освіти і науки;
- виконавці наукових /науково-технічних проєктів за державним замовленням на науково-технічних / експериментальних розробок та науково-технічної продукції, а також державного оборонного замовлення, його складових частин, або інших наукових / науково-технічних проєктів, що містять державну таємницю і які виконують з обмеженнями доступу до неї;
- наукові установи, що належать до I класифікаційної групи, або заклад вищої освіти категорії А або Б — за результатами державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової / науково-технічної діяльності у 2020 році, або наукові установи / заклад вищої освіти, що належать до групи А, або Б — за результатами державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової / науково-технічної діяльності, починаючи з 2025 року;
- підприємство, що відповідає за збереження наукового об'єкта, який включили до Державного реєстру наукових об'єктів, що становлять національне надбання;
- підприємство, яке управляє об'єктом критичної інфраструктури у секторі «Наукові дослідження та розробки»;
- підприємство реалізує проєкти у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності, спрямовані на національно-патріотичне, військово-патріотичне виховання та / або громадянську освіту.
Експерти систематизують у загальну таблицю та постійно оновлюють критерії, за якими держоргани визначають підприємства такими, що мають важливе значення для галузі національної економіки у відповідних сферах діяльності та критерії територіального значення або регіональної економіки.
21 січня
Повідомте ТЦК про заброньованих у Дії
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі — Закон № 3543) покладає на органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що бронюють військовозобов’язаних, обов’язок оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаних, які заброньовані у порядку, що визначив КМУ, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (ТЦК), на території відповідальності якого вони розміщуються (ч. 3 ст. 25 Закону № 3543).
Умови, за яких надають відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлюють, регламентує Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою КМУ від 16.05.2024 № 560 (далі — Порядок № 560).
КМУ постановою від 31.12.2024 № 1558 вніс зміни до Порядку № 560. Встановили, що органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним працівникам (державним службовцям), яких забронювали у порядку, що визначив КМУ, у районному (міському) ТЦК, на території якого вони розміщуються (Центральному управлінні або регіональних органах СБУ або відповідному підрозділі розвідувальних органів, де військовозобов'язані працівники перебувають на військовому обліку).
До ТЦК подають список військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, визначений Порядком бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженим постановою КМУ від 27.01.2023 № 7 (дод. 5; абз. 3 п. 58 Порядку № 560; далі — Порядок № 76).
Зауважимо, що законодавство не встановлює строк, щоб подати список заброньованих до ТЦК.
Заброньованих зараховують на спеціальний облік в ТЦК (Центральному управлінні або регіональних органах СБУ або відповідному підрозділі розвідувальних органів) відповідно до Порядку № 76 (абз. 5 п. 58 Порядку № 560).
Зміни у Порядку № 560 діють з 16.01.2025. Тож обов’язок подавати районному (міському) ТЦК, на території якого розміщується підприємство, список заброньованих на порталі Дія виникає з цієї дати.
Порядок № 76 не передбачає взаємодії підприємства щодо заброньованих у Дії з ТЦК за місцем їх військового обліку.
21 січня
Хто обов’язково має проходити медичні огляди
Як організувати медичні огляди працівників
Медичний огляд є обов’язковим для таких категорій працівників:
- Працівники на важких роботах.
- Зайняті на роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці.
- Виконавці робіт, де є потреба у професійному доборі. Це роботи, де від стану здоров’я працівника залежить його здатність виконувати певні професійні обов’язки.
- Особи віком до 21 року.
За інформацією Telegram-каналу
Управління інспекційної діяльності Держпраці у Вінницькій області
21 січня
Умови оплати праці працівників закладів дошкільної освіти планують впорядкувати, — проєкт наказу МОН
Як оплатити працю у сфері дошкільної освіти
СПО об’єднань профспілок оприлюднив проєкт наказу МОН «Про внесення зміни у додаток 9 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 року № 557» (далі — Проєкт). Його розробили, щоб реалізувати норми Закону України «Про дошкільну освіту» від 06.06 2024 № 3788-ІХ (далі — Закон № 3788) та привести нормативно-правові акти МОН у відповідність до нього.
Додаток 9 до наказу МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 № 557 доповнять позицією «Керівники гуртків, секцій, студій та іншої форм гурткової роботи». Для них встановлять схемні тарифні розряди у діапазоні 10-12 розрядів. У назві додатку слова «дитячих дошкільних навчальних закладів» замінять на «закладів дошкільної освіти».
Проєкт приведе норми наказу у відповідність до вимог статей 26 та 28 Закону № 3788, зокрема упорядкують умови та розміри оплати праці педагогічних працівників закладів дошкільної освіти (далі — ЗДО) та закріплять у додатку 9 норми:
- тривалості робочого часу педпрацівників ЗДО на тиждень на ставку;
- педагогічного навантаження працівників, коли безпосередньо здійснюють освітній процес з вихованцями.
Засновники державних і комунальних ЗДО мають право встановлювати:
- посадові оклади, доплати, надбавки та грошові винагороди у розмірі, що перевищує розмір, який визначив КМУ;
- додаткові винагороди та допомоги, крім тих, що передбачив Закон № 3788 та інші нормативно-правові акти у сфері освіти.
Якщо Проєкт погодять, Наказ набере чинності з дня, коли його опублікують та буде застосовуватись з 1 січня 2025 року.
За інформацією СПО об’єднань профспілок
21 січня
За яких умов Держпраці проводить перевірки
Перевірки з праці під час воєнного стану
Позапланові заходи державного нагляду у період дії воєнного стану здійснюються за однієї з умов:
-
за зверненням фізичної особи про порушення, що спричинило шкоду її правам, навколишньому середовищу чи безпеці держави;
-
за дорученням прем’єр-міністра про перевірку суб’єктів господарювання у відповідній сфері у зв’язку з виявленими системними порушеннями;
-
аварія, смерть працівника внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання;
-
за зверненням органів місцевого самоврядування про порушення підприємством вимог законодавства;
-
за зверненням міських або обласних військових адміністрацій;
-
у разі, якщо підприємство не усунуло порушення вимог законодавства, виданих після 1 травня 2022 року;
-
звернення профспілок за дорученням працівника.
За інформацією
21 січня
Які документи має подати одинока мати для отримання додаткової відпустки
Одинока мати має право на щорічну додаткову оплачувану відпустку тривалістю 10 календарних днів згідно із ст. 10 Закону України «Про відпустки».
Які документи підтверджують статус одинокої матері
Постанова Пленуму Верховного суду України від 6 листопада 1992 року № 9 визначає, що одинокою матір'ю вважається:
-
жінка, яка не перебуває в шлюбі, і в свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини;
-
вдова;
-
інша жінка, яка виховує й утримує дитину сама.
До останньої категорії, згідно з роз’ясненням Мінекономіки, належать:
-
розлучена жінка;
-
жінка, яка виховує дитину без батька, зокрема, жінка, яка народила дитину, не перебуваючи в шлюбі, й при цьому батько визнав дитину;
-
жінка, яка вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком не всиновлена, оскільки батько в дитини є.
Чинне законодавство не визначає конкретного переліку документів, які має пред’явити одинока мати для підтвердження свого статусу. Тож роботодавцю пред’являють будь-який офіційно складений і засвідчений документ, що підтверджує відсутність участі батька у вихованні дитини.
Роботодавець, врахувавши документи, ухвалює рішення про надання додаткової соціальної відпустки.
За інформацією
20 січня
КМУ привів у відповідність до законів нормативно-правові акти щодо військового обліку та призову
Із 16 січня 2025 р. діють зміни, які КМУ постановою від 31.12.2024 № 1558 вніс до:
- Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою КМУ від 23.02.2022 № 154;
- Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487;
- Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 р. № 559;
- Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженому постановою КМУ від 16.05.2024 р. № 560.
Виключили, зокрема норму про те, що при прийнятті на роботу роботодавець перевіряє інформацію в електронній формі, що міститься в у військово-облікових документах (ВОД), яку кандидати на працевлаштування пред’являють за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
Визначили також, що відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період можна оформляти та надавати автоматично. Для цього військовозобов’язаний має створити відповідний запит через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Якщо виявлять, що у військовозобов’язаного відсутні законні підстави для відстрочки від призову, таку відстрочку автоматично скасують.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаному продовжуватиметься автоматично, якщо продовжать строк проведення мобілізації. Проте її продовжать не більш як до того, коли настануть обставини, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.
Громадянин, коли оформлюватиме відстрочку від призову в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК), окрім інших документів зобов’язаний буде пред’являти військово-обліковий документ.
Відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надаватимуть на семестр, але не більше ніж на 6 місяців:
- здобувачам професійної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти;
- докторантам та особам, зарахованим на навчання до інтернатури.
Щоб підтвердити право на відстрочку громадян, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами держвлади, іншими держорганами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями (далі — Підприємства) — Підприємства мають подати до ТЦК списки військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
Також визначили, що громадяни зможуть повідомити ТЦК про зміну облікових даних через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста. Раніше для цього необхідно було виключно особисто прибути до ТЦК.
20 січня
Чи мають право працівники критичної інфраструктури на скорочений робочий час
У період дії воєнного стану для працівників, зайнятих на об'єктах критичної інфраструктури, тривалість робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень згідно Закону від 15.03.2022 № 2136-IX.
Неповний і скорочений робочий час: у чому різниця
Трудовим законодавством скорочена тривалість робочого часу встановлюється для таких категорій працівників:
- учні віком від 14 до 15 років, які працюють у період канікул (24 години на тиждень);
- учні, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час (не більше половини максимальної норми, встановленої для відповідної вікової категорії).
За інформацією Telegram-каналу
Управління інспекційної діяльності Держпраці у Вінницькій області
20 січня
Як застосовувати норми Положення про сертифікацію педпрацівників
За результатами сертифікації педпрацівнику видають сертифікат, який є дійсним упродовж 3 років (ч. 4 ст. 51 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII). Те, що педпрацівникові видали сертифікат, підтверджує інформація в Єдиній державній електронній базі з питань освіти. Взяти участь у сертифікації можуть педпрацівники, які на момент реєстрації для участі в сертифікації працюють на відповідній посаді за основним місцем роботи та мають стаж педагогічної роботи не менше 2 років. Педпрацівник, який вже брав участь у сертифікації, але не отримав сертифіката, має право повторно її пройти не раніше ніж через рік. Сертифікацію за рахунок коштів державного бюджету проходять один раз на 3 роки.
Успішну сертифікацію зараховують як атестацію. Це підстава для атестаційної комісії, щоб присвоїти чергову кваліфікаційну категорію та / або педзвання чи підтвердити наявну вищу кваліфікаційну категорію та / або педзвання. Їх присвоять з дня, коли подали до атестаційної комісії сертифікат.
Педпрацівникам, які успішно пройшли сертифікацію, протягом строку дії сертифіката пропорційно обсягу педнавантаження за посадою, за якою пройдена сертифікація, встановлюють доплату в розмірі 20% посадового окладу (ставки заробітної плати).
Таку доплату встановлюють протягом строку дії сертифіката вчителю, який:
- викладає в закладі загальної середньої освіти декілька навчальних предметів, незалежно від того, який навчальний предмет він викладає;
- переходить з одного закладу освіти до іншого на таку ж посаду або посаду вчителя іншої спеціальності;
- має навчальне навантаження на посаді вчителя в іншому закладі освіти за сумісництвом.
Якщо вчитель, який має сертифікат про те, що успішно пройшов сертифікацію, переходить на інші педагогічні посади у цьому (або іншому) закладі, доплату не встановлюють.
МОН зазначає, що доплата зберігається за педпрацівником на весь період дії сертифіката, а повторна успішна сертифікація не передбачає додаткової, іншої, ніж встановлена законодавством, доплати (лист МОН від 10.01.2025 № 1/542-25).
За інформацією МОН
20 січня
У Дії реалізують бронювання працівників держорганів та ОМС
На порталі Дія реалізують бронювання військовозобов’язаних працівників:
- міністерств, служб, агентств, інших центральних органів виконавчої влади;
- органів місцевого самоврядування;
- обласних військових адміністрацій;
- судів;
- інших державних органів.
Оформити заяву на бронювання можуть тільки ті органи, відомості про яких вже внесли у Єдиний перелік органів державної влади, інших держорганів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних. Його поступово формує та веде Мінекономіки.
Фахівці Дії ще тестують роботу послуги.
Оформити заяву на бронювання допоможе консультація: Бронювання працівників під час війни у Дії.
20 січня
Міноборони роз’яснило, чому військовозобов’язаним зі статусом «обмежено придатні» необхідно пройти повторний медогляд
18 січня 2025 року Міноборони на своєму сайті роз’яснило, чому громадянам, яких свого часу визнали обмежено придатними до військової служби, необхідно пройти повторний медогляд. Пояснили також, які можуть бути наслідки, якщо порушити цю вимогу законодавства.
4 травня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 № 3621-IX (далі — Закон № 3621). Цим документом з положень законодавства про військовий обов’язок і військову службу виключили такі визначення як «обмежено придатний до військової служби» та «непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час».
Громадяни України, яких до 4 травня 2024 року визнали обмежено придатними до військової служби, мають пройти повторний медогляд протягом 9 місяців з дня, коли Закон № 3621 набрав чинності, тобто до 4 лютого 2025 року включно.
Організовують медогляди та уточнюють інформацію територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК) за місцем проживання військовозобов’язаних громадян.
Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні прибути до ТЦК у строки, зазначені в мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях, зокрема щоб пройти медогляд (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487).
На даному етапі пройти військово-лікарську експертизу можна лише за направленням, яке видає ТЦК. Щоб видати направлення, ТЦК має викликати військовозобов’язаного повісткою. Якщо повістки не було, то військовозобов’язаний може особисто звернутися до ТЦК та отримати направлення.
Міноборони також зазначило, що постанова військово-лікарської комісії (ВЛК) ТЦК про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та / або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року (п. 3.8 гл. 3 розд. ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міноборони від 14.08.2008 № 402). Тому військовозобов’язаним необхідно щорічно оновлювати медичну інформацію.
Якщо несвоєчасно пройти медогляд, який проводить ВЛК — порушите правила військового обліку або законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. КпАП за таке порушення громадян передбачає штраф у розмірі від 1000 до 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Це — від 17 000 до 25 500 грн.
Якщо особа зі статусом «обмежено придатний» не пройде повторний медогляд до 4 лютого 2025 року, електронний військово-обліковий документ в Резерв+ залишиться без змін. Проте якщо ТЦК надішле повістку на проходження ВЛК, і військовозобов’язаний не виконає умови цієї повістки — в Резерв+ відобразиться статус «в розшуку».
Нагадаємо, Міноборони до кінця січня має реалізувати можливість отримати електронне направлення на медогляд, який проводить ВЛК, через застосунок Резерв+.
За інформацією Міноборони
20 січня
Які підприємства належать до об’єктів критичної інфраструктури
Перелік критеріїв, що визначають об’єкти критичної інфраструктури, знаходиться у Законі України «Про критичну інфраструктуру».
Які підприємства відносять до об’єктів критичної інфраструктури
Так, до життєво важливих функцій та послуг належать:
- урядування та надання найважливіших адміністративних послуг;
- енергозабезпечення;
- водопостачання та водовідведення;
- продовольче забезпечення;
- охорона здоров’я;
- фармацевтична промисловість;
- виготовлення вакцин, стале функціонування біолабораторій;
- інформаційні послуги;
- електронні комунікації;
- фінансові послуги;
- транспортне забезпечення;
- оборона, державна безпека;
- правопорядок, здійснення правосуддя, тримання під вартою;
- цивільний захист населення та територій, служби порятунку;
- космічна діяльність, космічні технології та послуги;
- хімічна промисловість;
- дослідницька діяльність.
За інформацією Telegram-каналу
Управління інспекційної діяльності Держпраці у Вінницькій області
20 січня
Аграрний комітет просить Уряд змінити критерії бронювання працівників сектору
Комітет з питань аграрної політики звернувся до Уряду, щоб змінити критерії бронювання працівників фермерських господарств.
Комітет пояснює своє звернення тим, що під час війни та мобілізації виник дефіцит трудових ресурсів у селах, що створює загрозу для виконання завдань із забезпечення продовольчої безпеки держави та проведення весняної посівної кампанії.
Уряду пропонують визначити фермерські господарства, які мають в обробітку менше 500 га землі такими, що мають важливе значення для національної економіки та встановити менший поріг для таких господарств стосовно кількості гектарів, які знаходяться в обробітку, кількості працівників, поголів’я худоби, і повернути мобілізаційне завдання як підставу для бронювання.
За інформацією ВРУ
20 січня
Мінветеранів розробило рекомендації для працевлаштування ветеранів
Міністерство у справах ветеранів України представило проєкт розпорядження Кабінету Міністрів «Про схвалення Методичних рекомендацій для роботодавців з організації працевлаштування та розвитку трудових відносин за участі ветеранів війни».
Рекомендації включають практичні поради для роботодавців, які самостійно формують та управляють кадровою політикою в компаніях, мають служби управління персоналом і прагнуть забезпечити їх актуальною інформацією. Вони також орієнтовані на фізичних осіб-підприємців, що займаються розвитком мікро- та малого бізнесу, та підприємців, які хочуть залучити ветеранів до своїх колективів.
Трудові гарантії таправа учасників бойових дій
Реалізація проєкту допоможе ветеранам повернутися до мирного життя, забезпечити економічну стабільність, а також посилить соціальну відповідальність бізнесу та підтримку сімей ветеранів і загиблих захисників України.
20 січня
Як прийняти учня на виробничу практику
Для проходження виробничої практики заклади освіти укладають договори із підприємствами. Останні здійснюють оплату відповідно до укладених договорів за фактично виконану роботу.
Як оформити виробничу практику: алгоритм
Ці кошти перераховуються на розрахунковий рахунок закладів освіти, які перераховують учням 50 % зарплати. Інші 50 % зарплати використовуються навчальним закладом.
Отже, трудові відносини із учнями навчальних закладів під час виробничої практики не виникають, трудові договори не укладаються, а отже повідомлення про прийняття працівника на роботу до органів ДПС подавати не потрібно.
За інформацією Telegram-каналу
17 січня
Чи можна звільнити працівницю у відпустці по догляду за дитиною до 3 років
Звільняти жінок, які мають дітей віком до трьох років, роботодавцям заборонено згідно із ч. 3 ст. 184 Кодексу законів про працю України. На їх місце можуть прийняти лише тимчасового працівника, щоб не зупинявся робочий процес.
Відпустки на дітей і до 3 років: 17 запитань
Тимчасового працівника приймають на роботу за строковим трудовим договором. У разі дострокового виходу на роботу основного працівника, він підлягає звільненню на підставі п. 2 ст. 36 КзпП України.
Якщо жінка вийшла на роботу достроково, вона все одно має право поновити відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років. Для повторного надання відпустки потрібно написати відповідну заяву. Припинення та поновлення відпустки по догляду за дитиною може повторюватися необмежену кількість разів.
Держава не дозволяє вивільнення посад таких працівників в односторонньому порядку — з ініціативи роботодавця у зв’язку зі скороченням штату працівників згідно із ст. 40 КЗпП України.
За інформацією
17 січня
Як дізнатись, чи надав попередній роботодавець сканкопію трудової до ПФУ
В особистому кабінеті застрахованої особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду працівник може дати дозвіл новому роботодавцю на отримання витягу з електронної трудової книжки у пункті меню «Доступ до ЕТК» — додати страхувальника.
Тоді роботодавець зможе в особистому кабінеті сформувати витяг з електронної трудової книжки застрахованої особи.
Також працівник може самостійно сформувати витяг з трудової в особистому кабінеті застрахованої особи на вебпорталі Пенсійного фонду та передати його роботодавцю.
Проаналізувавши зміст витягу з електронної трудової книжки застрахованої особи можна зробити висновок, чи оцифрована паперова трудова книжка працівника.
За інформацією
17 січня
Як покращити доступ ветеранів війни до освіти, працевлаштування та заохотити до економічної активності, — законопроєкт
СПО об’єднань профспілок оприлюднив проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України для покращення доступу ветеранів війни та інших осіб до освіти, працевлаштування та заохочення економічної активності таких осіб» (далі — Законопроєкт). Його розробив Науково-дослідний інститут правового забезпечення інноваційного розвитку Національної академії правових наук України, щоб покращити доступ ветеранів війни, внутрішньо переміщених та інших осіб до вищої освіти та підвищити їх конкурентоспроможність у сфері праці, заохотити ветеранів праці започатковувати власну справу та підтримати їх. Законопроєкт перебуватиме на обговоренні до 4 лютого 2025 року.
Наразі одноразово отримати ваучер на навчання мають право учасники бойових дій. Автори Законопроєкту вважають, якщо поширити це право на усіх ветеранів війни це сприятиме їх державній підтримці у сфері працевлаштування та реалізації ними права на працю.
Планують внести зміни до таких Законів України:
- «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI;
- «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII;
- «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII.
Законопроєкт передбачає:
- надати право особам, які мають статус ветеранів війни одноразово отримати ваучер на навчання. Таким правом зможе скористатись другий з подружжя або діти, якщо ветеран війни буде неспроможний ним скористатись;
- розширити перелік професій і спеціальностей, для навчання за якими можуть видати ваучер;
- встановити пільгову орендну плату на перші три роки, якщо ветеран війни вестиме господарську діяльність в розмірах, що встановлюють місцеві органи влади, але не менше мінімальної орендної плати у розмірі земельного податку.
Щоб реалізувати норми Законопроєкту, необхідно внести зміни і до низки підзаконних нормативно-правових актів.
За інформацією СПО об’єднань профспілок
17 січня
Як здійснити виплату за листком непрацездатності
В першу чергу працівнику необхідно звернутися до лікаря, щоб встановити факт тимчасової непрацездатності. Після цього лікар створить в Реєстрі медичний висновок про тимчасову втрату працездатності, на підставі якого сформується лікарняний.
Виплата лікарняних та декретних. Шпаргалка
Роботодавець в кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України отримує лікарняний працівника.
Лікарняний набуває статусу «Готовий до сплати» через 7 днів після дати його закриття. Кадрова служба визначає кількість днів непрацездатності, які підлягають оплаті.
Роботодавець розглядає документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності не пізніше 10 робочих днів з дня набуття статусу «готовий до сплати» та приймає рішення про виплату.
Оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності за загальним захворюванням здійснюється за рахунок коштів роботодавця. З 6-го дня страхову виплату фінансує Пенсійний фонд України.
Допомога по вагітності та пологах, по догляду за дитиною або іншим членом сім’ї надається застрахованій особі за рахунок страхових коштів з першого дня тимчасової непрацездатності.
У разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання роботодавець за рахунок підприємства оплачує перші 17 днів тимчасової непрацездатності.
За інформацією
17 січня
Відомі умови, за яких медичних працівників забронюють в повному обсязі, — постанова КМУ
КМУ постановою від 14.01.2025 № 36 вніс зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі — Постанова № 36, Порядок № 76).
Пункт 5 Порядку № 76 доповнили нормою, яка дозволяє забронювати всіх військовозобов’язаних медичних працівників за основним місцем роботи у закладах охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, закладах громадського здоров’я, установах, що провадять діяльність із судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, центрів крові.
Також зняли обмеження на бронювання військовозобов’язаних прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Постанова № 36 регламентує зміни, що дозволяють перебронювати працівників до 1 березня 2025 р. без паузи у 72 години між попереднім терміном та новим. Ці зміни анонсували Мінекономіки та Мінцифри 14 січня 2025 р.
Пункт 2 Постанови № 36 встановлює, що під час бронювання працівників у період з 22 січня 2025 р. до 1 березня 2025 р. підприємством, яке визначили або якому підтвердили статус критично важливого починаючи з 23 листопада 2024 р., військовозобов’язаних переводитимуть на спеціальний військовий облік без урахування строку розгляду заяви у 72 години (абз. 1 п. 29 Порядку № 76).
17 січня
Як проводити надурочні роботи
Надурочні роботи можуть провадитися лише після інформування профспілки підприємства.
Надурочні роботи: як залучати працівників
Допускається інформування профспілки протягом наступного робочого дня при проведенні робіт для оборони країни, відверненні стихійного лиха, виробничої аварії, проведенні необхідних робіт по водопостачанню, газопостачанню, опаленню, освітленню, каналізації, транспорту, зв’язку згідно із ч. 3 ст. 62 КЗпП України.
Надурочні роботи можуть провадитися лише з дозволу профспілки згідно із ст. 64 КЗпП. Для отримання такого дозволу роботодавець має заздалегідь звернутися з письмовим поданням про надання дозволу на проведення надурочних робіт.
За інформацією ФПСУ
17 січня
Які обов’язкові складові трудового договору
У трудовому договорі повинні бути:
- посада;
- оплата праці;
- місце роботи;
- момент початку роботи.
Трудовий договір та повідомлення про умови: зразки
До початку роботи роботодавець зобов’язаний в узгоджений із працівником спосіб поінформувати працівника про:
- місце роботи;
- забезпечення необхідними для роботи засобами;
- права та обов’язки, умови праці, наявність небезпечних і шкідливих виробничих факторів, право на пільги і компенсації за роботу в таких умовах — під підпис;
- правила внутрішнього трудового розпорядку;
- проходження інструктажу з охорони праці, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони;
- організацію професійного навчання працівників,
- тривалість щорічної відпустки, умови та розмір оплати праці.
За інформацією Telegram-каналу
16 січня
Кадри для бухгалтера: поглиблений курс для професіоналів
Вища Школа Кадровика створила навчальну програму «Кадри для бухгалтера — 2025. Поглиблений курс», спеціально розроблену для підвищення кваліфікації бухгалтерів, які ведуть кадрову роботу на підприємствах. Програма охоплює ключові кадрові теми та останні зміни в законодавстві. Курс допоможе удосконалити знання і навички в галузі кадрового обліку та управління.
Навчання стартує 1 лютого 2025 року. Учні 1-ої групи отримають знижку 50%.
Учасники отримають сертифікат державного зразка про підвищення кваліфікації від Національного Юридичного Університету ім. Ярослава Мудрого.
Телефонуйте за номером 0 800 21 23 12 для того, щоб забронювати місце за акційною ціною!
16 січня
Яких працівників можна звільнити у зв’язку зі скороченням штату
Якщо на підприємстві відбувається скорочення штату працівників, то трудовий договір, укладений на невизначений термін, може бути розірваний згідно із п. 1 ст. 40 КЗпП України.
Звільнення: підстави та алгоритм дій
При звільненні працівників має враховуватись переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством, згідно із ч. 2 ст. 492 КЗпП України.
За рівних умов продуктивності праці та кваліфікації перевага надається працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку.
За інформацією Telegram-каналу
16 січня
Чи можна одночасно присвоїти педагогічне звання і кваліфікаційну категорію педпрацівникам
Коли проводять атестацію педпрацівників, керуються Положенням про атестацію педагогічних працівників, затвердженим наказом МОН від 09.09.2022 № 805, із змінами, що вніс наказ МОН від 10.09.2024 № 1277 (далі — Положення).
Пункт 10 розділу І Положення визначає, які педзвання присвоюють чи підтверджують педпрацівникам, які працюють на відповідних посадах:
- «старший учитель», «старший вихователь» — яким за результатами попередньої атестації присвоїли чи підтвердили кваліфікаційну категорію не нижче ніж «спеціаліст другої категорії» та мають стаж роботи понад 3 роки;
- «учитель-методист», «вихователь-методист» — які мають кваліфікаційну категорію не нижче ніж «спеціаліст вищої категорії», вищу освіту та стаж роботи понад 5 років.
Це не стосується педпрацівників, які працюють у закладах дошкільної освіти. Для працівників, педагогічні посади яких не передбачають присвоєння кваліфікаційної категорії присвоюють найвищий, встановлений відповідно до посади, тарифний розряд.
Тож педзвання «старший» можна присвоїти вчителеві чи вихователеві, який має другу, першу або вищу кваліфікаційну категорію. Тому вчителеві, який вже має другу кваліфікаційну категорію та атестується на першу, можна одночасно присвоїти педзвання «старший вчитель». Вихователю з другою кваліфікаційною категорією теж можна присвоїти першу категорію та педзвання «старший вихователь».
Якщо вчитель чи вихователь вже має першу кваліфікаційну категорію та атестується на вищу категорію, йому можна одночасно присвоїти педзвання відповідно «старший вчитель» чи «старший вихователь». Лише коли педпрацівник має вищу кваліфікацію, можна підтвердити цю кваліфікаційну категорію та присвоїти педзвання за відповідними посадами «учитель-методист» чи «вихователь-методист».
Отже, можна одночасно присвоювати вищу кваліфікаційну категорію та педзвання «учитель-методист» чи «вихователь-методист» вчителям та вихователям, зокрема груп продовженого дня.
За інформацією ЦК Профспілки працівників освіти і науки України
16 січня
Закон, що змінює військовий облік призовників, діятиме з 17 січня 2025 року
16 січня 2025 р. в газеті «Голос України» опублікували Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо особливостей взяття громадян України на військовий облік призовників та їх медичного огляду під час проходження ними базової загальновійськової підготовки» від 09.01.2025 № 4197-IX.
Основні новації документа:
- органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, заклади освіти не зобов’язані щороку подавати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК) списки громадян, які підлягають взяттю на військовий облік призовників;
- громадяни України чоловічої статі, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років мають стати на військовий облік призовників у період з 1 січня до 31 липня. Стати на облік можна онлайн через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста або особисто прибути до ТЦК;
- громадяни проходитимуть медогляд до початку практичних занять базової загальновійськової підготовки;
- жінок, які придатні до військової служби за станом здоров’я та віком і виявили бажання проходити базову військову службу, перед направленням на базову військову службу за їх заявою братимуть на військовий облік призовників;
- строк військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу у період дії воєнного стану можуть скоротити наполовину. Відповідне рішення приймає керівник вищого військового навчального закладу або керівник закладу вищої освіти, що має військові навчальні підрозділи.
За інформацією газети «Голос України»
16 січня
Чи можна замінити додаткову відпустку працівникам з дітьми грошовою компенсацією
Одному з батьків, який має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів згідно із ст. 73 КЗпП України.
За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.
Додаткова відпустка працівникам, що мають дітей, належить до соціальних відпусток. Ця відпустка надається за календарний рік, а не за відпрацьований робочий рік.
Якщо працівник, що має право на цю відпустку, з яких-небудь причин не скористався цим правом за декілька попередніх років, він може використати цю відпустку пізніше. Можливість заміни додаткової відпустки на дітей грошовою компенсацією чинним законодавством не передбачена.
Отримати компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки на дітей працівник має право тільки в разі звільнення.
За інформацією
16 січня
Як надають відпустку одинокій матері
Одинокій матері щорічно надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів згідно із ст. 19 Закону України «Про відпустки».
Якщо в одинокої матері двоє чи більше дітей, або єдина дитина має інвалідність, тривалість такої відпустки може збільшуватись, однак не може перевищувати 17 календарних днів.
В мирний час ця відпустка надається без урахування святкових і неробочих днів, але під час воєнного стану цю норму не застосовують.
Додаткова відпустка на дітей, як і щорічна, може бути продовжена чи перенесена в передбачених законодавством випадках.
За інформацією
15 січня
Права та можливості осіб з інвалідністю на працевлаштування розширили — ВРУ ухвалила Закон
Трудові відносини з особами з інвалідністю
15 січня 2025 р. ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю» (законопроєкт від 18.11.2022 № 5344-д; далі — Закон). Закон створює сприятливі умови, щоб працевлаштувати осіб з інвалідністю.
Проєкт Закону готували до другого читання впродовж тривалого часу. Внесли багато правок та врахували досвід країн ЄС. Закон зокрема:
- впроваджує державні стандарти, щоб обладнати / облаштувати робочі місця для різних видів втрати функціоналу та забезпечити розумним пристосуванням робочих місць на підприємствах та організаціях усіх форм власності;
- запроваджує сплату внеску, щоб підтримати працевлаштування осіб з інвалідністю замість адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування. Внесок передбачили у меншому розмірі ніж розмір адміністративно-господарських санкцій, але обов’язок із його сплати встановлюється для усіх категорій роботодавців як приватного, так і публічного сектору;
- розширює категорії підприємств, які можуть користуватися фінансовою підтримкою. Пільги та компенсації можуть отримати не лише підприємства громадських організацій осіб з інвалідністю, а й будь-які підприємства, що працевлаштовують кількість осіб з інвалідністю, що визначає Закон;
- передбачає обов’язкову соціальну послугу, зокрема із соціального супроводу на робочому місці, професійну адаптацію.
Окрім цього, створять державний фонд соціального захисту осіб з інвалідністю, який накопичуватиме внески роботодавців на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю. За кошти спеціального фонду реалізовуватимуть активні програми зайнятості та заходи підтримки працевлаштування осіб з інвалідністю, надаватимуть соціальні послуги та інші програми і заходи, спрямовані на соціальний захист осіб з інвалідністю.
Остаточний текст Закону, наразі, не оприлюднили.
За інформацією ВРУ