Що нового
28 травня
Вже офіційно — мобілізованих ураховують у ліміт для бронювання у Дії
28 травня 2025 року фахівці Порталу Дія повідомили, що оновили правила бронювання.
До кількості військовозобов’язаних у компанії додали працівників, яких мобілізували після 18 травня 2024 року. Так підприємство зможе забронювати більшу кількість спеціалістів за своїм відсотком.
Було — враховували лише тих, хто на військовому обліку й не мобілізований.
Стало — додають і мобілізованих, якщо вони офіційно працевлаштовані.
Наприклад: було 80 військовозобов’язаних — бронювали 40. Додалося 20 мобілізованих — загальна кількість зросла до 100 — тепер ліміт для всіх працівників зростає до 50.
Як визначити, кого з працівників можна забронювати
Крім того, до загальної кількості військовозобов’язаних більше не зараховують працівників, яких вже забронювали в іншій компанії.
За інформацією Дії
28 травня
Кого і за яких умов можна звільнити з ініціативи роботодавця
Звільнити працівника з ініціативи роботодавця можна не всіх працівників. На звільнення окремих категорій працівників діють обмеження.
Так, не можна звільнити вагітних і жінок, які мають дітей віком до трьох років, одиноких матерів дітей до чотирнадцяти років або дітей з інвалідністю згідно із ч. 3 ст. 184 Кодексу законів про працю України.
Цю категорію працівників можна звільнити лише у випадку повної ліквідації підприємства та з обов’язковим працевлаштуванням. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата.
За інформацією Telegram-каналу
Управління інспекційної діяльності Держпраці у Вінницькій області
28 травня
300 жінок беруть участь в експериментальному проекті Держслужби зайнятості
Вже 300 жінок розпочали навчання з початку експериментального проєкту Держслужби зайнятості, спрямованого на розширення професійних можливостей для жінок у сферах, де традиційно переважають чоловіки.
Найактуальніші професії на сьогодні: верстатниця деревообробних верстатів, трактористка та водійка навантажувача.
Навчання фінансує Фонд соціального страхування на випадок безробіття. Вартість курсу не повинна перевищувати 30 280 грн. Якщо навчання коштує більше, різницю може покрити роботодавець або учасниця.
Програма дозволяє жінкам опанувати 31 професію, що належать до категорії традиційно чоловічих. Щоб долучити працівницю до проєкту, роботодавець має подати заявку на участь онлайн або офлайн.
За інформацією Держслужби зайнятості
28 травня
Як подати трудову книжку на оцифрування
Відомості про трудову діяльність працівника чи фізичної особи-підприємця, подають на оцифрування до Пенсійного фонду згідно із Законом України №1217-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівників в електронній формі» від 5.02.2021 року.
Як спростити передачу сканкопій трудової до ПФУ
Інформацію про трудову діяльність працівників необхідно подати до Реєстру застрахованих осіб протягом п’яти років, починаючи з 10 червня 2021 року.
Щоб завантажити сканкопії трудової книжки на оцифрування, потрібно:
- авторизуватись на вебпорталі ПФУ за допомогою кваліфікованого електронного підпису;
- обрати пункт «Відомості про трудові відносини» в розділі «Комунікації з ПФУ»;
- заповнити загальні дані та надати згоду на обробку персональних даних;
- завантажити сканкопії трудової книжки;
- підписати форму та відправити до ПФУ.
Скановані файли мають бути кольоровими у форматі JРG, JРЕG, РDF та не перевищувати розміру 1 Мб. Документи, які містять більше однієї сторінки, необхідно сканувати в повному обсязі та прикріпляти як один файл. Назви файлів мають відповідати виду відсканованого документа.
За інформацією
28 травня
Чи можна перевірити лікарняний працівника: роз’яснення для роботодавців
Якщо в роботодавця виник сумнів у правомірності видачі або продовження листка непрацездатності, він має право звернутися до органів Пенсійного фонду України. Таке звернення здійснюється у письмовій формі на підставі положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Органи ПФУ уповноважені перевіряти документи, які стали підставою для видачі лікарняного. За результатами перевірки Пенсійний фонд надсилає офіційний лист із висновками страхувальнику.
За інформацією Головного управління ПФУ в Запорізькій області
28 травня
Де не можна використовувати працю жінок
Працю жінок заборонено використовувати на важких роботах, роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, на підземних роботах, крім деяких підземних робіт (нефізичних робіт або робіт по санітарному та побутовому обслуговуванню).
Також не можна залучати жінок до підіймання речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми. Перелік важких робіт та граничні норми підіймання речей затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.
Праця жінок у мирний та воєнний час
Залучення жінок до робіт у нічний час не допускається, за винятком тих галузей економіки, де це обумовлено особливою необхідністю і дозволено як тимчасовий захід. Перелік цих галузей і видів робіт затверджує Кабінет Міністрів.
Не можна залучати до робіт у нічний час, до надурочних робіт і робіт у вихідні дні і направляти у відрядження вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років.
Жінки, що мають дітей віком від трьох до чотирнадцяти років або дітей з інвалідністю, не можуть працювати надурочно або їхати у відрядження без їх згоди.
Вагітним жінкам відповідно до медичного висновку знижують норми виробітку або переводять на легшу роботу зі збереженням середнього заробітку за попередньою роботою.

Бути в курсі змін у трудовому законодавстві, обмінюватися досвідом із колегами та отримувати готові рішення для кадрової роботи – усе це можливо в нашому кадровому каналі Messenger у Facebook!
У період воєнного стану в Україні тимчасово змінено низку трудових гарантій, що стосуються праці жінок:
- вагітних та жінок, які мають дитину віком до одного року, не залучають до роботи в нічний час без згоди;
- можна використовувати працю жінок (крім вагітних і з дітьми віком до одного року) за їхньою згодою на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.
За інформацією Telegram-каналу
27 травня
КМУ змінив порядок використання коштів та надання допомоги для працевлаштування осіб з інвалідністю
Трудові відносини з особами з інвалідністю
Уряд оновив низку постанов, які регулюють соціальний захист та працевлаштування осіб з інвалідністю. Відповідні зміни внесуть до:
- постанови КМУ «Деякі питання реалізації норм Законів України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» та «Про зайнятість населення» від 31.01.2007 № 70 (далі — Постанова № 70);
- Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на соціальний захист осіб з інвалідністю, затвердженого постановою КМУ від 04.02.2023 № 120;
- Порядку надання компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць/місць провадження господарської діяльності/незалежної професійної діяльності для осіб з інвалідністю, затвердженого постановою КМУ від 22.08.2023 № 893.
Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю відтепер може надавати допомогу на поворотній та безповоротній основі для працевлаштування осіб з інвалідністю:
-
підприємствам та організаціям громадських об’єднань осіб з інвалідністю:
- на технічне оснащення наявних робочих місць;
- для технічного переоснащення виробництва, щоб створити додаткові робочі місця;
- щоб облаштувати робоче місце відповідно до індивідуальної програми реабілітації;
-
центрам комплексної реабілітації осіб з інвалідністю:
-
на випуск спеціалізованої літератури й аудіозаписів, щоб укомплектувати бібліотеки, зокрема для професійної підготовки осіб з інвалідністю;
-
-
роботодавцям:
-
щоб створити спеціальні робочі місця.
-
Постанову № 70 привели у відповідність до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сферах охорони здоров’я, реабілітації, соціального захисту та державної реєстрації окремих об’єктів санітарних заходів» від 21.08.2024 № 3911-ІХ, зокрема в частині порядку сплати адміністративно-господарських санкцій і пені роботодавцями у разі невиконання нормативу робочих місць.
Роботодавці, які не виконали норматив, можуть оновити показники у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування до 31 березня року, що настає за звітним. Санкції обчислюють за уточненими даними — відповідно до частини дванадцятої статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII.
За інформацією телеграм-каналу
27 травня
Як працівник захищений від дискримінації за віком у сфері праці
Дискримінацією визнається ситуація, за якої особа за ознаками, зокрема віку, зазнає обмежень у реалізації своїх прав згідно із ст. 1 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні».
Стаття 2-1 Кодексу законів про працю України прямо забороняє дискримінацію за віком при прийнятті на роботу, звільненні або зміні умов праці.
Стаття 11 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» гарантує рівне право на працю для громадян похилого віку. Забороняється звільнення з підстав досягнення пенсійного віку.
Стаття 24-1 Закону України «Про рекламу» забороняє зазначення вікових обмежень у рекламних оголошеннях про вакансії. За порушення накладають штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати.
Особа, що стала жертвою дискримінації за віком, має право звернутися зі скаргою до державних органів, органів місцевого самоврядування, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або до суду. Працівник має право на відшкодування моральної та матеріальної шкоди.
За інформацією
27 травня
Уряд оновив тарифні розряди для працівників освіти: що зміниться з 2026 року
27 травня 2025 р. КМУ вніс зміни до постанови «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298 (далі — Постанова № 1298).
Змін знову зазнав додаток 2 «Схема тарифних розрядів посад керівних, наукових, науково-педагогічних, педагогічних працівників, професіоналів, фахівців та інших працівників бюджетних установ, закладів та організацій» до Постанови № 1298:
для керівника / завідувача внутрішнього структурного підрозділу закладу загальної середньої освіти (дошкільного, позашкільного підрозділу, пансіону, інтернату) встановили схемні тарифні розряди у діапазоні 13—15 розрядів за ЄТС;
посади музичного керівника та інструктора з фізичної культури (фізкультури) закладу дошкільної освіти перенесли до категорії інших посад педагогічних працівників. Оплату праці їм встановили на рівні 10—14 тарифних розрядів залежно від кваліфікаційної категорії, яку встановили за результатами атестації.
Окрім цього, для керівників закладів дошкільної та позашкільної освіти збільшили нижню межу тарифних розрядів.
За інформацією телеграм-каналу
27 травня
Що робити, якщо працівник демобілізувався, але звільняється з підприємства
Підприємство приймає особу на роботу на період мобілізації основного працівника за строковим трудовим договором. У наказі про прийняття на роботу зазначається умова: «до фактичного виходу основного працівника на роботу».
При цьому запис до трудової книжки про строкову дію трудового договору не вноситься, тобто запис має бути «Прийняти ____ (посада)».
У разі, коли дія трудового договору скінчилась і жодна зі сторін не вимагає припинення його дії, договір продовжується і вважається укладеним на невизначений строк. Видавати наказ про зміни терміну дії трудового договору не потрібно. Після того як договір стане безстроковим, працівник може звільнитися на загальних підставах.
За інформацією ФПСУ
27 травня
МОЗ виключило декілька позицій з Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників у сфері охорони здоров’я
26 травня 2025 р. МОЗ наказом № 871 внесло чергові зміни до Випуску 78 «Охорона здоров’я» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом МОЗ від 29.03.2002 № 117 (далі — Випуск 78 ДКХП).
У розділі «Керівники» Випуску 78 ДКХП пункти 11 та 12 виключили. Відтепер він не міститиме кваліфікаційні характеристики:
- заступника начальника головного управління, управління (самостійного відділу, служби) охорони здоров’я місцевої державної адміністрації;
- начальника головного управління, управління (самостійного відділу, служби) охорони здоров’я місцевої державної адміністрації.
У зв’язку з цим пункти 13 і 14 вважатимуться пунктами 11 і 12 відповідно — це кваліфікаційні характеристики таких посад:
- начальник (завідувач, керівник) структурного підрозділу закладу охорони здоров’я;
- завідувач аптечного пункту.
Останнім часом МОЗ неодноразово вносить зміни до Випуску 78 ДКХП. Ці оновлення приводять кваліфікаційні вимоги у відповідність до сучасних стандартів та потреб системи охорони здоров’я.
За інформацією МОЗ
27 травня
Що таке договір із нефіксованим робочим часом
Трудовий договір із нефіксованим робочим часом — це спосіб організації виконання роботи, при якому працівник виконує свої трудові обов’язки періодично за вимогою роботодавця.
Максимальна тривалість роботи не може перевищувати 40 годин на тиждень. Оплаті підлягає вся фактично виконана працівником робота, але не менше, ніж за 32 години роботи на місяць.
Базові години та дні при роботі з нефіксованим робочим часом — це часові періоди, під час яких від працівника можуть вимагати виконання роботи, і які обов’язково визначаються у трудовому договорі.
Працівники з нефіксованим робочим часом мають всі права і гарантії, передбачені трудовим законодавством.
За інформацією Telegram-каналу
Управління інспекційної діяльності Держпраці у Вінницькій області
27 травня
Який розмір мінімальної зарплати планують на 2026 рік
Розмір мінімальної заробітної плати
23 травня 2025 р. відбулась нарада повноважних представників Сторін соціального діалогу з ведення колективних переговорів щодо розміру мінімальної зарплати на 2026 рік. Такі переговори є важливими, щоб своєчасно підготувати та подати пропозиції до проєктів Бюджетної декларації України на 2026-2028 роки та Держбюджету України на 2026 рік.
Мінекономіки надало прогнозні макроекономічні показники розвитку економіки на 2026-2028 роки.
Представник Мінфіну доповів, що у 2026 році планують встановити
- мінімальну зарплату — 8688 грн.;
- посадовий оклад (тарифну ставку) працівника І тарифного розряду ЄТС — 3470 грн.
Профспілки відмітили, що запропоноване підвищення основних державних соціальних гарантій є недостатнім з огляду на інфляцію та необхідність забезпечувати достатній життєвий рівень працівників та членів їх сімей. Запропонували встановити соціальні гарантії не нижче, ніж фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням прогнозного індексу споживчих цін:
- мінімальну зарплату з 1 січня 2026 року не нижче 50% від прогнозної середньомісячної зарплати працівників на кінець 2024 року. За попередніми розрахунками — 12 195 грн.;
- розмір посадового окладу / тарифної ставки працівника І тарифного розряду ЄТС на рівні мінімальної зарплати.
Наразі роботодавці можуть лише підтримати позицію Мінфіну щодо підвищення мінімальної зарплати у 2026 році.
За інформацією ФПУ
27 травня
Національна асоціація адвокатів створила методичку про трудові відносини у воєнний час
Протягом трьох останніх років формується практика застосування норм нового воєнного трудового законодавства. У зв'язку з цим Національна асоціація адвокатів України підготувала методичні матеріали «Робота адвоката з трудовим законодавством воєнного стану».
Як організувати роботу під час воєнного стану
Матеріали охоплюють такі питання:
- укладання трудових договорів;
- переведення працівників та зміни істотних умов праці;
- робота у нічний час;
- установлення й облік робочого часу;
- надання відпусток.
Також розглядають особливості призупинення трудових договорів, їх розірвання за бажанням працівника та з ініціативи роботодавця, звільнення керівника.
У посібнику наведені сучасні позиції Верховного Суду щодо поточної практики в трудових спорах.
За інформацією
27 травня
Як роботодавцю організувати медичні огляди працівників
Щорічно за заявою роботодавця та участю представника профспілки Держпраці визначають категорії працівників, які підлягають попередньому та періодичним медичним оглядам.
До заяви додаються штатний розпис, протоколи лабораторних досліджень умов праці з визначенням небезпечних факторів виробничого середовища.
За інформацією Telegram-каналу
26 травня
Як оскаржити висновок ВЛК: досудовий і судовий порядок
Наближається завершення терміну для повторного проходження ВЛК особами, яких раніше визнали обмежено придатними до військової служби. Після 5 червня їм буде визначено новий статус, що напряму вплине на можливість проходження військової служби.
У зв’язку з цим зростає значення механізмів оскарження висновку військово-лікарської комісії. Незгоду з висновком ВЛК можна оформити в досудовому або судовому порядку.
У досудовому порядку першим кроком є письмове звернення до вищої за рівнем ВЛК. Постанову районної або міської ВЛК можна оскаржити в обласну, а обласну — у регіональну або Центральну ВЛК. Постанови Центральної ВЛК оскаржують лише в суді. Вища ВЛК може або залишити рішення чинним, або призначити повторний чи контрольний медичний огляд.
Щоб звернутися у досудовому порядку, необхідно подати заяву з аргументами щодо незгоди з висновком і додати копії медичних документів.
У судовому порядку висновки ВЛК оскаржують за правилами адміністративного судочинства, оскільки ВЛК виконує владні управлінські функції. Якщо ви вже зверталися до вищої ВЛК, строк для подання позову — 3 місяці з моменту отримання відповіді. Якщо ні — 6 місяців з дати, коли стало відомо про порушення прав.
Позовна заява має відповідати вимогам КАСУ: включати найменування суду, сторін, зміст постанови ВЛК, суть претензій, вимоги та підтверджуючі документи.
Важливо пам’ятати: подання позову не зупиняє дії висновку ВЛК, тому в разі незгоди з висновком не варто зволікати.
За інформацією Міністерства юстиції України
26 травня
Водіїв шкільних автобусів можна забронювати за Порядком № 45
МОН інформує, що КМУ вніс зміни у Перелік посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час і працюють у МОН та на підприємствах, в установах і організаціях сфери освіти (дод. 4 до розпорядження КМУ від 18.03.2015 № 493-р) розпорядженням від 02.05.2025 № 433-р (далі — Розпорядження № 433).
Три механізми бронювання під час воєнного стану
Змінами передбачили бронювання військовозобов’язаних водіїв автотранспортних засобів, водіїв спеціальних і вантажних автомобілів у закладах загальної середньої освіти, закладах позашкільної освіти, міжшкільних ресурсних центрах / навчально-виробничих комбінатах (Лист МОН «Про бронювання військовозобов’язаних водіїв шкільних автобусів» від 15.05. 2025 № 1/10098-25).
МОН звертається з проханням до керівників обласних державних/військових адміністрацій:
довести Розпорядження № 433 до органів місцевого самоврядування та закладів освіти області;
забезпечити у межах компетенції дотримання вимог Порядку бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями відповідно до переліків посад і професій військовозобов’язаних, які підтягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 04.02.2015 № 45 (із змінами).
26 травня
Комітет з питань здоров'я нації підтримав відновлення військової підготовки для студентів-медиків
Комітет з питань здоров’я нації розробив законопроєкт про внесення змін до статті 11 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо збільшення кількості студентів, які проходитимуть навчання за програмою підготовки офіцерів запасу медичної служби.
Документ передбачає, що з 1 січня 2026 року усі придатні за станом здоров’я студенти медичних та фармацевтичних закладів вищої освіти будуть зобов’язані пройти військову підготовку на офіцерів запасу медичної служби.
Також протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом Міноборони, МОЗ та МОН України мають забезпечити утворення необхідної кількості військових навчальних підрозділів у закладах вищої освіти, що готують медиків і фармацевтів.
Комітет запропонував Комітету з питань нацбезпеки рекомендувати Верховній Раді прийняти законопроєкт за основу.
За інформацією ВРУ
26 травня
Чи можна звільнити за невідповідність посаді
Роботодавець має право звільнити працівника за невідповідність займаній посаді згідно із пунктом 2 частини 1 статті 40 КЗпП України.
Якщо невідповідність виявлена під час випробування, роботодавець може звільнити працівника, попередивши його письмово за три дні.
У разі, коли невідповідність працівника займаній посаді не пов'язана з недостатньою кваліфікацією, звільнення за цією підставою буде неправомірним.
За інформацією Telegram-каналу
26 травня
Англійська мова — обов’язкова вимога для претендентів на певні посади у сфері освіти і науки
Закон про статус англійської мови діє
23 травня 2025 року КМУ ухвалив постанову № 594, якою затвердив перелік посад у сфері освіти і науки, претенденти на зайняття яких зобов’язані володіти англійською мовою (далі — Постанова № 594, Перелік). Постанову № 594 ухвалили відповідно до вимог пункту 11 частини першої статті 3 Закону України «Про застосування англійської мови в Україні» від 04.06.2024 № 3760-ІХ (далі — Закон № 3760).
У Переліку визначили посади закладів вищої, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) освіти, а також у наукових (науково-дослідних, науково-технологічних, науково-технічних, науково-практичних) установах, наукових підрозділах юридичних осіб. Зокрема, англійська мова стане обов’язковою для:
- заступників керівників закладів, які відповідають за провадження наукової чи міжнародної діяльності;
- завідувачів докторантури, аспірантури;
- директорів бібліотек;
- керівників / заступників керівників структурних підрозділів з міжнародного співробітництва та роботи із здобувачами освіти з числа іноземців та осіб без громадянства;
- деканів факультетів, завідувачів кафедр, професорів, доцентів, наукових співробітників тощо.
Постанова № 594 набере чинності через чотири роки з дня, коли припинять або скасують воєнний стан.
Нагадаємо, що за умови наявності документів про відповідний рівень володіння англійською мовою, особам, які обіймають посади, що передбачає Перелік, можуть встановлювати надбавку в розмірі 10 % посадового окладу. КМУ постановою від 07.03.2025 № 257 затвердив Порядок встановлення надбавки за володіння англійською мовою деяким категоріям осіб. Він набере чинності одночасно з частиною шостою статті 4 Закону № 3760 — із дня, як припинять або скасують воєнний стан та діятиме протягом чотирьох років.
За інформацією КМУ
26 травня
Як вийти на пенсію, якщо не вистачає стажу
Коли не вистачає декілька місяців страхового стажу, його можна докупити згідно із ст. 10 Закону України № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010.
Коли піти на пенсію, якщо мінімальний стаж збільшено
При одноразовій купівлі сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого стажу не може бути меншою за мінімальний страховий внесок 22 % на дату укладання договору, помножений на коефіцієнт 2.
Якщо людина не може отримувати пенсію через відсутність необхідного страхового стажу, після 65 років вона може звернутись за отриманням державної соціальної допомоги особам, що не мають права на пенсію.
За інформацією
26 травня
Як змінилась виплата допомоги по вагітності та пологах
Після редакції статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV з 4 квітня 2025 року сумісники знову мають право на оплату лікарняних. Рішення про призначення страхової виплати приймає страхувальник.
Лікарняні сумісникам із 4 квітня 2025 року
Підстави для надання допомоги по вагітності та пологах за сумісництвом:
- цифрова копія е-лікарняного;
- довідка про середню зарплату за основним місцем роботи;
- довідки про середню зарплату за місцями роботи за сумісництвом, якщо особа працює на кількох роботах за сумісництвом.
Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі також у період простою підприємства, відпустки без збереження заробітної плати, відпустки по догляду за дитиною до 3 років.
За інформацією
26 травня
КМУ планує урегулювати додаткові відпустки у спеціальних дитсадках чи групах
СПО об’єднань профспілок оприлюднив проєкт постанови КМУ «Про встановлення тривалості щорічної додаткової відпустки помічникам вихователів спеціальних дитячих садків (спеціальних груп у закладах дошкільної освіти)» (далі — Проєкт). МОН розробило документ відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту» від 06.06.2024 № 3788 – IX (далі — Закон № 3788). Він діє з 1 січня 2025 р.
У Проєкті передбачили, що тривалість щорічної додаткової відпустки помічникам вихователів спеціальних дитячих садків чи спецгруп у закладах дошкільної освіти (далі — ЗДО), дошкільних підрозділах юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, які провадять освітню діяльність у сфері дошкільної освіти та працюють з дітьми:
- з функціональними сенсорними труднощами — 7 к. дн.;
- з інтелектуальними труднощами або із складними порушеннями розвитку — 14 к. дн.
Також планують дозволити встановлювати більшу тривалість додаткової щорічної відпустки помічникам вихователів зазначених закладів чи груп колективним договором, угодою та /або трудовим договором.
Нагадаємо, що тривалість щорічної основної відпустки помічників вихователів ЗДО складає 28 к. дн. (ч. 4 ст. 27 Закону № 3788). Тривалість щорічної додаткової відпустки визначає КМУ.
За інформацією СПО об’єднань профспілок
26 травня
Чи можливо оформити лікарняний для догляду за хворим чоловіком
Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є сформований на основі медичного висновку лікарняний згідно із ст. 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Порядок формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затверджений наказом МОЗ від 01.06.2021 № 1066, передбачає, що у разі необхідності догляду за пацієнтом віком від 14 років, його лікуючий лікар формує медичний висновок категорії «Догляд за хворим членом сім’ї» на особу, яка здійснюватиме такий догляд.
Тому, у разі потреби доглянути за хворим чоловіком, необхідно, щоб лікар чоловіка сформував медвисновок відповідної категорії на дружину.
За інформацією ПФУ
26 травня
Чи може працівниця вийти на роботу одразу після декрету
Щорічні відпустки повної тривалості до настання шестимісячного терміну безперервної роботи у перший рік роботи на підприємстві надають жінкам перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї згідно із Законом України № 504/96-ВР «Про відпустки».
Тому працівниця має право приєднати основну щорічну відпустку до відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами жінка має право взяти відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, але оформлювати таку відпустку не обов’язково. Всі додаткові гарантії для такої працівниці зберігаються.
Так, забороняється відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату через наявність дітей віком до 3-х років, звільняти жінок, які мають дітей віком до трьох років, крім випадків повної ліквідації підприємства.
Відпустка з вагітності та пологів
У період дії воєнного стану не залучають до роботи в нічний час без згоди жінок, які мають дитину віком до одного року.
Крім того, жінки, які мають дітей віком до 3-х років, в разі неможливості виконання попередньої роботи переводяться на іншу роботу із збереженням середнього заробітку за попередньою роботою до досягнення дитиною віку 3-х років.
За інформацією ФПСУ
26 травня
Річниця змін в українському правописі
Зміни можна поділити на дві групи з умовними назвами:
- «пишемо тільки по-новому, без варіантів»;
- «пишемо або по-старому, або по-новому».
23 травня
Інструкцію про порядок нарахування і сплати ЄСВ привели у відповідність до реформи МСЕК
Мінфін наказом від 05.05.2025 № 231 вніс зміни до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом від 20.04.2015 № 449 (далі – Інструкція № 449).
Уточнили положення з переліком документів, що дозволяють підприємствам, установам й організаціям, фізичним особам-підприємцям, в яких працюють особи з інвалідністю, застосовувати пільгову ставку єдиного внеску в розмірі 8,41% суми нарахованої зарплати.
Документи, що підтверджують інвалідність:
- засвідчений витяг із рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо встановлення інвалідності, що працівник отримав відповідно до постанови КМУ «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 15.11.2024 № 1338 (далі – Постанова № 1338), або
- копія довідки до акта огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності, яку видали до 1 січня 2025 року.
Трудові відносини з особами з інвалідністю
Роботодавці нараховуватимуть єдиний внесок у пільговому розмірі (абз. 3 - 5 пп. 5 п. 2 розд. III Інструкції № 449) із дати, коли отримали від працівника документи про встановлену інвалідність протягом строку, що встановлює Постанова № 1338.
Зміни до Інструкції № 449 почнуть діяти з дня, як їх офіційно опублікують.
За інформацією Мінфіну
23 травня
Який ТЦК повідомити, якщо працівник змінив місце реєстрації
Повідомлення про зміну облікових даних, як правило, подають до того ТЦК, де працівник перебуває на військовому обліку, оскільки персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей стосовно військовозобов’язаних за зареєстрованим місцем проживання.
Терміни подання повідомлення про зміну облікових даних
Проте доцільно також проінформувати й той ТЦК, в якому працівник раніше перебував на обліку, щоб уникнути ситуацій, коли «попередній» ТЦК надішле розпорядження щодо виклику працівника.
23 травня
Яку дату вказати під час звільнення за прогул
Раніше датою звільнення був останній день роботи працівника перед прогулом. Виходили з норми, що днем звільнення вважають останній день роботи згідно із абз. 2 п. 2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці від 29.07.1993 № 58.
Суди дотримують іншу позицію. Так, Верховний Суд сформулював сталий правовий висновок про те, що працівника можуть звільнити з підстав, передбачених КЗпП, лише у день видання наказу роботодавця, або у будь-який наступний день за днем, коли видали наказ про звільнення.
У який термін правомірно накласти дисциплінарне стягнення
23 травня
Мінцифри готує альтернативний спосіб бронювання працівників для компаній, де керівники — іноземці
Сьогодні подати дані на бронювання працівників може лише керівник критично важливого підприємства через Портал Дія. Керівники-іноземці не мають такого доступу. Тому Мінцифри розробляє альтернативний механізм — компанія подаватиме інформацію до державного органу, що визначив її критично важливою. Далі цей орган оформить заяву на бронювання на Порталі Дія.
Цей підхід уже працює для окремих типів компаній — проєктів міжнародної технічної допомоги, працівників спеціалізованих установ ООН, членів наглядових рад. Наразі Мінцифри хоче поширити механізм на всі підприємства, які не можуть самостійно користуватися послугою бронювання на порталі.
Як підготуватися до бронювання
Про це стало відомо на зустрічі Європейської Бізнес Асоціації з Міноборони, Мінекономіки та Мінцифри 15 травня.
Також обговорили:
- Проблеми зі скасуванням статусу бронювання у працівника в «Резерв+» раптово і без пояснення. Це може виявити й роботодавець, коли формує відомості з реєстру військовозобов’язаних. Міноборони готує push-повідомлення про скасування бронювання, за якими у «Резерв+» вкажуть причину.
- Період перебронювання. Пропозицію скоротити строк з 72 до 24 годин не підтримують Мінекономіки, Міноборони та Генштаб ЗСУ через ризики зловживань. Натомість бізнес запропонував подавати заявки, що продовжуватимуть бронювання заздалегідь. Наприклад – за 1 місяць до завершення бронювання.
- Відстрочки для наукових та науково-педагогічних працівників. Представники Міноборони зазначили, що автоматизація в роботі. Варто слідкувати за анонсами та оновленнями.
- Моніторинг критично важливих підприємств. Міністерства проводитимуть системний моніторинг відповідності підприємств критеріям критичності. Чітких строків немає.
- Проблеми з розрахунком доходу. Учасникам зустрічі роз’яснили, що загальний дохід працівника включає лікарняні, відпускні та інші виплати. Виплати з інших місяців розглядатимуть індивідуально.
- Цифровізація звітності компаній. Усі базові картки військовозобов’язаних вже є в реєстрі «Оберіг» та інших державних реєстрах. Цифровізація звітності компаній, щоб зменшити адміністративне навантаження на бізнес — це інший функціональний напрям, що потребує доопрацювання.
- Відсутність відповідальності за порушення строків розгляду заяв на критичність. Наразі строки декларативні, відповідальність за затримки не передбачена. Водночас, держоргани мають зауваження до якості пакету документів компаній — звітності, відомостей про компанію тощо.
Критерії, щоб визнати підприємство критично важливим
- Проблеми з актуалізацією даних у реєстрі Оберіг, які відображаються на Порталі Дія —відомості про звільнених працівників інколи залишаються в реєстрі місяцями. Працівникам радять самостійно оновлювати місце роботи через «Резерв+».
за інформацією ЄБА
