Що нового

у кадровій справі

31 жовтня

Дозвіл на працевлаштування іноземців

Дозвіл на працевлаштування іноземців

Щоб отримати дозвіл на працевлаштування іноземця, роботодавець повинен подати заяву через обласний або Київський міський центр зайнятості.

Трудові відносини з іноземцем

Юридична особа або ФОП подає заяву особисто під час прийому посадовими особами, через ЦНАП, поштою з описом вкладення або через електронний кабінет роботодавця на сайті Державної служби зайнятості.

Документи іноземною мовою слід перекласти українською та нотаріально засвідчити підпис перекладача.

За відсутності підстав для відмови, рішення про видачу дозволу приймається в установлені законом строки та публікується на сайті центру зайнятості, а роботодавця повідомляють електронною поштою.

За інформацією

Закарпатського обласного центру зайнятості

30 жовтня

Догляд за чоловіком з інвалідністю та страховий стаж

Догляд за чоловіком з інвалідністю та страховий стаж

Якщо дружина доглядає за чоловіком, який отримав І групу інвалідності внаслідок нещасного випадку, цей період буде зараховано до її страхового стажу згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»

Чи включати до страхового стажу відпустки без збереження зарплати

Умови зарахування до страхового стажу:

  • людина, яка здійснювала догляд, є працездатною (не досягла пенсійного віку та не є особою з інвалідністю);
  • не працювала в період догляду;
  • отримувала в органах соціального захисту населення допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства.

Такий період враховується до страхового стажу за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, що формуються на підставі звітів органу соціального захисту населення.

За інформацією

Головного управління ПФУ в Запорізькій області

30 жовтня

Розробили критерії, за якими визначатимуть посади працівників ОМС, що виконують функції з обслуговування

На сайті СПО об’єднань профспілок розмістили проєкт постанови КМУ «Про затвердження критеріїв визначення переліку посад працівників органів місцевого самоврядування, які виконують функції з обслуговування». Розробник документу — НАДС.

Проєкт постанови розробили, щоб виконати положення Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 02.05.2023 № 3077-ІХ (далі — Закон № 3077).

Рада органу місцевого самоврядування (ОМС) визначає посади працівників, які виконують функції з обслуговування, на підставі критеріїв, що затверджує КМУ (п. 4 ч. 1 ст. 6 Закону № 3077).  На такі посади осіб призначають і звільняють відповідно до законодавства про працю.

Критеріями, за якими визначатимуть посади працівників, що виконують функції з обслуговування (далі — Критерії), є зміст та характер виконуваної роботи. Робота таких працівників не передбачає, що вони виконують посадові обов’язки (повноваження), безпосередньо пов’язані з виконанням завдань і функцій місцевого самоврядування, визначених законами України, та завдань працівників патронатної служби в ОМС, визначених Законом № 3077. Вони створюють умови для функціонування ОМС та діяльності посадових осіб місцевого самоврядування.

У Критеріях визначили види робіт, які за характером та змістом є обслуговуючими. Зокрема, це роботи із:

  • підготовки засідань і нарад;
  • збору і обробки довідкового та інформаційного матеріалу;
  • комп’ютерного набору тексту;
  • бухгалтерського обліку. Зокрема, —  це робота з первинною документацією, її облік, підготовка проміжних розрахунків для обліку господарських операцій; нарахування заробітної плати тощо.

Посаду працівника ОМС віднесуть до посад, які виконують функції з обслуговування, якщо він виконує один або більше видів робіт, викладених в Критеріях.

Перелік посад визначатимуть з урахуванням регламентів, директив, профстандартів, довідників кваліфікаційних характеристик професій працівників або інших нормативних документів, що встановлюють вимоги до змісту та характеру виконуваної за посадою роботи та професійної кваліфікації осіб.

Переліки затверджуватимуть сільські, селищні, міські ради за поданням керуючого справами виконавчого комітету відповідної ради; районні у місті, районні, обласні ради — за поданням голови відповідної ради.

Якщо постанову ухвалять, вона набере чинності одночасно із Законом № 3077, тобто не раніше ніж через шість місяців, після того, як припинять або скасують воєнний стан. 

Людмила Герега

За інформацією СПО об’єднань профспілок

30 жовтня

Поєднання роботи за основним місцем та за сумісництвом

Законодавство про працю не містить заборон чи обмежень щодо перерв, які працівник має робити між основним місцем роботи та за сумісництвом. 

Чи може працівник одразу після роботи за основним місцем стати до роботи за сумісництвом

Тому теоретично працівник може стати до роботи за сумісництвом одразу після основної роботи. Проте роботодавцю необхідно зважати на ризик перевтоми працівника.

Під час складання змінних графіків роботи та визначення тривалості робочої зміни роботодавець та профспілка підприємства повинні враховувати характер та умови праці, коли перевтома працівника може становити загрозу життю і здоров’ю як самого працівника, так і його оточення згідно з п. 5 Методичних рекомендацій щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджених наказом Мінсоцполітики від 19.04.2006 № 138.

30 жовтня

Дані про зміни у трудових відносинах

Дані про зміни у трудових відносинах

Авторизуватися у кабінеті страхувальника на порталі Пенсійного фонду можуть керівник або бухгалтер, які підписували останній податковий розрахунок сум нарахованого єдиного внеску. Також можна використати КЕП печатки роботодавця, якщо за її допомогою підписували звіт.

Чи можна скасувати або виправити оперативні відомості, що передали до ПФУ

Для оперативної взаємодії під час оформлення бронювання Пенсійний фонд дав можливість подати відомості про прийняття працівника на роботу, переміщення, переведення, звільнення, поновлення на роботі, тимчасове припинення/відновлення дії трудового договору згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2024 №650 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану».

Страхувальник в особистому кабінеті може залучати до роботи уповноважених фахівців, яким надається право перегляду та внесення даних, які стосуються трудових відносин працівників за допомогою опції меню «Користувачі кабінету страхувальника».

Уповноважений працівник має увійти до кабінету страхувальника за допомогою службового КЕП, який містить його реєстраційний номер облікової картки платника податків та код за ЄДРПОУ роботодавця. Щоб внести нову інформацію, фахівець має сформувати відповідне звернення, підписати власним КЕП і надіслати на опрацювання до Пенсійного фонду.

За інформацією

Головного управління ПФУ в Луганській області

30 жовтня

Кабмін планує посилити вимоги до бронювання

Кабмін планує посилити вимоги до бронювання

Кабмін планує змінити критерії зарахування до критично важливих підприємств та бронювання працівників від мобілізації. Рішення можуть прийняти після завершення аудиту статусів критично важливих підприємств.

Які підприємства відносять до критично важливих у цілях бронювання

Так, уряд може збільшити розмір середньої зарплати для підприємства до 19-20 тис. грн на місяць для віднесення його до категорії критично важливого. Зараз цей показник має бути не меншим за середній по регіону. Також можливий варіант встановлення єдиного мінімального рівня зарплати на всій території країни. 

Зараз критерії критичності визначають галузеві міністерства та обласні військові адміністрації. Є можливість, що найближчим часом можуть запровадити норму узгодження критеріїв критичності з Міноборони та Мінекономіки. 

Крім того, всі підприємства, які набули статусу критично важливих з червня, будуть додатково перевірені на справедливість його отримання та дії. 

За інформацією РБК-Україна

30 жовтня

Держстат оновив перелік форм статзвітів, які можна подати в електронному вигляді

Затвердили план статспостережень на 2025 рік

29.10.2024 Держстат оновив перелік форм державних стаспостережень та фінзвітності, які респонденти можуть подавати в електронному вигляді у 2025 році (далі — Перелік).

Станом на 16.10.2024 у Переліку було 30 звітів: 19 статистичних та 11 фінансових, серед них — № 1-ПВ (місячна) «Звіт із праці». Наразі — 36 звітів: 25 статистичних і 11 фінансових.

Перелік форм розширюватимуть і надалі, у міру того, як їх реалізують в електронному вигляді.

Раніше Держстат також оприлюднив проєкти календаря, альбому, табеля форм та зміни до статзвітності на 2025 рік. Крім того, КМУ розпорядженням від 15.10.2024 № 1003-р затвердив план статспостережень на 2025 рік.

Людмила Герега

За інформацією Держстату

Зміни у статзвітах — 2025

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту Кадровик-01
Джерело: https://prokadry.com.ua/news/84118-zmini-u-statzvitakh-2025

30 жовтня

Мінсоцполітики анонсували субсидії на оренду житла для ВПО

Мінсоцполітики анонсували субсидії на оренду житла для ВПО

Міністерство соціальної політики анонсують допомогу переселенцям для оплати оренди житла. Право на субсидію матимуть родини ВПО, які витрачають на оренду житла понад 30% своїх сукупних доходів.

Як переконатися, що ВПО не перебуває у трудових відносинах із попереднім роботодавцем

Якщо родина має доходи менші, ніж 2 прожиткових мінімумів на одну особу (5840 грн), то субсидія покриватиме вищий відсоток вартості оренди.

Призначення субсидії на оренду житла для ВПО розпочнеться з середини січня 2025 року. Її призначатиме Пенсійний фонд України, а отримувати можна буде одночасно з субсидією на комунальні послуги.

Родини ВПО зможуть звертатися по призначення субсидії на оренду з середини січня 2025 року. Розмір субсидії на оренду розраховуватимуть індивідуально для кожної сім'ї, на це впливатимуть рівень доходу сім'ї, кількість її членів та вартість оренди житла.

За інформацією Урядового порталу

29 жовтня

Уряд змінив критерії для отримання інвалідності внаслідок війни

За ініціативи Мінветеранів Кабмін вніс зміни до Постанови від 25 квітня 2018 р. № 306 щодо Порядку встановлення зв’язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров’я

Працівник з інвалідністю: гарантії під час воєнного стану

Таким чином розширили підстави для встановлення зв’язку інвалідності із пораненнями або іншими ушкодженнями здоров’я, отриманими цивільним населенням від вибухонебезпечних предметів.

Тепер статус особи з інвалідністю внаслідок війни зможуть отримати особи, що постраждали від російських обстрілів вибухонебезпечними предметами на підконтрольних Україні територіях.

Такі факти будуть підтверджуватися місцевим територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

29 жовтня

Посада «помічник сапера»

Згідно з Національним класифікатором України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженим наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327 існує професійна назва роботи «Сапер (розмінування)».

Чи можна ввести до штатного розпису помічника сапера

Не варто застосовувати слово «помічник» у назві професії, тому що у класифікаторі воно визначає рівень кваліфікації для робочих професій. А сапер вже має 1—4 кваліфікаційні рівні, передбачені Національною рамкою кваліфікацій. 

ДСНС не визнає можливості застосовувати професію помічника сапера, адже до робіт із розмінування допускають тільки кваліфікованих працівників ч. 1 ст. 1 Закону України «Про протимінну діяльність в Україні» від 06.12.2018 № 2642-VIII

29 жовтня

Профстандарт викладача закладу вищої освіти — у Реєстрі кваліфікацій

Професійні стандарти в кадровій роботі

29 жовтня 2024 року Національна агенція кваліфікацій внесла до Реєстру кваліфікацій професійний стандарт «Викладач закладу вищої освіти». Розробник — Міністерство освіти і науки України.

Викладач закладу вищої освіти формує громадянські, професійні та світоглядні компетентності, морально-етичні цінності у здобувачів вищої освіти.

Згідно з Національним класифікатором України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» (КП) назва професії — «Викладач закладу вищої освіти» (код КП 2310.2).

Назви типових посад: професор, доцент, старший викладач, викладач, асистент.

Посади викладачів можуть обіймати особи, які мають науковий ступінь та/або вчене звання, освітній ступінь магістра або освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста у галузі знань, що відповідає профілю викладання. Якщо науковий ступінь та/або вчене звання відсутнє, від викладача можуть вимагати стаж роботи у відповідній галузі чи виді професійної діяльності.

Заклади вищої освіти у статуті можуть встановлювати додаткові вимоги до осіб, які обійматимуть посади викладачів.

Призначають на такі посади за результатами конкурсного відбору.

Стандарт передбачає професійну кваліфікацію згідно з Національною рамкою кваліфікацій (НРК):

  • викладач закладу вищої освіти — педагогічний працівник, 7 рівень НРК;
  • викладач закладу вищої освіти — провідний педагогічний працівник, 8 рівень НРК;
  • викладач закладу вищої освіти — науково-педагогічний працівник, 8 рівень НРК;
  • викладач закладу вищої освіти — провідний науково-педагогічний працівник, 8 рівень НРК;
  • викладач закладу вищої освіти — академічний лідер, 8 рівень НРК.

Професійну кваліфікацію особи підтверджують документи:

  • диплом магістра (спеціаліста), 7 рівень НРК;
  • диплом кандидата наук, 8 рівень НРК;
  • диплом доктора філософії/диплом доктора мистецтва, 8 рівень НРК;
  • диплом доктора наук, 8 рівень НРК;
  • атестат доцента, атестат старшого наукового співробітника, атестат старшого дослідника, 8 рівень НРК;
  • атестат професора, 8 рівень НРК;
  • сертифікати, що підтверджують здобуття компетентностей, 7, 8 рівні НРК.

Стандарт також передбачає, що обсяг підвищення кваліфікації викладачів упродовж п’яти років не може бути меншим ніж шість кредитів Європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи.

Наступного разу профстандарт переглянуть у жовтні 2029 року.

Людмила Герега

За інформацією Реєстру кваліфікацій

29 жовтня

ВРУ ухвалила Закони, що продовжують дію воєнного стану та загальної мобілізації

Воєнний стан: тривалість і підстави. Шпаргалка

Народний депутат Олексій Гончаренко повідомив, що ВРУ ухвалила Закони України (законопроєкти від 28.10.2024 № 12151 та № 12152, далі — Закони), що затверджують:

  • Указ Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 28.10.2024 № № 740/2024,
  • Указ Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» від від 28.10.2024 № № 741/2024.

ВРУ проголосувала тринадцятий раз, щоб продовжити дію воєнного стану та загальної мобілізації.

Нагадаємо, під час воєнного стану норми Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ мають пріоритет над КЗпП.

Ірина Матійко

За інформацією телеграм-каналу Олексія Гончаренка 

29 жовтня

Збільшення тривалості робочого часу для неповнолітніх

Збільшення тривалості робочого часу для неповнолітніх

Роботодавець під час воєнного стану може збільшити тривалість робочого часу працівнику,  зайнятому на об’єкті критичної інфраструктури згідно із ст. 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Три відповіді на запитання про критично важливі підприємства

Проте ця норма не застосовується до праці неповнолітніх. Тому роботодавець не має права збільшити тривалість робочого часу для неповнолітнього працівника, навіть якщо він працює на об’єкті критичної інфраструктури.

За інформацією

Північно-Східного міжрегіонального управління Держпраці

29 жовтня

Зміни до Порядку організації та ведення військового обліку, — постанова КМУ

КМУ постановою від 22.10.2024 № 1217 вніс зміни до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487.

Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК), органи СБУ та розвідувальні органи надсилатимуть Національній поліції звернення про необхідність затримати порушників правил військового обліку, мобілізаційного законодавства та законодавства про оборону шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС.

Це дозволить правоохоронцям оперативно отримувати дані, затримувати та доставляти призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, до найближчого ТЦК або органів СБУ.

Уточнили, що звернення має містити:

  • прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) порушника;
  • адресу його задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування);
  • дату народження;
  • інші дані (за наявності);
  • підставу затримання;
  • унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи.

У разі, якщо не буде технічної можливості передати дані, такі звернення надсилатимуть в паперовій формі (додаток 20 до Порядку № 1487).

Людмила Герега

За інформацією КМУ

29 жовтня

Довідка про роботу на вимогу працівника

Довідка про роботу на вимогу працівника

Роботодавець зобов’язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на підприємстві, в установі чи організації згідно із ст. 49 Кодексу законів про працю України

Довідка про підтвердження місця роботи

У довідці мають бути зазначені: спеціальність, кваліфікація, посада, час роботи і розмір заробітної плати. 

Якщо роботодавець не надасть довідку, громадянин має право звертатися до органу Держпраці, правоохоронних органів та суду.

За інформацією

Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці

28 жовтня

Робота студентів під час навчання

Робота студентів під час навчання

Особи, які навчаються у закладах вищої освіти, мають право на безпечні і нешкідливі умови навчання, праці, побуту та трудову діяльність у позанавчальний час згідно із ст. 62 Закону України від 1 липня 2014 року №1556-VII «Про вищу освіту».

Оформлюємо практику студентів на підприємстві

Працівники-студенти мають такі самі трудові права та обов’язки, як і інші працівники.

Студента на перше місце роботи приймають тільки як основного працівника, навіть якщо він навчається на денній формі навчання, тому що під час навчання між навчальним закладом та студентом не виникає трудових відносин і відповідно трудовий договір не укладається.

Для студентів може бути встановлена скорочена тривалість робочого часу: для працівників віком від 16 до 18 років — 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років — 24 години на тиждень.

Студенти, які навчаються на денній формі навчання, можуть виконувати свої трудові обов’язки тільки у вільний від навчання час.

Оплата праці студента відбувається пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Факт отримання заробітної плати студентом не впливає на його право отримувати стипендію.

За інформацією

Східного міжрегіонального управління Держпраці

28 жовтня

В Україні планують запровадити загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення

У Мінсоцполітики розробили проєкт Закону України «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення». Текст документу розмістив на своєму сайті СПО об’єднань профспілок.

Автори проєкту пропонують зобов’язати всі категорії працівників брати участь у системі накопичувального пенсійного забезпечення. При цьому податкове навантаження на роботодавця чи на працівника не зміниться.

Накопичувальний внесок включатиме обов’язкову і додаткову частини. Його розмір  становитиме:

  • 2% бази нарахування протягом першого року з початку сплати накопичувальних внесків (1% за рахунок єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) та 1% — за рахунок податку з доходів фізичних осіб);
  • 4% (2% + 2%) — протягом другого року;
  • 6% (3% + 3%) — протягом третього і в наступні роки.

Базою нарахування накопичувального внеску стане сума нарахованої кожному працівнику зарплати, що включає основну та додаткову зарплату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Роботодавець автоматично залучатиме працівника на щорічній основі до сплати накопичувального внеску. Останній може відмовитися від сплати додаткового накопичувального внеску або поновити її. Для цього працівник має подати роботодавцю відповідну заяву.

Роботодавці сплачуватимуть накопичувальні внески на рахунки податкових органів одночасно зі сплатою єдиного внеску та в аналогічному порядку.

Ставку єдиного внеску пропонують зменшити з 22% до 17% у перший рік запровадження такої системи, до 16% на другий рік і до 15% з третього року.

В Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI визначать відповідальність роботодавців за порушення порядку сплати накопичувального внеску.

Передбачають, що законодавство про накопичувальне пенсійне забезпечення вступить в дію з 1 січня 2026 року, а сплата накопичувальних внесків почнеться через рік після того, як завершиться воєнний стан.

Людмила Герега

За інформацією СПО об’єднань профспілок 

28 жовтня

Бізнес просить президента мобілізувати правоохоронців та військових пенсіонерів

Бізнес просить президента мобілізувати правоохоронців та військових пенсіонерів

Українська Рада Бізнесу, до складу якої входить 120 бізнес-асоціацій, звернулася до президента України та Уряду із проханням запровадити принцип черговості мобілізації. Бізнес пояснює своє прохання бажанням покращити якість кадрів у ЗСУ.

Відповідаємо на запитання про мобілізацію та увільнення

У першу чергу пропонують мобілізувати військових пенсіонерів віком від 45 до 60 років, оскільки вони не потребують додаткової підготовки. Згідно з даними Пенсійного фонду України таких осіб налічується 150 тисяч.

Другою чергою УРБ просить мобілізувати правоохоронців — працівників Нацполіції, Управління державної охорони, Служби судової охорони, працівників МВС, членів громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону, членів муніципальних варт та пенсіонерів цих органів.

Третьою чергою пропонують мобілізувати безробітних, зареєстрованих у Державному центрі зайнятості більше шести місяців, а перехід до наступної черги мобілізації проводити в разі мобілізації 80% придатних представників попередніх черг.

За інформацією Української ради бізнесу

28 жовтня

Воєнний стан та мобілізацію знову продовжать

Діє Закон, що продовжує воєнний стан до 10 листопада

28 жовтня 2024 р. Президент зареєстрував у ВРУ законопроєкти:

Законопроєккт № 12151 затверджує Указ Президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 28.10.2024 № 740/2024, за яким воєнний стан в Україні продовжують з 05:30 10 листопада 2024 року строком на 90 діб, — до 05:29 8 лютого 2025 року.

На такий же строк продовжать загальну мобілізацію.

Ірина Матійко

За інформацією ВРУ

 

28 жовтня

Компенсація за працевлаштування учасників бойових дій

Компенсація за працевлаштування учасників бойових дій

Роботодавці можуть отримати компенсацію у розмірі 50% фактичних витрат на оплату праці учасників бойових дій. Для цього роботодавцю необхідно взяти на роботу УБД з числа зареєстрованих безробітних, які перебувають на обліку в центрі зайнятості понад 1 місяць.

Компенсація частини ЄСВ за працевлаштованих на нові робочі місця осіб. Пам’ятка

Максимальний щомісячний розмір компенсації не може перевищувати 8000 грн. Загальна тривалість виплати складає 6 місяців протягом року.

Якщо учасник бойових дій не має відповідної кваліфікації, служба зайнятості організує підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації на замовлення роботодавця.

За інформацією

Донецького обласного центру зайнятості

28 жовтня

Як запобігти мобінгу на роботі

Як запобігти мобінгу на роботі

Мобінг — це дії роботодавця або працівників, спрямовані на приниження гідності та честі працівника, у формі психологічного та економічного тиску.

Дискримінація на робочому місці та як їй запобігти: приклади з судової практики

Щоб запобігти мобінгу роботодавець повинен:

  • правильно організувати роботу працівників;
  • створювати умови для зростання продуктивності праці;
  • забезпечувати трудову і виробничу дисципліну;
  • неухильно додержуватися законодавства про працю і правил охорони праці;
  • здійснювати заходи щодо запобігання та протидії цькуванню;
  • уважно ставитися до потреб і запитів працівників;
  • поліпшувати умови їх праці та побуту.

У колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема, заходи, спрямовані на запобігання, протидію та припинення мобінгу, а також заходи щодо відновлення порушених унаслідок цькування прав.

За інформацією

Центрального міжрегіонального управління Держпраці

26 жовтня

Погоджено часткове відновлення бронювання

Чому не працює послуга бронювання в Дії

Працівники, яким було надано статус заброньованих до 31 травня 2024 року, матимуть можливість безперешкодно подовжити цей статус на аналогічний термін.

Це дозволить стабільно працювати стратегічно важливим галузям економіки, зокрема тим, які забезпечують обороноздатність країни.

Аудит рішень щодо надання статусу критично важливих підприємств, ухвалених протягом останніх чотирьох місяців, триватиме до 15 листопада.

Після завершення Уряд оновить критерії бронювання, щоб цей механізм працював як на зміцнення безпеки та оборони, так і на підтримку економіки.

За інформацією КМУ

25 жовтня

Соціальні гарантії для вагітних жінок та працівників з дітьми

Соціальні гарантії для вагітних жінок та працівників з дітьми

Роботодавець зобов’язаний перевести на неповний робочий день або тиждень вагітну чи жінку, яка має дитину до 14 років, дитину з інвалідністю або доглядає за хворим членом сім’ї, або особу, яка виховує малолітніх дітей без матері, за їх проханням.

Чи отримає працівниця допомогу з вагітності і пологів, якщо з нею призупинили трудовий договір

Матерям дітей до півтора року надаються додаткові перерви для годування дитини – по 30 хвилин кожні три години (60 хвилин, якщо більше однієї дитини).

У разі необхідності роботодавець має надати вагітним жінкам і жінкам із дітьми до 14 років або дітьми з інвалідністю путівки до санаторіїв (безкоштовно чи на пільгових умовах) та надати їм матеріальну допомогу.

Роботодавець не має права звільнити вагітних працівниць чи з дітьми до трьох (шести) років, одиноких матерів із дитиною до 14 років або дитиною з інвалідністю. Навіть за повної ліквідації підприємства або закінчення строкового трудового договору необхідно працевлаштувати таких працівниць.

Ця вимога також поширюється на осіб, які виховують малолітніх дітей без матері.

За інформацією

Північного міжрегіонального управління ДПС

25 жовтня

Окрему категорію мобілізованих чоловіків до 25 років пропонують звільнити в запас

Мобілізацію частини українців віком до 25 років зупинили

23 жовтня 2024 р. у ВРУ зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до глави XII «Прикінцеві положення» Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо врегулювання питання звільнення з військової служби під час мобілізації військовослужбовців, які не досягли 25-річного віку» № 12147 (далі ― законопроєкт № 12147).

Законопроєкт № 12147 надасть право звільнити з військової служби військовослужбовців, які не досягли 25-річного віку та проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Йдеться про осіб, які перебували на військовому обліку військовозобов’язаних та яких за станом здоров’я визнали непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час. Їх мобілізували, коли набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21 березня 2024 року № 3621-IX.

Автори проєкту пропонують звільнити з військової служби в запас тих військовослужбовців до 25 років, які мали зазначений статус та не висловили бажання продовжувати службу.

Законопроєкт № 12147 доповнить новим пунктом 7-2 Главу XII «Прикінцеві положення» Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII.

Ірина Матійко

За інформацією ВРУ

25 жовтня

Відпустка для догляду за дитиною і зарахування до стажу роботи

Відпустка для догляду за дитиною і зарахування до стажу роботи

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається за заявою матері повністю або частково в межах установленого періоду та оформлюється наказом чи розпорядженням роботодавця згідно із ст. 181 Кодексу законів про працю України.

Відпустки на дітей і до 3 років: 17 запитань у бліцчаті з експертом

Така відпустка зараховується до загального та до безперервного стажу роботи, а також до стажу роботи за спеціальністю.

Разом з тим ця відпустка не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку.

За інформацією

Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці

25 жовтня

Невчасна компенсація мобілізованому невикористаної відпустки

Роботодавець зобов’язаний виплатити грошову компенсацію за всі невикористані дні щорічної та додаткової відпустки на дітей працівнику, якого мобілізували або прийняли на військову службу за контрактом. 

Чи є відповідальність, якщо мобілізованому компенсували невикористану відпустку пізніше

Така компенсація здійснюється на підставі заяви працівника, яку він має подати не пізніше останнього дня місяця, в якому його увільнили від роботи у зв’язку з призовом на військову службу згідно із ч. 2 ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР.

Закон не встановлює строків, коли роботодавець має виплатити компенсацію, тому виплата коштів за кілька місяців не вважатиметься порушенням. Однак є ризик, що інспектор праці під час перевірки вкаже на порушення інших вимог у сфері праці та оштрафує роботодавця на суму у розмірі мінімальної заробітної плати.

25 жовтня

Медогляди працівників під час воєнного стану

Медогляди працівників під час воєнного стану

Роботодавець зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього і періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на роботах із шкідливими умовами праці та щорічного обов’язкового медогляду осіб віком до 21 року згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992.

Як подати на сайт ПФУ список осіб, які підлягають обов’язковим медоглядам

Сьогодні відсутні нормативно-правові акти, на підставі яких роботодавець може перенести медогляд чи допустити до роботи працівника, який його не пройшов.

Отже, медичні огляди працівників мають проводитись з врахуванням безпекової ситуації.

Роботодавці щорічно до 1 грудня зобов’язані подати до територіального органу Держпраці заяву щодо визначення категорій працівників, які підлягають медогляду наступного року.

До заяви необхідно додати витяг зі штатного розкладу з переліком всіх професій по структурним підрозділам підприємства та дані лабораторних досліджень умов праці з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища. 

Після розгляду цих документів за участю представника профспілки визначають категорії працівників, які підлягають медогляду. 

Роботодавець несе відповідальність за своєчасність проходження працівниками обов’язкових медоглядів.

За інформацією

Північно-Східного міжрегіонального управління Держпраці

25 жовтня

Трудовий договір строком на місяць

Трудовий договір строком на місяць

Строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника згідно із статтю 23 Кодексу законів про працю України.

Додаткова угода дотрудового договору про продовження строку дії трудового договору

Якщо ситуація працівника відповідає зазначеним умовам, трудовий договір строком на 1 місяць укласти можливо.

За інформацією

Південно-Східного міжрегіонального Держпраці

24 жовтня

Роботодавці повернуть компенсацію за працевлаштування ВПО, якщо центр зайнятості виявить недостовірну інформацію

Порядок надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні, затверджений постановою КМУ від 20.03.2022 № 331 (далі — Порядок № 331) передбачає підстави, щоб роботодавець повернув кошти, які йому виплатили. Одна з них — невідповідність  персональних даних працевлаштованої особи та реєстраційних даних роботодавця вимогам Порядку № 331 (п. 9 Порядку № 331).

Факт невідповідності можуть підтвердити за результатом додаткової перевірки. Її передбачає Порядок № 331. Для цього Мінфін наказом від 01.04.2024 № 159 затвердив Методику верифікації надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні (далі — Методика, верифікація; ВПО). Верифікацію здійснює Мінфін.

23 жовтня 2024 р. набрав чинності наказ Мінекономіки від 01.08.2024 № 19496, який затвердив Порядок опрацювання рекомендацій за результатами верифікації надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні (далі — Порядок № 19496, Рекомендації). Порядок № 19496 визначає як регіональним центрам зайнятості (далі — центр зайнятості), опрацьовувати рекомендації за результатами верифікації.

Рекомендація може містити одну або декілька невідповідностей щодо даних роботодавця або ВПО.

Центр зайнятості має перевірити таку інформацію та прийняти рішення про надання / відмову в наданні компенсації витрат або скасувати рішення про надання компенсації за працевлаштування ВПО. Строк опрацювання Рекомендацій — п’ять робочих днів з дати їх отримання.

Перевірити інформацію з невідповідністю коли ще не прийняли рішення про компенсацію, центр зайнятості має в день, коли отримав Рекомендації. Щоб провести таку перевірку, центр зайнятості на електронну пошту роботодавця надсилає лист з удосконаленим електронним підписом або кваліфікованим електронним підписом. Роботодавець не пізніше наступного робочого дня має надати документи, які спростовують невідповідність.

За результатами опрацювання рекомендацій центри зайнятості приймають рішення про надання / відмову в наданні компенсації роботодавцю.

Якщо Рекомендації провести додаткову перевірку отримали після того, як після прийняли рішення надати компенсацію, — центр зайнятості опрацьовує її не більше 15 робочих днів. Строк, щоб повідомити роботодавця — два робочих дні. Роботодавець також має два робочих дні, щоб спростувати невідповідність та надати необхідні документи.

Якщо інформація роботодавця міститиме невідповідності та на її підставі призначили, нарахували та / або виплатили компенсацію, центр зайнятості скасовує своє рішення та розраховує суму коштів, що належить повернути.

Рекомендації вважатимуть опрацьованими, якщо проведуть додаткову перевірку по кожній невідповідності.

Інформацію про рішення, які прийняли за результатами опрацювання рекомендацій, центр зайнятості вносить до інформаційно-аналітичної платформи та інформує про них Мінфін протягом 5 робочих днів.

Отже, якщо рішення надати компенсацію за працевлаштування ВПО центр зайнятості вже прийняв, а за результатом верифікації виявили невідповідність — це рішення скасують. Кошти, які вже виплатили роботодавцю, він має повернути.

Ірина Матійко

24 жовтня

Дискримінація за ознакою статі

Дискримінація за ознакою статі

Забезпечення гендерної рівності у сфері праці вимагає врегулювання потенційно конфліктних ситуацій, спричинених дискримінацією.

Дискримінація на робочому місці та як їй запобігти: приклади з судової практики

Наслідками дискримінації за ознакою статі можуть бути:

  • професійна гендерна сегрегація;
  • фактичне недопущення жінок або чоловіків на підставі статі до професійної підготовки чи навчання;
  • розрив в оплаті праці жінок та чоловіків;
  • різне ставлення до працівників і працівниць, ставлення до жінок як до другорядних працівників у зв’язку з їхньою репродуктивною функцією;
  • обмеження працівниць у трудових правах у зв’язку з вагітністю та народженням дитини;
  • обмеження можливостей працівників із сімейними обов’язками (щодо дітей, інших найближчих родичів, які перебувають на утриманні таких працівників).

За інформацією

Центрального міжрегіонального управління Держпраці