Що нового

у кадровій справі

6 грудня

Звільнення під час дії воєнного стану жінки, що має дитину з інвалідністю

Звільнення під час дії воєнного стану жінки, що має дитину з інвалідністю

Звільнення вагітних і жінок, які мають дітей віком до трьох років, одиноких матерів з дитиною віком до чотирнадцяти років або дитиною з інвалідністю з ініціативи роботодавця не допускається згідно із ст. 184 КЗпП України.

Чи звільняти працівницю, що перебуває у відпустці для догляду за онукою, якщо закінчився строк трудового договору

Виключення становлять випадки повної ліквідації підприємства та закінчення строку трудового договору, коли допускається звільнення такої працівниці з обов’язковим працевлаштуванням.

Одинокою матір’ю потрібно вважати жінку, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини, вдову або іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама згідно із п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9.

За інформацією Держпраці

6 грудня

Записи до паперової трудової книжки

Записи до паперової трудової книжки

Власник або уповноважений ним орган на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення згідно із ч. 3 статті 48 КЗпП України.

Чи правомірно зберігати на підприємстві трудову книжку працівника, який працевлаштувався після 10 червня 2021 року

Також працівник може вимагати у роботодавця вносити до паперової трудової книжки інформацію про заохочення та нагороди за успіхи в роботі.

За інформацією Держпраці

6 грудня

Чи можуть учасники Клубу білого бізнесу забронювати більшу кількість працівників

Учасники «Клубу білого бізнесу» зі статусом критично важливого підприємства за одним з напрямів критичності, бронюють військовозобов’язаних працівників у межах ліміту, що встановлює Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затверджений постановою КМУ від 27.01.2023 (далі — Порядок № 76). 

Як визначити, кого з працівників можна забронювати

Клуб білого бізнесу – неофіційна назва переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства.

Депутати ВРУ рекомендували КМУ внести зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 № 76, що дозволять автоматично бронювати платниками податків, яких включили до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, до 25% своїх військовозобов’язаних працівників (п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства» від 18.06.2024 № 3813-ІХ). Закон почав діяти 1 серпня 2024 року.

З 1 грудня 2024 Порядок № 76 діє в оновленій редакції. Очевидно, КМУ вирішив не враховувати таку рекомендацію, оскільки для учасників «Клубу білого бізнесу» у Порядку № 76 можливість автоматично бронювати до 25% працівників не передбачили.

Кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, може становити понад 50% за окремим рішенням Міністра оборони (абз. 6 п. 9 Порядку № 76).

Олена Петровська

6 грудня

Розширені умови праці в колективному договорі

Розширені умови праці в колективному договорі

Колективний договір укладається на основі чинного законодавства, тому при внесенні умов, що суперечать законодавству, останні не мають сили і застосовуватися не можуть. 

Договір підряду VS трудовий договір: урахуйте ризики та убезпечтеся від штрафу

Водночас є можливість внесення в колективні договори умов, що поліпшують становище працівників порівняно з законодавством (надають додаткові трудові і соціально-побутові пільги працівникам) згідно з ч. 3 ст. 13 КЗпП України. Такі умови колективних договорів є чинними. 

За інформацією Держпраці

6 грудня

Небезпека переохолодження працівників

Небезпека переохолодження працівників

Низькі температури ускладнюють виконання роботи та можуть негативно вплинути на здоров’я та безпеку працівників. Холод порушує тепловий баланс, що може призвести до гіпотермії, обмороження чи серцево-судинних проблем.

Наказ про щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці

Також низька температура уповільнює фізичну активність, знижує чутливість кінцівок і когнітивні здібності, збільшуючи ризик нещасних випадків.

Рекомендації для роботи на холоді:

  1. Багатошаровий одяг із теплоізоляційними й водонепроникними матеріалами.

  2. Перерви для обігріву та відпочинку.

  3. Регулярні перерви у теплому приміщенні, гарячі напої.

  4. Виконання робіт групами для оперативної допомоги у разі небезпеки.

  5. Використання обігрівачів і вентиляції у приміщеннях.

  6. Розпізнавання ознак обмороження, інформування про ризики.

  7. Регулярні огляди для виявлення працівників із підвищеним ризиком.

Щоб зменшити ризики переохолодження працівників, роботодавець повинен забезпечити їх теплими укриттями, організувати графік роботи з урахуванням перерв на обігрів і відпочинок та забезпечити засоби для переодягання у сухий одяг. Нові працівники повинні поступово адаптуватися до роботи в холоді.

За інформацією

Центрального міжрегіонального управління Держпраці

6 грудня

Щорічна додаткова відпустка для прибиральника

Щорічна додаткова відпустка для прибиральника

Щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці надаються окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я згідно з ст. 8 Закону України «Про відпустки».

Наказ про щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці

Прибиральники службових приміщень, зайняті прибиранням загальних убиралень і санвузлів, мають право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю до 4 календарних днів згідно зі Списком виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням

Конкретна тривалість такої відпустки встановлюється колективним чи трудовим договором, залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах. 

У розрахунок часу, що дає право працівнику на відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці, не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для цих працівників.

За інформацією

Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці

5 грудня

Діяльність фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, — у проєкті постанови КМУ

КМУ упорядкував умови оплати праці фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб

СПО об’єднань профспілок України оприлюднив проєкт постанови КМУ «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 5 липня 2024 р. № 779 і від 2 серпня 2024 р. № 881» (далі — Проєкт). Його розробили, щоб забезпечити діяльність фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб (далі — фахівці).

Пропонують внести зміни до постанов КМУ:

  • «Про затвердження Порядку та умов надання у 2024 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб та окремі заходи з підтримки осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України» від 05.07.2024 № 779;
  • «Деякі питання забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб» від 02.08.2024 № 881. 

Дозволять комунальним бюджетним установам (закладам) вводити в штатний розпис додаткові посади фахівців з розрахунку один фахівець не більше ніж на 100 осіб. Зараз вони працевлаштовують фахівців лише у межах загальної чисельності, визначеної відповідно до штатних нормативів. Раніше в розрахунок кількості фахівців враховували лише ветеранів війни, які проживають у територіальній громаді.

Тож пропонують врахувати й інших осіб, які мають відповідний статус та отримують підтримку і супровід від фахівців. Це особи з числа:

  • ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;
  • постраждалих учасників Революції Гідності;
  • членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни;
  • членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
  • членів сімей осіб, які зникли безвісти за особливих обставин під час проходження військової служби, які проживають в межах територіальної громади.

Це забезпечить справедливий підхід, щоб об’єктивно визначити кількість фахівців, в яких є реальна потреба у працевлаштуванні в територіальних громадах.

Посаду фахівця може займати особа, яка має рівень освіти, що відповідає вимогам профстандарту або отримала документ про підвищення кваліфікації в рамках реалізації експериментального проекту щодо запровадження інституту помічника ветерана в системі переходу від військової служби до цивільного життя.

Нагадаємо, що 12 квітня 2024 року Національна агенція кваліфікацій внесла до Реєстру кваліфікацій професійний стандарт «Фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб». 

Тетяна Фіало 

5 грудня

КМУ перегляне умови бронювання медиків

Бронювання працівників під час війни у Дії

Президент Указом від 05.12.2024 №817/2024 ввів в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) від 05.12.2024 «Щодо протидії загрозам національній безпеці України у сфері охорони здоров’я в особливий період».

РНБО доручила КМУ в місячний строк переглянути умови бронювання під час дії воєнного стану військовозобов’язаних медичних працівників, фахівців з реабілітації та інших працівників сфери охорони здоров’я, які працюють за основним місцем роботи в закладах охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, що мають статус неприбуткових і є надавачами медичних послуг за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення.

Зокрема, КМУ вирішить, чи знімати обмеження щодо кількості військовозобов’язаних працівників, яких можуть забронювати заклади охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, заклади громадського здоров’я, установи, що здійснюють діяльність із судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, центри крові незалежно від військово-облікової спеціальності. КМУ також визначить, чи зобов’язувати обласні, Київську та Севастопольську міські державі адміністрації погоджувати з відповідними центральними органами виконавчої влади критерії, за якими визначають підприємства, установи та організації, які є критично важливими для функціонування економіки і забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань в особливий період.

Окрім цього, КМУ протягом місяця має врегулювати питання заборони призначати під час дії воєнного стану осіб з медичною освітою на посади військової служби, що безпосередньо не пов’язані з медичною практикою (службою), крім випадків, коли особу призначають за її власним бажанням.

КМУ також має забезпечити цифровізацію процесів, пов’язаних з медичними оглядами, зокрема допризовників, призовників та військовозобов’язаних, військово-лікарськими комісіями в ЗСУ, насамперед позаштатними постійно діючими військово-лікарськими комісіями ТЦК і СП.

Людмила Герега

5 грудня

Переведення працівника на іншу роботу у разі простою

Переведення працівника на іншу роботу у разі простою

Простій — це зупинення роботи у зв’язку з відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи згідно із ст. 34 Кодексу законів про працю України.

Чи звільняти працівника, який відмовляється від переведення

В разі простою працівники можуть бути переведення за їх згодою з урахуванням спеціальності й кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві на весь час простою або на інше підприємство в тій самій місцевості на строк до одного місяця.

За інформацією

Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці

5 грудня

Розумний пошук в Telegram-боті «Кадровик-01»

Вітаємо, друзі! Маємо для вас чудову новину. 

Відтепер ви зможете вирішити будь-яку робочу ситуацію ще швидше завдяки нашому Telegram-боту, який навчився робити швидкий пошук за статтями порталу «Кадровик-01» і видавати їх зручним списком у Google.

Для того, щоб скористатись пошуком, вам потрібно зайти до нашого боту та обрати в меню розділ «Розумний пошук». Потім коротко сформулювати запит за ключовими словами так само, як ви робили б це у Google-пошуку. 

Розумний пошук в Telegram-боті «Кадровик-01»

Натискаєте Відправити — і за мить вже маєте список статей з нашого порталу, що допоможуть знайти найкраще рішення для будь-якої кадрової ситуації!

Розумний пошук в Telegram-боті «Кадровик-01»

Вдалого дня з Експертус!

5 грудня

Пільгова пенсія у 50 та 55 років

Пільгова пенсія у 50 та 55 років

Право на пільгову пенсію за віком мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці згідно із ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

Які працівники охорони здоров’я мають право на пенсію за вислугу років

Пільгова пенсія у 50 років призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 Переліку виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Обов’язкова умова — наявність страхового стажу не менше 25 років у чоловіків (не менше 10 років на важких роботах) і 20 років у жінок (не менше 7,5 років на важких роботах).

Працівники, які мають не менше половини стажу на важких роботах і відповідний страховий стаж (25 і 20 років), мають право на пенсію зі зменшенням пенсійного віку. Чоловіки отримують зменшення пенсійного віку на 1 рік за кожен рік важких робіт, жінки — на 1 рік і 4 місяці. 

Необхідною умовою призначення пенсій за віком на пільгових умовах є проведення атестації робочих місць за умовами праці. 

Право на пенсію у 55 років мають працівники, зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 Переліку виробництв, затвердженого Кабміном. Цю пенсію можна отримати після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків (не менше 12,5 років на шкідливих роботах) і не менше 25 років у жінок (не менше 10 років на шкідливих роботах).

Працівники, які мають не менше половини стажу на зазначених роботах та відповідний страховий стаж, мають право на зменшення пенсійного віку: чоловікам — на 1 рік за кожні 2,5 років такої роботи, а жінкам — на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

За інформацією

Головного управління ПФУ в Чернігівській області

5 грудня

Витяг з електронної трудової книжки

Витяг з електронної трудової книжки

Працівники, які мають електронну трудову книжку, можуть самостійно сформувати витяг, щоб перевірити інформацію про страховий стаж. 

Який документ має надати кандидат на роботу, якщо у трудовій книжці відсутній запис про звільнення

Щоб сформувати витяг, необхідно:

  • зайти на портал Пенсійного фонду;

  • авторизуватися за допомогою електронного підпису або системи електронної ідентифікації GOV.UA;

  • у розділі «Комунікації з ПФУ» натиснути вкладинку «Запит на отримання електронних документів»;

  • у списку «Тип звернення» обрати «Витяг з ЕТК»;

  • ввести номер телефону та дати згоду на обробку персональних даних;

  • відправити до ПФУ.

Сформовані документи у форматі pdf доступні для перегляду та завантаження у вкладенні «Мої  звернення».

За інформацією

Головного управління ПФУ в Полтавській області

5 грудня

Звільнення з роботи мобілізованого працівника

За працівниками, призваними на військову службу під час мобілізації, на строк до закінчення дії особливого періоду або до звільнення зі служби зберігаються місце роботи і посада згідно з ч. 3 ст. 119 Кодексу законів про працю України.

Як звільнити мобілізованого працівника у зв’язку з ліквідацією підприємства

Трудові відносини з мобілізованим працівником можуть бути припинені за бажанням працівника або за угодою сторін на підставі заяви працівника.

За інформацією Telegram-каналу

Центрально-Західного міжрегіонального управління Держпраці

5 грудня

Помилки при підписанні документів для податкової служби

Якщо під час подання документів до ДПС на сайті виникла помилка «ключ пошкоджено», необхідно перевірити такі дані:

  • правильність послідовності підписів для податкової звітності: бухгалтер-директор-електронна печатка;
  • регістр вводу паролю, мову клавіатури, особливі символи;
  • чи набраний пароль відповідає ключу, який використовується (наприклад, пароль до ключа бухгалтера використовується тільки з ключем бухгалтера);
  • чи змінювалось ім’я файлу особистого ключа (у разі зміни ім’я файлу особистий ключ буде пошкоджено).

Повідомлення про прийняття працівників на роботу в умовах воєнного стану: шість міфів

Якщо проблему не вирішили, необхідно звернутися до представництва Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг ДПСУ, в якому були отримані кваліфіковані сертифікати. Доведеться подати заяву на скасування кваліфікованого сертифіката, згенерувати новий особистий ключ та отримати відповідні йому кваліфіковані сертифікати.

За інформацією

Головного управління ДПС у Сумській області

5 грудня

Держпраці оприлюднила план перевірок на 2025 рік

Перевірки з праці під час воєнного стану

Держпраці наказом від 29.11.2024 № 200 затвердила Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2025 рік (далі План). 

Держпраці планує здійснити державний нагляд та контроль у сферах гігієни праці; охорони праці; у гірничому нагляді; підприємств, які провадять діяльність з виробництва вибухових матеріалів промислового призначення за переліком, що визначений КМУ та підлягає ліцензуванню.

Чи додержали роботодавці законодавство про працю та про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю також питання перевірки Держпраці. До Плану в цій частині заходів держнагляду /контролю включили 5149 роботодавців.

Для того щоб побачити, чи є підприємство в Плані, скачайте його у форматі .xlsx. У файлі за допомогою комбінації клавіш Ctrl + F знайдіть підприємство за назвою. Строк перевірки 4—10 днів.

Держпраці оприлюднила план перевірок на 2025 рік

СКАЧАТИ

Також річні плани перевірок підприємств на поточний рік оприлюднили Мінекономіки, НКРЕКП, НКЕК, Держгеонадра, Держгеокадастр, Укртрансбезпека, Держспецзвʼязок, Держлікслужба, МОЗ та інші органи. 

Нагадаємо, що КМУ постановою від 05.11.2024 № 1264 відновив планові перевірки Держлікслужби з 1 січня 2025 р. Відповідні зміни внесли до постанови «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» від 13.03.2022 № 303.  

Ірина Матійко 

за інформацією Держпраці

4 грудня

Індексація зарплати при роботі у неповний робочий час

Індексація зарплати при роботі у неповний робочий час

Якщо особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу чи кількості календарних днів у місяці згідно з абз. 6 п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2023 № 1078.

Чи можна батьку дитини відпрацювати 40 годин за 4 дні без зменшення зарплати

Виплата при цьому здійснюється пропорційно відпрацьованому часу.

За інформацією

Північно-Східного міжрегіонального управління Держпраці

4 грудня

Випробування при прийнятті працівника на роботу

Випробування при прийнятті працівника на роботу

При прийнятті на роботу роботодавець може встановити випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі згідно з Статтею 26 Кодексу законів про працю України

Як встановити випробування в мирний і воєнний час

Умова про випробування повинна бути прописана в наказі про прийняття на роботу. Строк випробування при прийнятті на роботу не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках (за погодженням з профспілкою) — шести місяців. 

Строк випробування при прийнятті на роботу робітників не може перевищувати одного місяця згідно із ст. 27 КЗпП України.

При прийнятті працівника на роботу з випробувальним терміном роботодавець зобов’язаний укласти з ним трудовий договір і повідомити Державну податкову службу.

Оплата праці працівника у період випробування обов'язкова.

За інформацією Держпраці

4 грудня

Оплата роботи в надурочний час

Оплата роботи в надурочний час

За погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки згідно із ст. 106 Кодексу законів про працю України.

Не давати собі відпочити — велика помилка: відновлення під час відпустки й у робочий час

За відрядною системою за роботу в надурочний час виплачується доплата в розмірі 100 відсотків тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою. 

Компенсація надурочних робіт наданням відгулів не допускається. 

За інформацією

Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці

4 грудня

ВРУ ухвалила законопроєкт про автоматичне взяття на військовий облік юнаків

ВРУ ухвалила законопроєкт про автоматичне взяття на військовий облік юнаків

Верховна Рада України ухвалила у першому читанні законопроєкт, який запровадить автоматичне взяття на військовий облік юнаків при досягненні 17-річного віку.

Військовий облік: рішення для ваших ситуацій

Процес відбуватиметься без відвідування ТЦК, через «Резерв+». Після ідентифікації і заповнення необхідної інформації застосунок автоматично згенерує військово-обліковий документ.

За інформацією МОУ

4 грудня

Легалізація документів, які видали за кордоном

Документи, складені державними органами, можна використати на території іншої держави лише після їх посвідчення, якщо іншого не передбачають міжнародні договори.

Залежно від укладеного Україною договору, держави умовно поділяють на три групи:

  • країни, документи яких потрібно апостилізувати;
  • країни, документи яких повинні пройти повну консульську легалізацію;
  • країни, документи яких достатньо перекласти українською та засвідчити у нотаріуса правильність фотокопії й правильність перекладу.

Найбільш поширеними є другий-третій способи посвідчення. Проте є випадки, коли посвідчення не потрібне взагалі. Приміром, ПФУ для оформлення допомоги на поховання часто достатньо нотаріального перекладу свідоцтва про смерть, виданого іноземною державою.

Способи посвідчення документів та випадки, коли таке посвідчення не потрібне

3 грудня

На обговоренні профспілок — профстандарт інспектора з військового обліку

Особи, відповідальні за ведення військового обліку (крім державних службовців), мають відповідати кваліфікаційним вимогам, що визначили для інспектора з військового обліку відповідно до Національного Класифікатора ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженого наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327 (п. 11 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487).

Проте, наразі, для посади «Інспектор з військового обліку» не існує професійного стандарту чи кваліфікаційної характеристики у Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників.

Щоб унормувати це питання громадська організація «Всеукраїнська асамблея докторів наук з державного управління» розробила проєкт професійного стандарту «Інспектор з військового обліку» (далі — Стандарт). Його оприлюднили на сайті СПО об’єднань профспілок.

Стандарт передбачає професійну кваліфікацію та її рівень згідно з Національною рамкою кваліфікацій (НРК): 

  • інспектор з військового обліку, 5 рівень НРК;
  • старший інспектор з військового обліку, 5 рівень НРК. 

Також визначили: 

  • вимоги до освіти та стажу осіб, які обіймають посаду «Інспектор з військового обліку»;
  • документи, що підтверджують професійну кваліфікацію, зокрема сертифікат про присвоєння / підтвердження професійної кваліфікації «Інспектор з військового обліку»;
  • основні трудові функції. 

Людмила Герега 

3 грудня

Періодичність виплати зарплати під час дії воєнного стану

Періодичність виплати зарплати під час дії воєнного стану

Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця згідно з статтю 115 Кодексу законів про працю України.

Чи загрожує роботодавцю штраф за невиплату зарплати під час дії воєнного стану

Виплата здійснюється не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Ці норми діють і в період воєнного стану.

За інформацією

Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці

3 грудня

Мінекономіки відновило надання статусу критичності підприємствам

Мінекономіки відновило надання статусу критичності підприємствам

Міністерство економіки України оновило статус критично важливих підприємств для перших семи підприємств за новими критеріями згідно з Постановою Мінекономіки № 1332 від 22 листопада 2024 року.

Усі бронювання з 1 грудня здійснюватимуться через Дію

Компанії отримали можливість бронювати працівників на строк до 12 місяців. Ті, хто критичність не оновив, теж можуть бронювати працівників. 

Крайній термін для оновлення критичності — 28 лютого 2025 року. За перші два дні відновлення бронювання через Дію, компанії подали 3500 заяв на бронювання 26,7 тисяч працівників.

Після оновлення критичності за новими обов’язковими критеріями, вони зможуть бронювати працівників на строк до 12 місяців.

За інформацією Мінекономіки

3 грудня

Різдвяний адвент-календар для кадровика

Любі друзі, вітаємо вас з початком грудня і наближенням свят! Цього року команда журналу «Кадровик-01» підготувала для вас адвент-календар.

Щоб поринути в атмосферу свят, заходьте щодня з 1 по 25 грудня 2024 року в електронний журнал «Кадровик-01» і відкривайте віконце, номер якого відповідає поточній даті. Щодня активуватиметься нова дата — відповідний чарунок підсвічуватиметься веселковим сяйвом, доки ви її не відкриєте. Ви можете заглянути у віконце з поточною датою, а також відкрити попередні, які могли пропустити.

У чарунках на вас чекають подарунки та цікаві завдання. Серед усіх, хто виконає завдання, ми розіграємо брендовані подарунки від «Кадровик-01» і головний приз — сертифікат магазину Makeup на 1500 грн.

Кожного дня ви будете знаходити корисні кадрові шпаргалки, статті та інтерактиви. Щоб відкрити віконце з датою, просто натисніть на неї. 

Затишного грудня!

3 грудня

Допомога по тимчасовій непрацездатності за сумісництвом

Допомога по тимчасовій непрацездатності за сумісництвом

Першочергово застраховані особи мають право на виплату за основним місцем роботи згідно із ч. 1 ст. 22 Закону України від 23.09.99 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

12 відповідей на запитання про сумісництво

Якщо страхувальник вмотивовано відмовив в призначенні страхової виплати за основним місцем роботи, працівник має право на таку виплату за місцем роботи за сумісництвом. Ця норма поширюється як за місцем роботи за зовнішнім сумісництвом, так і за внутрішнім.

За страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується і за основним місцем роботи, і за сумісництвом. При цьому перші сімнадцять днів лікарняного роботодавець оплачує за кошт підприємства.

За інформацією

Головного управління ПФУ у Вінницькій області

3 грудня

Відпустка без збереження зарплати на вимогу працівника

Відпустка без збереження зарплати на вимогу працівника

Відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку згідно із ст. 25 Закону України «Про відпустки».

Відпустка без збереження зарплати за згодою сторін: базові зразки

Роботодавець не може відмовити у наданні відпустки без збереження зарплати таким категоріям працівників:

  • одинокій матері або батьку, що має двох і більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю;
  • чоловікові, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці;
  • матері або іншим особам, які фактично здійснюють догляд за дитиною, в разі якщо дитина потребує домашнього догляду;
  • учасникам війни, членам сімей загиблих ветеранів війни та захисників. 
  • особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;
  • пенсіонерам за віком та особам з інвалідністю III групи;
  • особам з інвалідністю I та II груп;
  • особам, які одружуються;
  • працівникам у разі смерті рідних: чоловіка (дружини), батьків (вітчима, мачухи), дитини (пасинка, падчірки), братів, сестер;
  • працівникам для догляду за хворим рідним, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду;
  • для завершення санаторно-курортного лікування;
  • працівникам, допущеним до вступних іспитів у вищі навчальні заклади;
  • працівникам, допущеним до складання вступних іспитів в аспірантуру;
  • сумісникам, на термін до закінчення відпустки за основним місцем роботи;
  • ветеранам праці;
  • працівникам, які не використали за попереднім місцем роботи щорічну основну та додаткові відпустки і одержали за них грошову компенсацію;
  • працівникам, діти яких у віці до 18 років вступають до навчальних закладів, розташованих в іншій місцевості;
  • на період проведення у відповідному населеному пункті заходів із забезпечення національної безпеки і оборони з урахуванням часу, необхідного для повернення до місця роботи, але не більш як сім календарних днів після прийняття рішення про припинення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони.

За інформацією Держпраці

3 грудня

Залучення працівника до роботи у вихідний

Залучення працівника до роботи у вихідний

В період дії воєнного стану не застосовуються норми статті 71 Кодексу законів про працю України, що забороняє роботу у вихідні, згідно із Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»

Як оформити та компенсувати роботу у вихідний день під час воєнного стану

Залучення до роботи у вихідні під час дії воєнного стану дозволяється з виробничої необхідності, що в мирний час заборонялося. 

Разом з тим у період дії воєнного стану робота у вихідний компенсується іншим днем відпочинку або оплатою в подвійному розмірі згідно із ст. 72 КЗпП.

За інформацією

Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці

2 грудня

Діє Закон, що збільшує військовий збір

ВРУ ухвалила Закон, який збільшує податки та військовий збір

Із 1 грудня 2024 р. діє Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 № 4015-ІХ (далі — Закон № 4015).

Він, зокрема:

  • збільшує ставку військового збору (далі ― ВЗ) з 1,5% до 5%. Ця ставка діятиме у період воєнного стану та протягом року, у якому його припинять або скасують. Для військовослужбовців та працівників ЗСУ, СБУ, СЗР, ГУР Міноборони, Нацгвардії, Держприкордонслужби, УДО, Держспецзв’язку, Держспецтрансслужби — ставку ВЗ залишили на рівні 1,5%;
  • встановлює військовий збір для фізичних осіб — підприємців платників єдиного податку:
  • І, ІІ й ІV груп — 10% від розміру мінімальної зарплати, що встановлена законом на 1 січня звітного року, з розрахунку на календарний місяць;
  • ІІІ групи та юридичні особи — 1% від доходу, що отримали протягом звітного періоду.

Із 1 січня 2025 року об’єднану звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ необхідно подавати щомісяця.

КМУ протягом місяця має привести нормативно-правові акти у відповідність до Закону № 4015 та розробити нові, щоб його реалізувати.

Ірина Матійко

2 грудня

Працівник служить після завершення контракту: дії роботодавця

Працівник служить після завершення контракту: дії роботодавця

Для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дія контракту продовжується понад встановлені строки з моменту введення воєнного стану до оголошення демобілізації згідно із ч. 9 ст. 23 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Чи може працівник працювати під час військової служби

Тому за військовослужбовцем, у якого закінчився контракт, але він продовжує служити, збережуться всі гарантії, передбачені статтею 119 Кодексу законів про працю України, а саме місце роботи і посада. Також до 18 липня 2022 року за працівником мав бути збережений і середній заробіток.

За інформацією Держпраці

2 грудня

Норма тривалості страхового стажу у 2025 році

Норма тривалості страхового стажу у 2025 році

Тривалість стажу для призначення пенсії за віком (60 років) визначена Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». З 2018 року норма тривалості стажу збільшується щороку на один рік. У 2018 році ця норма становила 25 років, у 2022 році — 29 років, у 2024 році  — 31 рік.

Чи включати до страхового стажу відпустки без збереження зарплати

Відповідно з 1 січня 2025 року для призначення пенсії за віком необхідно набути не менше 32 років страхового стажу для чоловіків та жінок.

Якщо особа не набула достатнього стажу для призначення пенсії в 60 років, то її можуть призначити у 63 або 65 років. При цьому мінімально необхідна тривалість стажу для призначення пенсійної виплати в 65 років — 15 років.

Для призначення пенсії у віці 63 роки з 1 січня 2025 року необхідно набути від 22 до 32 років страхового стажу.

Якщо в особи менше 15 років стажу, то ПФУ не призначить пенсії. В такому випадку особа може претендувати на призначення державної соціальної допомоги органами соціального захисту населення.

За інформацією

Головного управління ПФУ в Тернопільській області