Що нового

у кадровій справі

20 листопада

Період перебування на обліку в центрі зайнятості та нарахування пенсії

Період перебування на обліку в центрі зайнятості та нарахування пенсії

До страхового стажу для нарахування пенсії зараховуються ті періоди, протягом яких людина підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, а з 1 січня 2004 року ще і сплачувала щомісяця страхові внески (згідно із Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

Чи включати до страхового стажу відпустки без збереження зарплати

Страховий стаж після 1 січня 2004 року обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а до 2004 року — в порядку, визначеному тодішнім законодавством. 

До стажу для обчислення пенсії зараховується період одержання допомоги по безробіттю згідно із ст. 56 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення». Підставою для зарахування періоду до 1 січня 2004 року є записи від служби зайнятості у трудовій книжці. 

Після 1 січня 2004 року до страхового стажу зараховуються періоди, коли людина перебувала на обліку в центрі зайнятості і отримувала допомогу по безробіттю та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.

Також до страхового стажу включається період, протягом якого особа отримувала допомогу по частковому безробіттю, у тому числі на період карантину через COVID-19.

За інформацією

Головного управління ПФУ в Закарпатській області

20 листопада

Особам, які перебували у полоні, надали право на відстрочку

Відстрочка від призову в ТЦК

20 листопада 2024 року ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію » щодо уточнення підстави для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації жінкам та чоловікам, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти під час участі у бойових діях» (законопроєкт від 08.10.2024 № 12104).

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі — Закон № 3543) доповнили нормою, що на військову службу під час мобілізації, на особливий період не призиватимуть осіб, стосовно яких встановили факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Таких осіб можуть призвати на військову службу за їх згодою.

В статті 23 Закону № 3543 визначення «пропали безвісти» замінили на «зникли безвісти (визнані зниклими безвісти за особливих обставин або безвісно відсутніми)». Тож на військову службу під час мобілізації, на особливий період, не призиватимуть, зокрема жінок та чоловіків, чиїх близьких родичів визнали зниклими безвісти за особливих обставин або безвісно відсутніми під час заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

Статус особи, що зникла безвісти за особливих обставин, який встановлюють відповідно до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» від 12.07.2018 № 2505-VIII та статус особи, яку рішенням суду визнали безвісно відсутньою, є різними. Щоб підтвердити статус особи, що зникла безвісти за особливих обставин, рішення суду не потрібно. Особа набуває такого статусу з моменту, коли відомості про неї внесли до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Водночас, ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» щодо відновлення права військовослужбовців на звільнення з військової служби під час дії воєнного стану з причин загибелі або зникнення безвісти їх неповнорідних брата чи сестри» (законопроєкт від 28.08.2024 № 11531).

Військовослужбовцям повернули право звільнитися з військової служби, зокрема, якщо під час дії воєнного стану:

- їхні неповнорідні брат чи сестра загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі у антитерористичній операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану;

- неповнорідним брату чи сестрі посмертно присвоїли звання Герой України за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народові, виявлені під час Революції Гідності (листопад 2013 — лютий 2014 років).

Людмила Герега

20 листопада

З 1 грудня забронювати працівників зможуть лише компанії, що підтвердили критичність за новими правилами

З 1 грудня забронювати працівників зможуть лише компанії, що підтвердили критичність за новими правилами

З 1 грудня 2024 року відновиться процес бронювання працівників після аудиту статусу критичності підприємств. Скористатися послугою зможуть лише ті компанії, які підтвердять свою критичність за новими правилами після публікації відповідної постанови.

Електронне бронювання через Дію

Також бронювання працівників здійснюватиметься виключно в електронному форматі через «Дію». У Мінцифри наголошують, що послуга надаватиметься саме через веб-портал, а не застосунок, оскільки так підприємствам зручно буде працювати в електронному форматі.

За інформацією Укрінформ

20 листопада

Е-посвідчення ветерана стало основним документом, що підтверджує його статус

20 листопада 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо уточнення деяких норм закону» від 08.10.2024 № 4000-IX.

У Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII визначили, що електронне посвідчення ветерана (далі — е-посвідчення ветерана) та паперове посвідчення ветерана мають однакову юридичну силу.

Використовувати е-посвідчення ветерана можна, щоб отримати пільги, допомогу, виплати, зокрема, оформити додаткову оплачувану відпустку тривалістю 14 календарних днів.

Скільки відпусток надавати працівнику — постраждалому учаснику Революції Гідності та одночасно учаснику бойових дій

Е-посвідчення ветерана — це електронне відображення інформації, що містить:

  • відомості про учасника бойових дій;
  • особу з інвалідністю внаслідок війни;
  • учасника війни;
  • постраждалого учасника Революції Гідності;
  • члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни;
  • члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника і Захисниці України;
  • унікальний електронний ідентифікатор (QR-код, штрих-код, цифровий код), який забезпечує перехід в Єдиний державний реєстр ветеранів війни;
  • відцифрований образ обличчя (за згодою особи).

Формується воно безоплатно засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг Дія, зокрема через його мобільний застосунок.

Якщо ветеран має право одночасно отримати е-посвідчення учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасника війни та постраждалого учасник Революції гідності, формується лише одне е-посвідчення за вибором.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, юридичні та фізичні особи зобов’язані перевірити е-посвідчення ветерана, що пред’являє громадянин України. Порядок перевірки визначить КМУ.

Закон № 4000-IX набере чинності 21 листопада 2024 року.

Людмила Герега

20 листопада

ПФУ планує інформувати Фонд про робочі місця для осіб з інвалідністю в інший строк

ПФУ затвердив Порядок, за яким надаватиме інформацію для розрахунку нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю

СПО об’єднань профспілок України розмістив на своєму сайті проєкт постанови правління ПФУ «Про внесення змін до Порядку надання Пенсійним фондом України Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування» (далі ― Проєкт).

ПФУ затвердив Порядок надання Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі ― Фонд) інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування постановою правління від 10.03.2023 №14-2 .

Щоквартально до 25 числа другого місяця, наступного за звітним кварталом, наростаючим підсумком в розрізі місяців ПФУ надає Фонду з реєстру застрахованих осіб (далі ― РЗО)  інформацію:

  • про робочі місця для осіб з інвалідністю та працевлаштованих осіб з інвалідністю, їх зайнятість;
  • необхідну, щоб обчислити кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, який встановлює частина перша статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII.

Проєкт уточнює, що інформацію з РЗО за попередній рік ПФУ надаватиме станом на 01 квітня наступного року у строк до 1 травня відповідного року.

Якщо Проєкт ухвалять, Постанова набере чинності з дня, коли її офіційно опублікують.

ПФУ подаватиме інформацію з РЗО за новими строками не раніше 18 грудня 2024 року, ― дня, коли почне діяти Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сферах охорони здоров’я, реабілітації, соціального захисту та державної реєстрації окремих об’єктів санітарних заходів» від 21.08.2024 № 3911-IX.

Проєкт також уточнює назву Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 № 2155-VIII, посилання на яку містить Порядок № 14-2.

Ірина Матійко

За інформацією ФПСУ

20 листопада

Графіки відпусток під час дії воєнного стану

Під час дії воєнного стану у графіку відпусток  недоцільно вказувати дату закінчення щорічної відпустки, на яку припадає свято. Можна вказати дату початку відпустки і кількість календарних днів, наприклад: «З 01.02.2023 — 24 к. д.».

Як вказати дати відпустки на безперервному виробництві

Конкретні дати початку і закінчення відпустки будуть зазначені у повідомленні про відпустку та/або у наказі про надання відпустки.

19 листопада

ВРУ ухвалила Держбюджет на 2025 рік

Штатний розпис: відповіді на часті кадрові запитання

19 листопада 2024 р. ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (законопроєкт від 14.09.2024 № 12000). Держбюджет на 2025 рік передбачає: - мінімальну зарплату з 1 січня — 8000 грн, у погодинному розмірі 48 грн; - прожитковий мінімум для працездатних осіб — 3028 грн. Розмір мінімальної зарплати, що застосовуватимуть як розрахункову величину, щоб обчислити виплати за рішенням суду, визначили у розмірі прожиткового мінімуму — 1600 грн. Прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовують, щоб визначити посадовий оклад для прокурорів залишили на рівні 1600 грн.

Ірина Матійко

За інформацією телеграм-каналу Ярослава Железняка

19 листопада

Чи можна встановити єдину норму тривалості робочого часу на рік — роз'яснює Мінекономіки

Мінекономіки в листі від 29.10.2024 № 4701-05/77010-09 роз’яснило, чи можливо встановити єдину норму тривалості робочого часу на рік.

Для працівників встановлюють п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями. На підприємствах, в установах, організаціях, де за характером виробництва та умовами роботи запровадити п’ятиденний робочий тиждень є недоцільним, встановлюють шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем (ст. 52 КЗпП).

Законодавство не встановлює єдину норму тривалості робочого часу на відповідний період. Вона може бути різною залежно від того, який робочий тиждень встановили на підприємстві — п’ятиденний чи шестиденний, яка тривалість щоденної роботи, коли встановили вихідні дні. Тому підприємства, установи та організації самостійно ухвалюють рішення, яку норму тривалості робочого часу встановити на рік. Умова — дотримати вимог статей 50 — 53, 67 і 73 КЗпП.

При розрахунку робочих днів до закінчення воєнного стану слід врахувати положення Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136). Вони визначають особливості встановлення та обліку часу роботи і часу відпочинку у період дії воєнного стану.

Під час дії воєнного стану не застосовують норми статті 53, частини першої статті 65, частин третьої та четвертої статті 67, статей 71,73 КЗпП (ч. 6 ст. 6 Закону № 2136).

Чи є потреба щоразу інформувати працівників про роботу у святковий день під час воєнного стану

Тобто поки діє воєнний стан, тривалість роботи працівників на одну годину напередодні святкових і неробочих днів не скорочують, не переносять вихідний день на наступний після святкового або неробочого. У такий період також можна залучати працівників до роботи у вихідні, святкові і неробочі дні.

Те, що працівники мають відпрацювати у період воєнного стану у порівнянні з мирним часом більшу кількість годин, не збільшує нормальну тривалість робочого часу на тиждень, який встановлює частина перша статті 50 КЗпП.

Людмила Герега

19 листопада

Особливості робочого контракту

Особливості робочого контракту

У контракті за угодою сторін можуть встановлюватись строк його дії, права, обов’язки і відповідальність сторін, в тому числі матеріальну.

Чи вказувати в наказі про звільнення підставу, зазначену в контракті

Також контракт може визначати умови матеріального забезпечення та організації праці працівника та додаткові підстави для розірвання.

За інформацією Держпраці

19 листопада

Відрахування із зарплати працівника за невідпрацьовані дні відпустки

Відрахування із зарплати працівника за невідпрацьовані дні відпустки

Відрахування з заробітної плати для покриття заборгованості працівника підприємству може здійснюватись за наказом роботодавця згідно із ст. 127 Кодексу законів про працю України.

Наказ про звільнення та відрахування із зарплати за дні використаної наперед відпустки

Таке відрахування можливе, якщо працівник звільняється до закінчення робочого року, в рахунок якого він уже одержав відпустку, за невідпрацьовані дні цієї відпустки.

Відрахування за невідпрацьовані дні не проводиться у випадку направлення на навчання, виходу на пенсію або звільнення у разі:

  • призову на військову службу;

  • переведення на інше підприємство;

  • переходу на виборну посаду;

  • відмови продовження роботи у зв’язку зі зміною істотних умов праці;

  • зміни в організації виробництва;

  • невідповідності посаді внаслідок стану здоров’я чи недостатньої кваліфікації;

  • невиходу на роботу понад 4 місяці через хворобу.

За інформацією

Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці

19 листопада

Важкі роботи для неповнолітніх

Важкі роботи для неповнолітніх

Працю неповнолітніх не дозволяється використовувати на важких, підземних роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці. Також працівників молодше вісімнадцяти років не можна залучати до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні згідно із ст. 192 КЗпП України.

Чи правомірно відправити у відрядження неповнолітнього працівника

Перелік важких робіт і робіт зі шкідливими та небезпечними умовами праці, а також граничні норми підіймання та переміщення важких речей неповнолітніми особами затверджуються Міністерством охорони здоров’я за погодженням із Державним комітетом з нагляду за охороною праці.

За інформацією

Центрального міжрегіонального управління Держпраці

19 листопада

Окрема номенклатура для справ з військового обліку

Номенклатуру справ підприємства складають за структурним або функціональним принципом. Перший використовують, якщо структура підприємства чітко встановлена, а розділи справ у номенклатурі називають як структурні підрозділи.

Функціональний принцип використовують на безструктурних підприємствах, коли основні напрями діяльності розподілили між працівниками. Тоді розділи номенклатури відображають функції та напрями діяльності. Їх розміщують за ступенями важливості.

За потреби можна поєднати обидва принципи побудови номенклатури справ згідно із п. 6 глави 1 розділу IV Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Мін’юсту від 18.06.2015 № 1000/5.

Приклади ведення номенклатури на різних типах підприємств

18 листопада

Виплата компенсації за невикористані відпустки, якщо мобілізацію працівника відмінили

Працівникам, призваним на строкову військову службу, на службу за мобілізацією чи за контрактом, за  їх бажанням та на підставі заяви виплачують грошову компенсацію за всі не використані дні щорічної відпустки  та додаткової відпустки на дітей.

Чи зобов’язаний працівник повернути компенсацію за невикористані відпустки, якщо його не мобілізували

Якщо працівник надав документ, що підтверджує мобілізацію та одночасно заяву про виплату компенсації, роботодавець увільняє працівника від роботи та виплачує компенсацію.

Якщо ТЦК повертає працівника додому до додаткового розпорядження, працівник повертається на роботу і чекає на нову повістку від ТЦК, а роботодавець скасовує наказ про увільнення від роботи і допускає працівника до роботи.

Закон про відпустки не містить норми, яка зобов’язує працівника повернути роботодавцю компенсацію за невикористані дні відпустки

Як надавати відпустку працівнику, якому виплатили компенсацію

18 листопада

Як зберігати документи щодо перевірки на посади держслужбовців, ― рекомендує НАДС

НАДС наказом від 14.11.2024 № 156-24затвердило Методичні рекомендації щодо формування матеріалів заходів контролю за додержанням визначених Законом України «Про державну службу» умов реалізації громадянами права на державну службу у справи та їх зберігання (далі — Методичні рекомендації).

Методичні рекомендації розробили, щоб надати методологічну і практичну допомогу територіальним органам НАДС, застосувати єдиний підхід, коли формуватимуть у справи та зберігатимуть матеріали перевірок.

НАДС та його територіальні органи перевіряє, чи додержали умови реалізації громадянами права на держслужбу відповідно до Порядку, затвердженого наказом від 10.09.2020 № 168-20.

Зокрема, НАДС:

  • аналізує стан додержання об’єктом перевірки вимог Закону № 889;
  • виявляє невідповідності та/або порушення Закону № 889;
  • готує пропозицій чи рекомендації об’єкту перевірки —  удосконалити діяльність, попередити та усунути виявлені невідповідності та/або порушення.

Методичні рекомендації містять:

  • вимоги до оформлення справи;
  • перелік документів та їх послідовність у справі;
  • вимоги до зберігання електронних документів перевірки;
  • рекомендації щодо зберігання справ.

Документи перевірки НАДС пропонує формувати у справи, які підшивати у тверду обкладинку з картону згідно з рекомендованою формою. Справа має включати формалізацію всіх етапів перевірки.

Тетяна Фіало

За інформацією НАДС

 

18 листопада

Державна регуляторна служба затвердила план перевірок на 2025 рік

Державна регуляторна служба оприлюднила проєкт плану перевірок на 2025 рік

Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V у статті 5 регламентує, що суб’єктів господарювання (далі — підприємства) перевіряють відповідно до річних планів органів державного нагляду / контролю.

Державна регуляторна служба (далі — ДРС) наказом від 14.11.2024 № 257 затвердила План здійснення комплексних заходів державного нагляду / контролю органів державного нагляду / контролю на 2025 рік (далі — План перевірок).

Комплексну перевірку проводять, якщо одне й те саме підприємство включили до Плану перевірок різних органів державного нагляду / контролю.

Державна регуляторна служба затвердила план перевірок на 2025 рік

СКАЧАТИ

ДРС зазначає, що ухвалення Плану перевірок не суперечить постанові КМУ «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» від 13.03.2022 № 303. Обов’язок планування не скасований.

План перевірок 32037 підприємств на 2025 рік можна завантажити у форматі.xlsx. Держпраці планує перевірити 8239 підприємств, з них у 2077 —  додержання ними законодавства про працю та про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.

Ірина Матійко

За інформацією ДРС

18 листопада

Міноборони спростовує інформацію про автоматичне позбавлення водійських прав за неявку до ТЦК

Міноборони спростовує інформацію про автоматичне позбавлення водійських прав за неявку до ТЦК

У Міністерстві оборони пояснили, що згідно із законом неможливо автоматично позбавити водійських прав за неявку до ТЦК за повісткою. 

Чи зо­бо­в’я­заний роботодавець вручати працівнику повістку про призов за мобілізацією

Однак за ухилення від виконання військового обов’язку закон передбачає тимчасове обмеження права керування автотранспортом. Таке обмеження може бути застосовано лише за рішенням суду.

Для цього ТЦК має звернутися до суду з позовною заявою, якщо громадянин ігнорує вимоги щодо виконання військового обов’язку. Процедура подачі позову має включати документальне підтвердження ухилення від обов’язків громадянином.

Після розгляду позовної заяви суд приймає рішення щодо тимчасового обмеження права керування транспортом.

За інформацією з Telegram-каналу МОУ

18 листопада

Порядок вирішення колективних трудових спорів — суд визнав конституційними окремі норми законодавства

Конституційний Суд України (КС) оприлюднив рішення у справі за клопотанням первинної профспілкової організації перевірити на конституційність окремі приписи статті 7 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» від 03.03.1998 № 137/98-ВР (далі — Закон № 137).

Первинна профспілкова організація просила районний суду визнання недійсними зміни до колективного договору підприємства після того, як Національна служба посередництва й примирення повідомила, що вирішити колективний спір неможливо.

Суд відмовився відкрити провадження, оскільки норми статті 7 Закону №137 передбачають розгляд колективного трудового спору з питання змін колективного договору примирною комісією, а коли вона не прийняла рішення у визначені строки,— трудовим арбітражем.

Суди вищих інстанцій залишили це рішення без змін.

Первинна профспілкова організація звернулася до КС та зазначила, що оскільки приписи статті 7 Закону № 137 врегульовують лише позасудовий порядок вирішення колективного трудового спору, то вони не відповідають Конституції України.

На думку КС зазначені приписи не позбавляють первинну профспілкову організацію або іншу сторону колективного трудового спору гарантій реалізувати право на судовий захист у разі, коли трудовий спір не розв’язали в обов’язковому досудовому порядку. Відповідно, приписи статті 7 Закону № 137/98 не суперечать Конституції України.

Людмила Герега

18 листопада

Жінок навчатимуть професій, в яких традиційно переважали чоловіки

Як оформити та оплатити підвищення кваліфікації працівників

15 листопада 2024 р. КМУ ухвалив рішення про навчання жінок професіям у сферах, де вони були менше представлені. Цей експериментальний проєкт розробило Мінекономіки.

За умовами проєкту навчатимуть жінок на замовлення роботодавців за державний кошт. Після навчання роботодавець зобов’язується їх працевлаштувати.

Жінки зможуть опанувати понад 30 професій, зокрема:

  • водій трамвая, тролейбуса, навантажувача;
  • оператор верстатів з програмним керуванням;
  • фрезерувальник;
  • майстер з монтажу та обслуговування систем відновлювальної енергетики та інші.

Щоб замовити навчання, роботодавець звертатиметься до центру зайнятості. Жінка зможе обрати заклад освіти самостійно з переліку закладів, які навчають за професією.

Жінок навчатимуть професій, в яких традиційно переважали чоловіки СКАЧАТИ

Центр зайнятості оплачує навчання в розмірі не більше 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, — 30 280 грн. Якщо вартість навчання перевищує цей розмір, різницю може сплатити роботодавець або учасниця проєкту.

Ірина Матійко

За інформацією Мінекономіки

18 листопада

Як змінять умови бронювання та статусу критичності,— проєкт постанови КМУ

Відповідно до пункту 1 розділу 6 протоколу засідання КМУ від 08.10.2024 № 103 Мінекономіки розробило проєкт постанови КМУ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану» (далі — проєкт постанови).

Усі бронювання з 1 грудня здійснюватимуться через Дію

Проєкт постанови:

  1. вносить зміни до постанови КМУ «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 27.01.2023 № 76;
  2. установлює, що ті відстрочки, які надали до початку дії цієї постанови, будуть чинними протягом строку їх дії, але не довше ніж до 31 січня 2025 р. Зазначимо, що під час засідання Уряду 15 листопада прем’єр-міністр Денис Шмигаль вказав іншу дату, коли закінчиться перехід на нові умови — 28 лютого 2025.  Рішення стосуватиметься як відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, що надало Мінекономіки своїми рішеннями, так  і тих, які оформили засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі — портал Дія).
  3. регламентує, що ті відстрочки, які надало Мінекономіки і які діють не довше ніж до 31 січня 2025 р. анулюють у тих самих випадках та порядку, що були раніше. Тепер їх виклали у пункті 9 проєкту постанови. Новація полягає у тому, що Мінекономіки надсилає рішення про анулювання відстрочки органам державної влади, іншим держорганам, а також Мінцифри та Міноборони або іншому військовому органу;
  4. зобов’язує органи державної влади, інші держоргани, органи місцевого самоврядування, критично важливі підприємства, установи та організації (далі — підприємства) обох напрямів критичності оперативно передавати відомості про рух кадрів на вебпортал ПФУ;
  5. дає завдання Мінцифри, Міноборони, Мін’юстиції протягом місяця забезпечити взаємодію між порталом Дія, Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі — Реєстр) та Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у режимі реального часу для оформлення бронювання військовозобов’язаних за списком в електронній формі та щоб застосувати відомості реєстрів відповідно до затвердженого цією постановою Порядку;
  6. доручає ПФУ та Міноборони протягом місяця забезпечити взаємодію між реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та Реєстром щодо працівників критично важливих підприємств віком від 17 до 60 років, їх посад у режимі реального часу для оформлення бронювання;
  7. доручає Мінцифри забезпечити технічну можливість подати повідомлення про включення до Єдиного переліку, що веде Мінекономіки у цілях бронювання.

Проєкт постанови передбачає, що документ почне діяти 1 грудня 2024 р. З цієї ж дати втратить чинність Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затверджений постановою КМУ від 05.06.2024 № 650.

Нова редакція Порядку бронювання військовозобов’язаних під час дії воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 передбачає, зокрема:

  1. що кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, можна збільшити понад 50% за окремим рішенням Міністра оборони;
  2. що у кількість військовозобов’язаних, які відповідно до закону підлягають бронюванню, враховуватимуть заброньованих відповідно до Порядку бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 04.02.2015 № 45;
  3. що у кількість військовозобов’язаних не враховуватимуть військовозобов’язаних жінок та тих військовозобов’язаних працівників, які оформили інші відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, крім бронювання.

Критерії, за якими визначатимуть підприємства такими, що мають важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади, погоджуватимуть  Мінекономіки та Міноборони.

Критерій про відсутність заборгованості зі сплати та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування розширять відомостями про відсутність заборгованості зі сплати податків до державного і місцевих бюджетів.

Критерій за розміром нарахованої середньої зарплати застрахованих осіб працівників на підприємстві приватної форми власності за останній календарний квартал встановлюють не нижче за розмір мінімальної зарплати по країні помноженої на коефіцієнт 2,5.

Для підприємств приватної форми власності зарплатний критерій та відсутність боргів перед бюджетом — обов’язкові критерії.

Щомісячний моніторинг діяльності критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий підприємств проводитиме той орган, який прийняв рішення надати підприємству такий статус.

Олена Петровська

18 листопада

Гіг-контракт з іноземцем

Іноземці, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами та свободами, а також несуть такі самі обо­в’язки, як і громадяни України. 

Чи можна укласти гіг-контракт з іноземцем

Роботодавці мають право застосувати працю іноземців та осіб без громадянства на території України на підставі дозволу, що видають територіальні органи центрального органу виконавчої влади, які реалізують державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції згідно із ч. 1 ст. 42 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI.

Резидент Дія Сіті, який використовує працю фізичних осіб не в межах трудових відносин, не є роботодавцем, а гіг-спеціаліст не є працівником. Відповідно, резидент Дія Сіті не зобов’язаний отримувати дозвіл у центрі зайнятості для гіг-спеціаліста — іноземця. 

Чому все одно краще отримати дозвіл у центрі зайнятості

15 листопада

Верховний суд подав позов до КСУ щодо обмеження прав працівника у КЗпП

Верховний суд подав позов до КСУ щодо обмеження прав працівника у КЗпП

14 листопада Велика палата розпочала розгляд справи за поданням Верховного Суду про конституційність частини першої статті 233 Кодексу законів про працю України.

Судова практика під час воєнного стану: звільнення через неможливість забезпечити роботою

Верховний Суд звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням перевірити припис Кодексу, за яким працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався про порушення свого права на відповідність статтям 22, 43 та 55 Конституції України.

Автор клопотання стверджує, що законодавець обмежив право працівника звернутись до суду строком у три місяці та не надав при цьому гарантій розгляду судом питання про поновлення строку на звернення до суду. Цим було обмежено конституційне право працівника на безстрокове звернення до суду з позовом про стягнення заробітної плати та обмежив їхнє право на судовий захист.

Для забезпечення повного і об’єктивного розгляду справи направили листи-запити до Президента України, ВРУ, Кабміну, наукових установ, закладів вищої освіти, Науково-консультативної ради Конституційного Суду із проханням висловити свою позицію щодо подання.

За інформацією КСУ

15 листопада

КМУ вніс зміни до Порядку присвоєння вчених звань

Встановлюємо доплату за науковий ступінь, вчене звання

14 листопада 2024 р. набрала чинності постанова КМУ від 12.11.2024 № 1294 (далі ― Постанова № 1294). Постанова № 1294 вносить зміни до підпункту два пункту 9 Порядку затвердження рішень про присвоєння вчених звань, затвердженого постановою КМУ від 19.08.2015 № 656 (далі — Порядок № 656).

Раніше вчене звання доцента присвоювали тим діячам культури й мистецтв, які працюють у закладах вищої освіти та мають почесне звання «Народний артист України», «Народний художник України», «Народний архітектор України», «Заслужений діяч мистецтв України», «Заслужений артист України», «Заслужений художник України», «Заслужений архітектор України», «Заслужений працівник культури України», «Заслужений майстер народної творчості України».

Відтепер його присвоять і тим діячам культури й мистецтв, які здобули освітньо — творчий ступінь вищої освіти доктора мистецтва.

Порядок № 656 визначає, що здобувач вченого звання доцента може мати або почесне звання та/або ступінь доктора мистецтва.

Вчене звання доцента присвоюють діячам культури і мистецтв, які опублікували наукові праці у фахових наукових виданнях України чи провідних наукових виданнях інших держав. Кількість таких видань визначає МОН. Видання держави-агресора до них не належать.

Тетяна Фіало

За інформацією КМУ

 

15 листопада

Сумісник, що виконує роботи з підвищеною небезпекою

Сумісник, що виконує роботи з підвищеною небезпекою

Працівники, зайняті на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці проходять обов’язкові попередній і періодичні медичні огляди згідно із п. 1.3 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ від 21.05.2007 № 246 (Далі — Порядок).

З 1 жовтня діє закон, що регулює обов’язкові медогляди

Перелік робіт, для виконання яких необхідний медоглад працівника, можна знайти у додатку 5 до Порядку.

Якщо працівник працює за сумісництвом у межах одного підприємства на аналогічних робочих місцях, у однакових умовах і вже пройшов медогляд на основному робочому місці, то медогляд на робочому місці за сумісництвом можна не проводити.

У інших випадках необхідно направити працівника на попередній медогляд.

За інформацією

Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці

15 листопада

З 1 грудня всі бронювання військовозобов'язаних будуть здійснюватись через Дію

З 1 грудня всі бронювання військовозобов'язаних будуть здійснюватись через Дію
За результатом аудиту критично важливих підприємств, які мають право бронювати співробітників, Уряд виявив кілька проблемних питань та запровадив нововведення.

По-перше, всі бронювання з 1 грудня будуть здійснюватися через Дію. Щомісяця підприємства перевірятимуть на відповідність всім критеріям.

Також відтепер регіональні та галузеві критерії критичності підприємств будуть погоджуватись із Міноборони та Мінекономіки.

Для приватного сектору запроваджують нові обов’язкові критерії для бронювання працівників:  зарплатний критерій та відсутність боргів перед бюджетом. Середня зарплата на підприємстві та у заброньованого працівника повинна бути не менше 2,5 мінімальних зарплат. Уряд вважає, що це дозволить зменшити ризик зловживань, коли компанії працевлаштовують людину заради «тіньової» домовленості про бронювання.

Для всіх, хто вже має відстрочки, буде перехідний період на нові умови до 28 лютого. До цієї дати всі підприємства мають поновити бронювання своїх працівників згідно з новими умовами.

За інформацією

15 листопада

Зміна юридичної адреси підприємства та ТЦК

Законодавство не зобов’язує роботодавця інформувати ТЦК про зміну юридичної чи фактичної адреси підприємства. 

У Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженому постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 немає вказівки щодо ведення військового обліку за місцем реєстрації чи місцем розташування підприємства. 

Порядок дій у разі зміни юридичної адреси підприємства

Однак районні держадміністрації у взаємодії з районними чи міськими ТЦК щороку перевіряють стан військового обліку на підприємствах, що перебувають на території адміністративно-територіальної одиниці. 

15 листопада

Зарплата для працівника, відстороненого на час службової перевірки

Підставою для відсторонення працівника за порушення правил внутрішнього трудового розпорядку є службова перевірка роботодавцем, який належить до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки й безпеки держави згідно із ст. 46 КЗпП України.

Права працівника на час службової перевірки за порушення ПВТР

У наказі про відсторонення від роботи працівника на час службової перевірки варто зазначити, що його середній заробіток не зберігається.

Якщо службова перевірка не підтвердить, що працівник порушив ПВТР, необхідно буде виплатити середній заробіток за час відсторонення.

Експертус Кадри зробили запит до Мінекономіки із запитом про роз’яснення питання відсторонення працівника.

Читати відповідь Мінекономіки

15 листопада

Строк аудиту бронювань закінчується сьогодні. Чи працює послуга у Дії

15 листопада — останній день аудиту рішень, якими підприємства визначали критично важливими та бронювали військовозобов’язаних працівників. З 20 жовтня забронювати працівників на порталі Дія неможливо. Ані представники уряду, ані фахівці Мінцифри не роблять офіційних заяв та не визначають жодних дат, коли відновлять послугу у Дії. Аудит триває.

Строк аудиту бронювань закінчується сьогодні. Чи працює послуга у Дії

Нагадаємо, що КМУ протокольним рішенням від 08.10.2024 № 103 зупинив дію положень Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення, а також критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ, затверджених постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі — Постанова № 76), у частині повноважень центральних органів виконавчої влади (крім міністерств), інших державних органів, обласних, Київської міської держадміністрацій / військових адміністрацій визначати підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки спільно з адміністраціями доручили провести аудит ухвалених рішень про визначення підприємств критично важливими.  Мінекономіки отримало завдання до 20 листопада узагальнити інформацію та поінформувати КМУ.

Мінекономіки разом із Міноборони мають розробити й винести на розгляд КМУ:

  • порядок перевірки обґрунтованості ухвалених центральними органами виконавчої влади, іншими державними органами, обласними, Київською міською держадміністраціями (військовими адміністраціям) рішень про визначення підприємств критично важливими, а також перегляду таких рішень і їх анулювання;
  • анулювання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, якщо виявлять факти необґрунтованого бронювання.

Попри заяви Міноборони, що аудит не вплине на процес бронювання нових працівників, 20 жовтня його фактично зупинили. Через 5 днів КМУ погодився частково відновити процес та дозволив повторно оформити відстрочки працівникам, які мали їх до 31 травня 2024 року. Але про автоматичне продовження не йдеться. Це відбувається відповідно до Постанови № 76 згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов’язаних в паперовій та/або електронній формі, які погодило Міноборони. Запит подають до органу, який визнав підприємство критично важливим.

Як забронювати працівників

5 листопада під час брифінгу заступник директора Департаменту з розвитку електронних послуг Мінцифри Валерія Ткач повідомила, що після завершення аудиту на підставі його результатів КМУ буде приймати рішення про те, як послуга з бронювання в Дії буде працювати далі. Вона зазначила, що Мінцифри очікує рішення уряду та Мінекономіки.

7 листопада на Київському міжнародному економічному форумі премʼєр-міністр України Дмитро Шмигаль повідомив, що уряд не планує радикально змінювати систему та постанову, яка вже є. Але планують оновити параметри бронювання, щоб чіткіше визначати критичність підприємств і необхідність бронювання тих чи інших працівників.

Тому на нашу думку, очікувати, що бронювання у Дії відновлять вже 16 листопада, не варто. Якщо у працівників закінчується строк бронювання, яке оформили до 31.05.2024, — не гайте час в очікуванні швидкого рішення. Подавайте списки на бронювання відповідно до Постанови № 76. На сьогодні це максимально безпечний варіант.

Олена Петровська

14 листопада

Доступ до військово-облікових даних окремих категорій військовозобов’язаних можуть відкрити, — законопроєкт

11 листопада 2024 року народний депутат України Максим Бужанський зареєстрував у ВРУ проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення відкритості військово-облікових даних окремих категорій осіб» № 12197 (далі — Законопроєкт № 12197).  Його мета  — забезпечити можливість будь-якій особі перевірити інформацію, про те, чи ухиляється публічний діяч від виконання військового обов’язку.

Автор Законопроєкта № 12197 пропонує визначити, що до інформації з обмеженим доступом не належать персональні та службові дані призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які є національними публічними діячами, керівниками чи членами органів управління громадських об’єднань, благодійних організацій, а також членами сімей таких осіб. Зміни внесуть до Закону України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 № 2297-VI та «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII.

Національні публічні діячі — фізичні особи, які виконують або виконували протягом останніх трьох років в Україні визначні публічні функції: Президент, Прем’єр-міністр, члени КМУ, народні депутати України; державні службовці, посади яких належать до категорії «А» тощо (п. 37 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 № 361-IX).

Зокрема можна буде перевірити відомості про:

  • зайнятість (код ЄДРПОУ та місцезнаходження підприємства, установи, організації, місце роботи, посада, стаж роботи);
  • групу інвалідності;
  • результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов’язку;
  • притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію
  • статус ветерана війни;
  • право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації
  • виконання військового обов’язку;
  • результати проходження медичного огляду (військово — лікарської експертизи)

Доступ до таких даних як місце проживання, дата народження, номери засобів зв’язку та адреси електронної пошти тощо залишать обмеженим.

Новий «мобілізаційний» закон: огляд змін

Людмила Герега

За інформацією ВРУ

14 листопада

Обмеження спільної роботи осіб із родинними зв'язками на держслужбі

Обмеження спільної роботи осіб із родинними зв'язками на держслужбі

Державні службовці не можуть мати у прямому підпорядкуванні близьких їм осіб згідно із статтею 27 Закону України «Про запобігання корупції».

Сім роз'яснень для держслужбовців

Близькими особами вважаються: чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати чи сестри, рідний брат та сестра дружини або чоловіка, племінник, дядько, тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, правнук, зять, невістка, тесть, теща, свекор, батько та мати дружини сина, усиновлювач чи усиновлений, опікун, особа, яка перебуває під опікою.

Особи, які претендують на зайняття таких посад (п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції») зобов’язані повідомити керівництву органу про родичів, що там працюють. 

У разі виникнення прямого підпорядкування між родичами, вони у 15-денний строк мають його усунути. Якщо обставини не усунули, протягом місяця одна з осіб підлягає переведенню на іншу посаду, що виключає пряме підпорядкування. Якщо ж переведення неможливе, звільняють ту особу, яка знаходиться у підпорядкуванні.

Обмеження щодо спільної роботи родичів не поширюються на:

  • народних засідателів і присяжних;

  • близьких осіб, які прямо підпорядковані один одному у зв’язку з набуттям одним із них статусу виборної особи;

  • осіб, які працюють у сільських населених пунктах (крім районних центрів), а також гірських населених пунктах.

За інформацією

Головного управління ПФУ в Донецькій області

14 листопада

Як проходитиме сертифікація педпрацівників у 2025 році

Як оформити та оплатити підвищення кваліфікації працівників

МОН затвердило наказ «Про деякі питання проведення сертифікації педагогічних працівників у 2025 році» від 01.11.2024 № 1556 (далі — Наказ № 1556).

У 2025 році вчителі проходитимуть сертифікацію за категоріями:

  • початкових класів — у граничній кількості не більше ніж 1500 осіб;
  • математики, української мови і літератури, навчальних предметів громадянської та історичної освітньої галузі та / або освітньої галузі «Суспільствознавство» (всесвітньої історії, вступу до історії України та громадянської освіти, громадянської освіти, історії України, основ правознавства, курсів «Досліджуємо історію і суспільство», «Історія: Україна і світ», «Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти») ― не більше ніж 1000 осіб кожної категорії;
  • іноземної мови (англійська мова) — не більше ніж 500 осіб.

Для розробки проєкту Програми незалежного тестування фахових знань та вмінь учасників сертифікації — учителів іноземної мови (далі ― Програма) утворили робочу групу. Її склад визначили у додатку 1 до Наказу № 1556. Програму мають розробити до 13 грудня 2024 р., а затвердити ―  до 16 грудня 2024 р.

Реєстрація проходитиме в два етапи:

  • з 23 грудня 2024 р. до 06 січня 2025 р. — основний етап, у межах граничної кількості для кожного регіону (дод. 2 до Наказу № 1556);
  • з 7 до 9 січня 2025 року — додатковий етап, у межах граничної кількості для кожної категорії.

Реєстрація відбуватиметься через вебсервіс на офіційному сайті Українського центру оцінювання якості освіти. Її припинять достроково, якщо кількість сформованих бланків реєстраційних карток-заяв досягне граничної кількості для певної категорії.

Ірина Матійко

За інформацією Українського центру оцінювання якості освіти