Що нового
20 грудня
У Держпраці надали роз’яснення щодо роботи у святкові та неробочі дні
До святкових та неробочих днів належить 25 грудня (Різдво) та 1 січня (Новий рік), а робота в дні релігійних свят не провадиться згідно з ст. 73 Кодексу законів про працю України.
Чи є потреба щоразу інформувати працівників про роботу у святковий день під час воєнного стану
Проте у період дії воєнного стану не застосовуються норми ст. 73 КзпП України згядно із ст. 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX.
Разом із тим, роботодавці мають право надати працівникам додатковий вихідний за власний рахунок або скоротити робочий день у передсвятковий час.
Цього року також не можна буде перенести святкові дні, оскільки 25 грудня та 1 січня випадають на середину робочого тижня.
За інформацією
20 грудня
ПФУ затвердив план перевірок на 2025 рік
Державна регуляторна служба затвердила план перевірок на 2025 рік
ПФУ затвердив Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2025 рік наказом від 26.11.2024 № 150. До нього включили 954 підприємства. Строк перевірки становитиме 5—10 днів.
Перелік питань, які досліджують під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері загальнообов’язкового державного пенсійного страхування наведений у складі уніфікованої форми акта, що складають за результатами перевірки (постанова правління ПФУ від 20.11.2019 № 20-1).
Завантажуйте файл та перевірте, чи є підприємство у переліку.
Ірина Матійко
20 грудня
Оформлення відстрочок у Резерв+ призупинили
Через відновлювальні роботи в державних реєстрах Міністерства юстиції України призупинено отримання відстрочок у Резерв+. Всі вже отримані відстрочки залишаються дійсними та коректно відображаються у застосунку.
Як працівнику отримати відстрочку від призову в ТЦК
Також очікування документу в Резерв+ може тривати більше, ніж зазвичай, через велику кількість запитів у черзі.
В цілому реєстри Міноборони вже працюють у штатному режимі. Електронні рапорти та військово-облікові документи залишаються доступними.
19 грудня у Мін’юсті повідомили про наймасштабнішу за останній час зовнішню кібератаку на державні реєстри України. Внаслідок цілеспрямованої атаки тимчасово було зупинено роботу державних реєстрів.
За інформацією Facebook-сторінки
20 грудня
Чи оплачують лікарняні підприємства з неповним робочим тижнем
Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою обмежень обсягу трудових прав працівника згідно із ст. 56 Кодексу законів про працю України.
Як враховувати в обліковій кількості прийнятих на неповний робочий час
У випадках запровадження на підприємстві неповного робочого дня або неповного робочого тижня допомога по тимчасовій непрацездатності за період хвороби, календарні дні якої припали на зазначений період, надається працівникові на загальних підставах за календарні дні хвороби.
За інформацією
20 грудня
50 нових професій та посад з’явилося на ринку праці
Міністерство економіки внесло до Класифікатора професій 50 нових професій і посад, які стосуються медицини, судової системи, прокуратури, медіа та інших сфер діяльності.
Чи змінювати в штатному розписі юрисконсульта на радника юридичного через Зміну № 14 до КП
Також в рамках змін, затверджених наказом Мінекономіки «Про затвердження Зміни № 14 до національного класифікатора ДК 003:2010», скасували 42 застарілі назви професій, серед яких «Інструктор з організації роботи народних дружин», «Викладач із соціальної педагогіки», «Прокурор-криміналіст».
В Міністерстві коментують зміни бажанням осучаснити перелік професій та необхідністю додати ті, що виникли у зв’язку з війною. Так, у Класифікаторі з’явилась професія «Оператора з пошуку вибухонебезпечних предметів (демінера)».
За пропозицією МОЗ осучаснено 8 назв посад у сфері охорони здоров’я, та внесено нові назви професій: «Нутриціолог», «Професіонал з медичної статистики».
Нацполіція ініціювала доповнення Класифікатора новим класифікаційним угрупованням «Слідчі (поліція)». До нього віднесли 6 назв слідчих поліцейських: «Слідчий (поліція)», «Старший слідчий в особливо важливих справах», «Слідчий-криміналіст (поліція)» та інші.
За пропозицією Державного комітету телебачення і радіомовлення 18 професій привели у відповідність до законодавства у сфері медіа. Зокрема внесені нові назви «Автор текстів (копірайтер)», «Автор промов» та «Відеограф».
Також внесено нові назви професій: «Майстер з експлуатації та ремонту роботизованих та мехатронних систем», «Оператор Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту», «Агент станційний», «Оператор при черговому по району (на залізничному транспорті)», «Менеджер (управитель) спортивної діяльності», «Аналітик з оцінки ризиків, загроз та стану захищеності об’єктів критичної інфраструктури», «Фахівець із захисту та стійкості об’єктів критичної інфраструктури» тощо.
За інформацією Міністерства економіки України
20 грудня
У Дії тимчасово не працює частина сервісів
Національні інформаційні системи проводять технічні роботи, тому Дія не має доступу до інформації з реєстрів.
Бронювання працівників під час війни у Дії
Станом на зараз тимчасово не працюють:
- Реєстрація, внесення змін, закриття ФОП
- Витяг з ЄДР
- Реєстрація ТОВ
- Перехід ТОВ на модельний статут
- Будівельні послуги
- Бронювання працівників
- Перереєстрація авто
- Шлюб онлайн
- Актові записи
- Будівельні послуги
- Реєстрація права власності на майно
- Інформаційна довідка з ДРРП
- Кредити ВПО
- Допомога особі з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю
- Допомога людині, яка доглядає за хворою дитиною
- Допомога при усиновленні дитини
- Допомога на дитину одинокій матері або батьку
- Будівельні послуги
- єОселя
- Повідомлення про пошкоджене/знищене майно
- єВідновлення
- єВідновлення для бізнесу
- Повідомлення про ремонтні роботи
- Бронювання за сертифікатом
- Міжнародний реєстр збитків
- Заява про шлюб
- Витяги та повторна видача свідоцтв із ДРАЦС
За інформацією порталу Дія
20 грудня
Хто має проходити медогляд в обов’язковому порядку
Як подавати відомості на сайті ПФУ про належність до осіб, які підлягають обов’язковим медоглядам
Медичний огляд обов’язковий для таких категорій працівників:
-
працюють на важких роботах;
-
працюють на роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці;
-
працюють на роботах, де є потреба у професійному доборі;
-
осіб віком до 21 року (незалежно від професії та виду діяльності).
За інформацією
19 грудня
Вітаємо любих читачів з прийдешнім Різдвом та Новим роком!
Бажаємо, щоб у кожного з вас цими днями трапилось справжнє Різдвяне диво. Не забувайте потішити себе теплими зустрічами, часом з найріднішими і, звісно ж, подарунками.
Час, у який нам пощастило жити, не найлегший, але точно історичний. Тому тримайтеся, любі, і ми триматимемось з вами.
Сподіваємось, що цього року нам вдалося стати для вас кращими, оперативнішими і експертнішими. Дякуємо, що залишаєтесь з нами.
Щиро ваші, Експертус кадри
19 грудня
Умови працевлаштування іноземців планують покращити, — законопроєкт
16 грудня 2024 р. у ВРУ зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання трудової міграції та усунення дискримінації у сфері трудових правовідносин» № 12326. Його розробили, щоб залучити додатковий людський капітал та створити сприятливі умови для іноземних інвестицій. Це дасть змогу запустити економічні процеси, відновити зруйновану інфраструктуру, створити нові робочі місця і розвинути ключові галузі економіки.
Планують скасувати дозвіл на застосування праці іноземців та запровадити довгострокові візи, що видаватимуть іноземцям, які мають намір прибути в Україну, щоб працевлаштуватися.
Зміни вноситимуть до Законів України:
- «Про імміграцію» від 07.06.2001 № 2491-III,
- «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-VI,
- «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI.
Тетяна Фіало
За інформацією ВРУ
19 грудня
Як взаємодіяти з ТЦК при бронюванні через Дію
Підприємства, що здійснюють бронювання військовозобов’язаних, зобов’язані оформити відстрочку від призову у районному ТЦК, на території відповідальності якого вони розміщуються згідно з ч. 3 статті 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Усі бронювання з 1 грудня здійснюються через Дію
Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76.
Після формування та підписання списку у Дії переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично.
Бронювання, які були оформлені не у Дії, не з’являються в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів автоматично.
В такому разі для зарахування військовозобовязаного на спеціальний військовий облік підприємства подають до ТЦК, у якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку, повідомлення про бронювання.
У разі відсутності інформації про бронювання працівника в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів роботодавцям необхідно звернутися до ТЦК, в якому заброньований військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку.
За інформацією Telegram-каналу Сухопутних військ
19 грудня
Діють зміни до Закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію щодо транспортного обов’язку
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Таблиця
18 травня 2024 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-IX. Виняток — зміни до частин четвертої і п’ятої статті 6 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі — Закон № 3543) щодо військово-транспортного обов’язку, які діють з 18 грудня 2024 року.
МВС у порядку, що встановить КМУ, подаватиме до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК) відомості про зареєстровані транспортні засоби, які можуть бути призначені для доукомплектування ЗСУ та інших військових формувань в особливий період (ч. 4 ст. 6 Закону № 3543). Це має прискорити обмін інформацією між відповідними ТЦК та територіальними органами з надання сервісних послуг МВС. Раніше територіальні органи МВС подавали до ТЦК відомості про реєстрацію (перереєстрацію), переобладнання та зняття з обліку транспортних засобів, які перебувають у власності підприємств, установ та організацій і можуть бути призначені для задоволення потреб ЗСУ та інших військових формувань в особливий період лише раз в квартал.
Мінінфраструктури та Державна служба морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України також подають до ТЦК відомості про зареєстровані у Державному судновому реєстрі України та Судновій книзі України водні транспортні засоби, які можуть бути призначені для доукомплектування ЗСУ та інших військових формувань в особливий період (ч. 5 ст. 6 Закону № 3543).
Зауважимо, що підприємства і надалі зобов’язані подавати:
- інформацію про наявність транспортних засобів і техніки, їх технічний стан, а також про громадян, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях на таких транспортних засобах і техніці — щороку до 20 червня та 20 грудня до ТЦК;
- документ з відміткою відповідного ТЦК про те, що транспортний засіб, який може бути призначений для доукомплектування ЗСУ та інших військових формувань в особливий період взяли чи зняли з військового обліку — відповідним органам та підрозділам, що здійснюють держреєстрацію та облік транспортних засобів.
Людмила Герега
19 грудня
Верховна Рада змінила підстави для відстрочки від мобілізації для доглядачів
Верховна Рада 19 грудня ухвалила в цілому законопроект 12178 про реформу МСЕК. У фінальній редакції пункти про підстави для відстрочки доглядачам викладуть у новій редакції.
Як працівнику отримати відстрочку від призову в ТЦК
Підставою для відстрочки додадуть рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Також не підлягатимуть призову члени сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення).
У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.
Рішення, прийняті МСЕК, залишатимуться законними та будуть підставами для продовження надання особам з інвалідністю всіх прав і пільг на весь термін дії довідки до акту огляду МСЕК аж до проведення планового оцінювання експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування.
За інформацією Судово-Юридичної газети
19 грудня
ВРУ ухвалила Закон, який ліквідує застарілу систему медико-соціальної експертизи
Медико-соціальну експертизу планують замінити на оцінювання повсякденного функціонування особи
19 грудня 2024 р. ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (законопроєкт від 04.11.2024 № 12178; далі — Закон). Із 1 січня 2025 року діятиме сучасна система оцінювання функціонування особи. За документ проголосували 259 депутатів. Про це повідомив народний депутат від партії «Голос» Ярослав Железняк.
Поняття «медико-соціальна експертиза» замінили терміном ««оцінювання повсякденного функціонування особи». Оцінювання повсякденного функціонування особи проводитимуть експертні комісії. Вони встановлюватимуть групи інвалідності, направлятимуть осіб на додаткові обстеження, плануватимуть та проводитимуть повторні обстеження тощо.
До Закону додали норму про те, що чоловіки віком від 25 до 60 років, яким встановили II чи III групу інвалідності та зазначили термін повторного огляду, зобов'язані у період з 1 квітня 2025 року по 1 листопада 2025 року пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до чинного законодавства, якщо вони раніше не пройшли такий огляд у встановлений термін.
МОЗ та керівники військових адміністрацій вже визначили перелік лікарень, в яких працюватимуть експертні команди, які оцінюватимуть повсякденне функціонування особи та визначатимуть інвалідність. До нього увійшли 286 закладів охорони здоров’я в усіх регіонах країни.
МОЗ визначили перелік закладів та експертних команд на заміну МСЕК
Ірина Матійко
За інформацією Телеграм-каналу Ярослава Железняка, МОЗ та ВРУ
19 грудня
ВРУ впорядкує надання відпустки для підготовки та участі в спортивних змаганнях
Відпустка для підготовки та участі в спортивних змаганнях
18 грудня 2024 р. ВРУ прийняла за основу Закон України «Про внесення зміни до статті 43 Закону України «Про фізичну культуру і спорт» щодо впорядкування надання відпустки для підготовки та участі в спортивних змаганнях» (законопроєкт від 15.04.2024 № 11178; далі — Закон).
Раніше відпустку для підготовки участі у змаганнях надавали за постановою КМУ «Про затвердження Порядку надання та оплати відпусток для підготовки та участі у всеукраїнських і міжнародних спортивних змаганнях» від 01.06.2011 № 565. Вона визначала тривалість відпустки, і що її оплачують за рахунок роботодавця.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань» від 22.11.2023 № 3494 вніс зміни до статті 77-1 КЗпП та статті 16-1 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР. Зміни встановили, що тривалість, порядок, умови надання та оплати відпусток для підготовки та участі в спортивних змаганнях визначає трудовий та / або колективний договір. Тому виникла необхідність внести зміни і в Закон України «Про фізичну культуру і спорт» від 24.12.1993 № 3808-XII. В ньому частину 1 статті 43 пропонують викласти в такій редакції:
- спортсменам, які беруть участь у всеукраїнських та міжнародних спортивних змаганнях, надається за місцем роботи відпустка для підготовки та участі в цих змаганнях. Тривалість, порядок, умови надання та оплати відпустки для підготовки та участі в спортивних змаганнях визначаються трудовим та / або колективним договором.
Коли Закон ухвалять, питання щодо окремих відпусток спортсменам передадуть на рівень колективно-договірного регулювання та зменшать розбіжності у законодавстві.
Тетяна Фіало
За інформацією ВРУ
19 грудня
Мінімальний оклад з 1 січня 2025 року
Мінімальний оклад у штатному розписі з 1 січня 2025 року має становити 3028 грн відповідно до прожиткового мінімуму.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб на 01.01.2025 становить 3028 грн згідно із ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-IX.
Чим відмінні мінімальний посадовий оклад і мінімальна заробітна плата
19 грудня
Як перевірити трудову книжку перед скануванням
До 10 червня 2026 року працівники та роботодавці мають подати сканкопії трудових книжок для оцифрування до Пенсійного фонду України через вебпортал електронних послуг.
Як спростити передавання сканкопій трудових книжок на вебпортал ПФУ
Перед скануванням трудової книжки необхідно перевірити усі записи на відповідність вимогам Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 № 58.
На титульному аркуші:
- ПІБ мають бути вказані повністю, без заміни імені та по батькові ініціалами. Дата народження і ПІБ повинні співпадати з паспортними даними;
- якщо працівник змінював ПІБ або дату народження, попередній запис має бути закреслено однією рискою і поряд записано нові дані з посиланням на документ, на підставі якого виправлено запис, його реквізити, номер і дата видачі. Також має бути підпис та печатка підприємства;
- наявність підписів власника трудової книжки та особи, відповідальної за видачу трудових книжок на підприємстві;
- наявність печатки підприємства, на якому вперше
заповнювалася трудова книжка.
У розділі «Відомості про роботу» необхідно, щоб:
- у записах про прийняття на роботу та звільнення з роботи були зазначені: дата початку роботи, повне найменування підприємства, назва посади чи професії, номери і дати наказів про прийняття та звільнення;
- окремим рядком було зроблено запис про перейменування підприємства, якщо таке було, із зазначенням розпорядчого акту, його дати та номеру;
- записи про звільнення чи переведення були здійснені у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю закону;
- записи про звільнення були засвідчені печаткою.
За інформацією
19 грудня
Відомі галузеві критерії Мінцифри важливих підприємств у цілях бронювання
Мінцифри ухвалило Критерії, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки в сфері цифровізації, наказом від 05.12.2024 № 182.
Мінцифри визначить важливим для галузі національної економіки в сфері цифровізації підприємство, яке відповідає хоча б одному з чотирнадцяти галузевих критеріїв. Зокрема, це можуть бути підприємства, що забезпечують:
- інформаційну протидію агресору засобами інформаційних / автоматизованих інформаційно-комунікаційних систем, а також в мережі Інтернет;
- розвиток інновацій та технологій для потреб оборони.
Галузеві критерії Мінцифри почнуть діяти після того, як їх офіційно опублікують. Попередній наказ від 23.03.2023 року № 30 втратить чинність.
Нагадаємо, що статус підприємства, яке має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади — це один із критеріїв, щоб підприємство визначили критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (пп. 4 п. 2 Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою КМУ від 27.01.2023 № 76).
З грудня 2024 року регіональні та галузеві критерії погоджують Мінекономіки та Міноборони.
Експерти систематизують у загальну таблицю та постійно оновлюють галузеві та регіональні критерії важливих в цілях бронювання підприємств.
Олена Петровська
18 грудня
ВРУ ухвалила Закон, що удосконалює електронний облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів
Розширили перелік персональних даних військовозобов’язаних у Реєстрі
18 грудня 2024 р. ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо створення та функціонування Єдиного державного реєстру військовослужбовців та до інших законів України щодо удосконалення порядку ведення військового обліку» (законопроєкт від 24.09.2024 № 12066; далі — Закон).
Закон модернізує ведення військового обліку, створює Єдиний державний реєстр військовослужбовців та запроваджує електронні сервіси для військових та їх сімей. Серед іншого, е-реєстр військовозобов’язаних інтегруватиметься з електронною системою охорони здоров’я. Це спрощує обмін даними про призовників, військовозобов’язаних і резервістів.
Закон вносить зміни, зокрема до Законів України:
- «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII;
- «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII;
- «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII.
Ірина Матійко
За інформацією ВРУ
18 грудня
Сумісникам повернули право на оплату тимчасової непрацездатності
18 грудня 2024 р. ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування» (законопроєкт від 06.09.2023 № 10017; далі — Закон).
Чи повернуть сумісникам право на оплату тимчасової непрацездатності
Закон вносить зміни до абзацу другого частини першої статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV. Так, застрахованим особам оплатять тимчасову непрацездатність за основним місцем роботи та за сумісництвом.
Коли Закон опублікують сумісникам оплачуватимуть лікарняний, як це було до 1 січня 2023 року.
Ірина Матійко
за інформацією ВРУ
18 грудня
Чи може дистанційний працівник претендувати на відпустку за ненормований робочий день
При дистанційній роботі працівник розподіляє робочий час на власний розсуд і на нього не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо інше не визначено трудовим договором згідно із ч. 5 ст. 60-2 КЗпП України.
При цьому загальна тривалість робочого часу не може перевищувати норм, передбачених ст. 50 і 51 КЗпП.
Водночас, якщо у письмовому трудовому договорі про дистанційну роботу зазначено, що за ненормований робочий день надається відпустка, то її необхідно надавати згідно з п. 18 Типової форми трудового договору про дистанційну роботу.
За інформацією
Telegram-каналу Північно-Східного міжрегіонального управління Держпраці
18 грудня
На обговоренні профспілок — профстандарт оператора дистанційно керованих апаратів
Професійні стандарти в кадровій роботі
Національний класифікатор України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» містить професійну назву роботи «Оператор дистанційно керованих апаратів» з кодом КП 8990 ще з 2023 року. Її внесли за наказом Мінекономіки «Про затвердження Зміни № 12 до національного класифікатора ДК 003:2010» від 23.06.2023 № 6312.
ВАТ «Меридіан» імені С. П. Корольова розробив проєкт професійного стандарту «Оператор дистанційно керованих апаратів» (далі — Профстандарт). За ініціативи розробника Профстандарт оприлюднили на сайті СПО об’єднань профспілок для обговорення.
Профстандарт передбачає професійну кваліфікацію оператора дистанційно керованих апаратів згідно з Національною рамкою кваліфікацій (НРК) — 4 рівень НРК.
Оператор дистанційно керованих апаратів управляє наземними, надводними, підводними та літальними дистанційно керованими апаратами, налаштовує їх, проводить діагностику та технічне обслуговування, налагоджує та ремонтує.
Профстандарт визначатиме документи, що підтверджують професійну кваліфікацію, професійний розвиток, опис трудових функцій та їх розподіл за професійними кваліфікаціями.
Нагадаємо, що в лютому 2024 року в Реєстр кваліфікацій додали профстандарти:
- оператор наземних засобів керування безпілотним літальним апаратом (код КП 3144);
- оператор дистанційно керованих безпілотних літальних апаратів (код КП 8990).
Тетяна Фіало
За інформацією СПО об’єднань профспілок
18 грудня
Генератор різдвяних усмішок: порадуйте себе та друзів новорічними передбаченнями
Завжди заглядаєте у чеки з передбаченнями? Любите надсилати яскраві листівки, але закінчились ідеї? Тоді завітайте до нашого Генератора різдвяних усмішок.
Тут ви зможете створити іменне передбачення з гумором для себе або колеги. Потрібно лише перейти за посиланням та написати ім'я людини, для якої ми згенеруємо передбачення на яскравій листівці.
Дивуйте близьких разом з Експертус!
18 грудня
Профстандарт майстра систем кондиціонування повітря — на обговоренні профспілок
Професійні стандарти в кадровій роботі
СПО об’єднань профспілок оприлюднив для обговорення проєкт профстандарту «Майстер систем кондиціонування повітря» (далі — профстандарт). Його розробило ТзОВ «Інженерно-технічний центр «ІВІК», щоб підвищити рівень кваліфікації робітничих кадрів в галузі кліматичної техніки, якості освітніх послуг відповідного спрямування, збалансувати обсяги та напрямки підготовки кваліфікованих робітників відповідно до потреб роботодавців та ринку праці.
Професійну назву роботи «Майстер систем кондиціонування повітря» (код 7233) містить Національний класифікатор України ДК 003:2010 «Класифікатор професій». Наразі для неї не існує профстандарту чи кваліфікаційної характеристики у Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників.
Майстер систем кондиціонування повітря проводить монтаж та ремонт систем кондиціонування повітря, супутніх систем та спорідненого обладнання, налагоджує та вводить їх в експлуатацію, проводить технічне обслуговування.
Профстандарт передбачає професійну кваліфікацію майстра систем кондиціонування повітря залежно від категорій згідно з Національною рамкою кваліфікацій (НРК) від 3 до 4 рівня НРК.
Також визначили:
- документи, що підтверджують професійну кваліфікацію;
- професійний розвиток;
- опис трудових функцій.
Рекомендовано переглянути профстандарт у грудні 2029 року.
Тетяна Фіало
За інформацією СПО об’єднань профспілок
18 грудня
Чи повинні перебувати на військовому обліку громадяни, яких раніше засудили до позбавлення волі, — роз’яснює Генштаб ЗСУ
Приймаємо на роботу призовників, військовозобов’язаних, резервістів
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 N 3633-IX вніс зміни до частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі — Закон № 2232). Згідно зі змінами з військового обліку не виключають громадян України, яких раніше засудили до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. Такі громадяни мають перебувати на військовому обліку (лист Головного управління персоналу Генштабу ЗСУ від 11.12.2024 № 321/ВихЗПІ/877).
Нагадаємо, на військовий облік призовників беруть, зокрема осіб віком до 25 років, які прибули після відбування покарання з відповідних установ, якщо вони раніше не перебували на військовому обліку. Осіб старшого віку або, які перебували раніше на військовому обліку — на військовий облік військовозобов’язаних (ч. 1 ст. 37 Закону № 2232).
Людмила Герега
18 грудня
МОЗ визначило перелік закладів та експертних команд на заміну МСЕК
МОЗ та керівники військових адміністрацій визначили перелік лікарень, в яких працюватимуть експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи та визначення інвалідності. До нього увійшли 286 закладів охорони здоров’я в усіх регіонах країни.
Більшість лікарень вже визначились із першим переліком лікарів, які будуть проводити оцінювання. Наразі це понад 4300 лікарів, які працюватимуть в експертних командах, тоді як у МСЕК працювало майже 1300.
Загалом зараз створено 1348 експертних команд. Найбільше — за профілем «загально-хірургічна», «загальна», «хірургічна» та «травматологічна». Серед інших профілів команд — кардіоневрологічна, офтальмологічна, онкологічна, фтизіатрична, гематологічна та психіатрична.
Переліки лікарів та контактну електронну пошту медзаклади розміщують на своїх сайтах. Також на сайті МОЗ розміщено дашборд із командами закладів. Надалі перелік лікарів, закладів та їх показники оновлюватимуться.
Експертні команди працюватимуть у новій електронній системі. До неї матимуть доступ усі лікарі, які створюватимуть у ній електронне направлення на оцінювання повсякденного функціонування для своїх пацієнтів. Цього тижня систему вже почали тестувати з пілотними закладами, так щоб 1 січня вона працювала в усіх лікарнях.
У МОЗ впевнені, що електронна система дозволить фіксувати кожну дію і документ, щоб ніхто не міг заднім числом змінити діагноз чи рішення.
Протягом грудня справи, що мали бути розглянутими до кінця цього року або в наступному, передадуть від МСЕК до закладів з експертними командами. Заклади мають поділити справи за профілем (загальний, кардіоневрологічний, хірургічний, травматологічний, онкологічний, гематологічний, офтальмологічний, психіатричний, фтизіопульмонологічний) та розпочати повноцінне оцінювання з 1 січня 2025 року.
За інформацією МОЗ
18 грудня
Які підприємства Мінветеранів визначатиме важливими в цілях бронювання
Які підприємства відносять до критично важливих у цілях бронювання
10 грудня 2024 року Мінветеранів наказом № 456 затвердило Критерій, за яким здійснюється визначення підприємств, установ, організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері соціального захисту ветеранів та членів їх сімей.
Підприємство, установу, організацію визначать таким, що має важливе значення для галузі національної економіки в сфері соціального захисту ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей таких осіб і членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України у разі, якщо воно належать до сфери управління Мінветеранів.
Критерій почне діяти після того, як його офіційно опублікують. Водночас втратить чинність наказ Мінветеранів «Про затвердження Критеріїв, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для галузей національної економіки у сфері соціального захисту ветеранів та членів їх сімей» від 06.06.2023 № 130.
Статус підприємства, яке має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади — це один із критеріїв, щоб підприємство визначили критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (пп. 4 п. 2 Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених Постановою КМУ від 27.01.2023 № 76).
Людмила Герега
18 грудня
Як звільнити тимчасово непрацездатного працівника за скороченням штату
У період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення лікарняного.
Попередження про скорочення працівника, що перебуває у відпустці без збереження зарплати за кордоном
Також можна звільнити працівника у період його перебування у відпустці (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), вказавши датою звільнення перший робочий день після закінчення відпустки.
За інформацією
Telegram-каналу Центрально-Західного міжрегіонального управління Держпраці
17 грудня
З 17 по 30 грудня не можна буде оформити відстрочку у Резерв+
З 17 до 30 грудня студенти, аспіранти і докторанти тимчасово не зможуть оформити онлайн-відстрочку у застосунку Резерв+. Це пов’язано з технічними роботами у Єдиній державній електронній базі з питань освіти.
На вже отримані відстрочки технічні роботи не вплинуть, статус відображатиметься в застосунку, як і раніше.
Технічні роботи в реєстрі освіти не вплинуть на роботу інших сервісів Резерв+.
За інформацією Facebook-сторінки МОУ
17 грудня
Додаткова відпустка посадовим особам ОМС, — лист НАДС
Додаткова відпустка за стаж служби в ОМС
Посадовим особам, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування (далі — ОМС) понад 10 років, надають додаткову оплачувану відпустку тривалістю до 15 календарних днів (ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III; далі — Закон № 2493). Право на додаткову відпустку та її тривалість залежить не від відпрацьованого в робочому році часу, а лише від наявності стажу служби в ОМС, який відлічують від приведеної дати. Приведена дата — дата, з якої у посадової особи місцевого самоврядування розпочинають рахувати стаж служби в ОМС.
Під час воєнного стану роботодавець може надавати на прохання працівника відпустку без збереження зарплати без обмеження строку (ч. 3 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» України від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136) у редакції, що діяла до 24.12 2023). Таку відпустку не зараховують до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку (ч. 3 ст. 12 Закону України № 2136 у редакції, що діє з 24.12 2023).
На думку НАДС, період відпустки без збереження зарплати посадової особи ОМС зараховують до стажу служби в ОМС, що дає право на додаткову оплачувану відпустку (лист НАДС від 02.12.2024 № 11874/10.3-24).
Раніше НАДС роз’яснювало чи включати періоди простою, відпусток та увільнення від виконання обов’язків на період проходження військової служби до стажу служби в ОМС (роз’яснення від 20.09.2022 № 159-р/з).
Тетяна Фіало
17 грудня
Як уточнити назву посади згідно з Класифікатором професій
Коли до Національного класифікатору України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» вносяться зміни, роботодавцю насамперед необхідно визначити, чи вважатимуться вони зміною істотних умов праці його працівників чи уточненням.
За загальним правилом, зміна назви посади кваліфікується як зміна істотних умов праці. Працівника в мирний час попереджають не пізніше, ніж за два місяці, а під час воєнного стану не пізніш, як до запровадження змін.
Потреба в уточненні виникає, як правило, коли назва посади у штатному розписі відрізняється від її відповідника у КП — порядком слів або граматично.
Якщо визначили, що змінюються істотні умови праці, необхідно видати наказ про зміни до штатного розпису, а також наказ про зміни до трудової книжки працівника та його облікових документів.