Що нового

у кадровій справі

26 квітня

Невикористана відпустка перетворюється на донат: дізнайтесь, як

Невикористана відпустка перетворюється на донат: дізнайтесь, як

Як задонатити відпустку на потреби ЗСУ

Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) регламентує, в яких випадках правомірно виплатити працівнику, який не звільняється та якого не мобілізують, компенсацію за дні щорічної відпустки:

  • тривалість щорічної (основної чи основної та додаткової) відпустки за робочий рік — понад 24 к. дн.;
  • використав щорічну відпустку за робочий рік тривалістю — не менш 24 к. дн.;
  • закінчився робочий рік, за який працівник бажає отримати компенсацію за невикористані дні відпустки.

Підстава — стаття 24 Закону про відпустки.

Невикористана відпустка перетворюється на донат: дізнайтесь, як Чи можна оформити щорічну відпустку, під час якої працівник працюватиме, а відпускні задонатити?

Для того щоб задонатити кошти за частину щорічної відпустки на потреби ЗСУ:

  1. отримайте від працівника заяву з проханням виплатити компенсацію за частину відпустки. У заяві потрібно вказати реквізити, на які працівник просить перерахувати кошти, наприклад на спецрахунок НБУ чи благодійного фонду;
  2. видайте наказ про виплату компенсації із дорученням бухгалтеру перерахувати кошти на розрахунковий рахунок НБУ чи благодійного фонду.

26 квітня

Працевлаштування за кордоном: роз'яснення стосовно воєнного стану

Працевлаштування за кордоном: роз'яснення стосовно воєнного стануЯкщо певна діяльність не заборонена законодавством ані України, ані державни перебування, громадяни мають право займатися трудовою діяльністю за кордоном.

Чи може дистанційний працівник, який перебуває за кордоном, працевлаштуватися на іноземне підприємство

Якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, права українських працівників за кордоном захищаються законодавством України та держави перебування.

Водночас Держпраці не надала зауважень щодо змін внаслідок воєнного стану.

За інформацією Управління інспекційної діяльності Держпраці у Вінницькій області

26 квітня

Відпустка без збереження зарплати: ділити чи ні?

Відпустка без збереження зарплати: ділити чи ні?Держпраці надала пояснення щодо тривалості та можливості поділу відпустки без збереження заробітної плати за сімейними обставинами.

Так, після змін законодавства наприкінці 2023 року тривалість такої відпустки може становити до 30 днів впродовж календарного року (замість 15 днів до цього). 

Водночас законодавство не містить заборон щодо поділу такої відпустки на частини — головне не перевищити сумарну тривалість на рік.

За інформацією Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

26 квітня

Неповнолітній працівник: яка робота заборонена?

Неповнолітній працівник: яка робота заборонена?Перелік робіт, на яких не можна застосовувати працю неповнолітніх осіб, містить Кодекс законів про працю України (ст. 190).

Так, якщо особа молодша 18 років, вона не може працювати:

Щоб визначити, чи належить до таких конкретна діяльність, користуйтеся Переліком важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України. 

Заборона на використання праці неповнолітніх у таких видах робіт поширюється на суб'єкти господарювання будь-якої форми власності.

За інформацією Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

26 квітня

Класифікатор професій можуть замінити Реєстром кваліфікацій

Класифікатор професій можуть замінити Реєстром кваліфікацій

25 квітня 2024 року ВРУ взяла за основу Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення національної системи кваліфікацій відповідно до актуальних потреб ринку праці та інших питань» № 9630 (далі — Законопроєкт від 21.08.2023 № 9630).

Автори Законопроєкту № 9630 вважають, що Національний класифікатор України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» та Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП) не синхронізовані з Реєстром кваліфікацій, морально застарілі та не відповідають сучасним виробничим процесам. Тому планують створити єдину, зрозумілу та відкриту для користувачів базу даних з інформацією про професійні кваліфікації, — Єдиний реєстр кваліфікацій (Класифікатор професій). Відповідні зміни внесуть до КЗпП, Господарського кодексу, Законів України «Про освіту» 05.09.2017 № 2145-VIII та «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI (далі — Закон № 5067).

Як працювати з Класифікатором професій

Допоки створять професійні стандарти, діятиме перехідний період, під час якого можна використовувати кваліфікаційні характеристики з ДКХП. Національне агентство кваліфікацій вестиме ДКХП до того часу.

Автори Законопроєкту № 9630 також пропонують скасувати обов’язок роботодавця подавати до центру зайнятості інформацію про попит на робочу силу (вакансії). Відповідні зміни внесуть до статті 50 Закону № 5067. 

Законопроєкт № 9630 ще буде розглядати ВРУ. Слідкуйте за новинами!

Олена Петровська

за інформацією ВРУ

26 квітня

Знайти працівника і не потрапити на штраф: як скласти оголошення?

Знайти працівника і не потрапити на штраф: як скласти оголошення?

За порушення вимог законодавства щодо реклами послуг із працевлаштування на роботодавців можуть накласти штраф у розмірі 10 мінімальних заробітних плат (на момент вчинення порушення).

Як скласти оголошення про вакансію без дискримінації та вберегтися від штрафу в 10 мінімальних зарплат

Держпраці навела перелік вимог, які заборонено висувати до кандидатів у оголошенні про прийняття на роботу. Це: 

  • раса та колір шкіри;
  • етнічна та соціальне походження
  • вік;
  • стан здоров’я та наявність інвалідності;
  • наявний чи можливий ВІЛ-позитивний статус;
  • стать;
  • сексуальна орієнтація;
  • політичня, релігійні та інші переконання;
  • членство у профспілках або інших громадських об’єднаннях;
  • сімейний та майновий стан;
  • місце проживання;
  • мовні або інші ознаки, не пов’язані з характером роботи або умовами її виконання.

За інформацією Центрально-Західного міжрегіонального управління Держпраці

26 квітня

Обмеження по оплаті лікарняних сумісникам можуть скасувати

З 1 січня 2023 року діє нова редакція  Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105). Зміни законодавства обмежили можливість оплати лікарняних суміснику, якщо таку допомогу виплачують за основним місцем роботи.

Як оплатити е-лікарняний сумісника

25 квітня 2024 року ВРУ ухвалила у першому читанні Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування» (законопроект від 06.09.2023 № 10017; далі — Законопроєкт № 10017).

Законопроєкт № 10017, серед іншого, вносить зміни у статтю 22 Закону № 1105 та повертає обов’язкову оплату листка непрацездатності за основним місцем роботи та за сумісництвом, як це було до 1 січня 2023 року.

Це ще не законодавча норма, оскільки Законопроєкт № 10017 готують до другого читання. Коли ВРУ ухвалить закон і він почне діяти, сумісники знову отримуватимуть допомогу по тимчасовій непрацездатності за всіма місцями роботи.

Слідкуйте за новинами!

Олена Петровська

за інформацією ВРУ

Як оплатити е-лікарняний сумісника

25 квітня

Вітаємо з Днем кадровика!

Вітаємо з Днем кадровика!Портал «Кадровик-01» вітає всіх працівників кадрової служби з Днем кадрового працівника

Ми знаємо, що ваша робота потребує уваги, виваженості та дисциплінованості, і бажаємо вам якнайкраще продовжувати свою працю.

Нехай вас завжди супроводжують успіхи та розуміння з боку колег та близьких людей.

Ми вдячні вам за те, що ви постійно працюєте над удосконаленням своїх навичок. Ми ж, своєю чергою, обіцяємо продовжувати вам допомагати в цьому. Для вас працюють наші фахівці системи «Eкспертус Кадри» та електронного журналу «Кадровик-01».

Працюймо разом заради перемоги!

25 квітня

Роботодавці письмово інформуватимуть працівників про передачу підприємства іншому власнику

Роботодавці письмово інформуватимуть працівників про передачу підприємства іншому власнику

У які документи внести зміни після реорганізації підприємства чи філії

Третій закон, який ВРУ ухвалила 25 квітня 2024 року,— Закон України «Про внесення зміни до Кодексу законів про працю України щодо трудових відносин при передачі суб’єкта господарювання» (законопроєкт від 29.11.2022 № 8244). У такій редакції назву закону виклали до другого читання.

Закон приводить законодавства про працю у відповідність до положень Директиви Ради № 2001/23/ЄС від 12.03.2001 та удосконалює правовий захист працівників у разі зміни власника підприємства.

Передачею суб’єкта господарювання у розумінні КЗпП вважатимуть зміну власника підприємства, його реорганізацію (злиття, приєднання, поділ, перетворення), виділ, а також зміну власника/користувача майна або його частини, за яким стоїть організована група ресурсів, що використовує роботодавець. У зв’язку із цим КЗпП доповнять новою статтею 36-1.

У разі передачі суб’єкта господарювання трудові відносини працівників продовжуються із набувачем. Права і обов’язки за трудовими договорами, що існували між працівниками і колишнім роботодавцем, переходять до нового роботодавця.

Не пізніше ніж за 10 робочих днів до такої передачі письмово або за допомогою технічних засобів електронних комунікацій профспілку, уповноважених представників працівників, а якщо їх немає — працівників інформують:

  1. про дату або орієнтовну дату передачі суб’єкта господарювання;
  2. про причини такої передачі;
  3. про правові, економічні та соціальні наслідки таких дій для працівників;
  4. будь-які заходи, передбачені стосовно працівників.

Про зміни істотних умов праці, до яких призвела передача, працівника повідомляють не пізніше ніж за два місяці.

У разі звільнення працівника через зміну істотних умов трудового договору на шкоду працівникові, роботодавець вважається таким, що несе відповідальність за завершення трудового договору або трудових відносин.

Олена Петровська

https://prokadry.com.ua/news/77354-bronyuvannya-pislya-novogo-mobilizatsiynogo-zakonu-infografika

25 квітня

Бронювання після нового мобілізаційного закону: інфографіка

Бронювання після нового мобілізаційного закону: інфографікаМіністерство оборони України оприлюднило інфографіку з роз'ясненнями щодо нових норм, які будуть запроваджені з 18 травня після набуття чинності законом про посилення мобілізації.

Бронювання працівників під час війни

Зокрема, у відомстві пояснили новий порядок бронювання працівників.

Так, бронюванню підлягатимуть:

  • військовозобов'язані в державних органах, органах місцевого самоврядування;
  • у національних безпекових правоохоронних органах в судах установах правосуддя та інших державних службах;
  • на мобілізаційних підприємствах та критично важливих для економіки та оборони (включно з кінцевими бенефіціарними власниками).

inogr_mou_bron.jpgПорядок бронювання інших категорій військовослужбовців підприємств установ та організацій встановлюється законодавством та нормативними актами Кабінету Міністрів України.

Крім того, Міноборони роз'яснило й інші аспекти: які заходи впливу вживатимуться за невиконання обов'язків, кому надаватиметься відстрочка, як відбуватиметься взяття на військовий облік призовників, як здійснюватиметься базова загальновійськова підготовка та базова військова служба тощо.

За інформацією Судово-юридичної газети

25 квітня

У КЗпП з’являться нові підстави для звільнення працівника з ініціативи роботодавця

Як звільнити за вироком суду

ВРУ ухвалила 25 квітня 2024 р. Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань» (законопроєкт від 05.09.2022 № 7731). Закон доповнює статтю 40 КЗпП додатковими підставами, щоб припинити трудовий договір з працівником з ініціативи роботодавця:

  • набрання законної сили вироком суду, яким працівника засудили (крім звільнення від відбування покарання з випробуванням) за вчинення злочину проти основ національної безпеки України;
  • невиконання працівником правил поведінки на підприємстві в частині положень, передбачених правилами внутрішнього трудового розпорядку (ПВТР). При цьому складовою ПВТР можуть бути правила поведінки на підприємстві, які зобов’язують працівників надати інформацію про зв’язки з фізичними особами, місце постійного проживання (перебування, реєстрації) яких знаходиться на території держави-агресора або тимчасово окупованій території України; зобов'язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також умови роботи з конфіденційною інформацією. Встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури, стане обов’язковим.

Олена Петровська

ВРУ ухвалила 25 квітня 2024 р. Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань» (законопроєкт від 05.09.2022 № 7731). 
Закон доповнює статтю 40 КЗпП додатковими підставами, щоб припинити трудовий договір з працівником з ініціативи роботодавця: 
набрання законної сили вироком суду, яким працівника засудили (крім звільнення від відбування покарання з випробуванням) за вчинення злочину проти основ національної безпеки України;  
невиконання працівником правил поведінки на підприємстві в частині положень, передбачених правилами внутрішнього трудового розпорядку (ПВТР). При цьому складовою ПВТР можуть бути правила поведінки на підприємстві, які зобов’язують працівників надати інформацію про зв’язки з фізичними особами, місце постійного проживання (перебування, реєстрації) яких знаходиться на території держави-агресора або тимчасово окупованій території України;  зобов'язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також умови роботи з конфіденційною інформацією. Встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури, стане обов’язковим.

25 квітня

Врегулювали працю домашніх працівників

Врегулювали працю домашніх працівників

25 квітня 2024 року ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання праці домашніх працівників» (законопроєкт від 23.06.2021 № 5695). 

Закон врегульовує питання зайнятості та офіційного працевлаштування домашніх працівників, забезпечує їх соціальний захист та імплементує положення Конвенції Міжнародної Організації праці № 189 про   домашніх працівників. 

Закон доповнює КЗпП новою главою ХІ-А «Регулювання праці домашніх працівників», яка складатиметься з 6 нових статей.

Визначать поняття домашньої праці як роботи, яку виконують на умовах трудового договору (контракту) з метою обслуговування домогосподарства. Нерегулярну роботу з обслуговування домогосподарства тривалістю не більше 40 годин на місяць не вважатимуть домашньою працею.

Регламентують, що домашні працівники — це особи, які займаються домашньою працею в рамках трудових відносин з роботодавцем.

Встановлять правовий статус домашніх працівників та особливості його регулювання, викладуть обов’язкові умови трудового договору з домашніми працівниками. 

Домашні працівники користуватимуться усіма трудовими правами та гарантіями, передбаченими законодавством про працю, зокрема, — на безпечні та здорові умови праці. 

Закон враховує особливості роботи домашніх працівників на території житла роботодавця та окремо врегульовує робочий час та час відпочинку домашніх працівників.

Закон вносить зміни до інших статей КЗпП  та приводить їх у відповідність до нової глави ХІ-А. 

Крім цього, вносить зміни до Законів України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».  

Олена Петровська 

25 квітня

«Мобілізаційний» закон: основні зміни в одній таблиці

«Мобілізаційний» закон: основні зміни в одній таблиці

Із 18 травня 2024 року діятиме закон, за долею якого стежила вся країна. Увага керівників, кадровиків і відповідальних за ведення військового обліку прикута до мобілізаційних змін не лише з професійних міркувань. Експерт проаналізував закон і виклав головні новації у таблиці.

17 квітня 2024 року газета «Голос України» опублікувала Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-IX (далі — Закон № 3633). 

Обсяг Закону № 3633 — 90 сторінок. Розглянемо основні новації, які впливатимуть на обов’язки роботодавців, які мають знати кадровик та відповідальний за ведення військового обліку та які впливатимуть на вибір кандидатів на бронювання і встановлять повноваження певних органів.

«Мобілізаційний» закон: основні зміни в одній таблиці Основні новації закону

«Мобілізаційний» закон: основні зміни в одній таблиці

СКАЧАТИ

Редакція публікуватиме роз’яснення із застосування оновлених норм законодавства, огляди нових нормативних актів, коли їх затвердять уповноважені органи.

25 квітня

Зміна прізвища працівників: чи потрібен витяг щодо місця проживання

Зміна прізвища працівників: чи потрібен витяг щодо місця проживанняЦе доречно, якщо працівник змінив задеклароване/зареєстроване місце проживання, наприклад після укладення/розірвання шлюбу.

Чи має працівник надати витяг з Єдиного державного демографічного реєстру щодо місця проживання після зміни прізвища

Законодавство:

  • не зобов’язує працівника надавати роботодавцю документи, які підтверджують задеклароване/зареєстроване місце проживання;
  • забороняє роботодавцю вимагати таку інформацію (ст. 25 КЗпП).

Запитайте у працівника, чи не змінював він місце проживання після зміни прізвища. Якщо так — запропонуйте надати підтвердний документ, його можна згенерувати в Дії за кілька хвилин. Поясніть, що це потрібно для актуалізації даних в його облікових документах — особовій картці П-2, особовому листку з обліку кадрів, якщо ведете на працівника особову справу.

Зміна прізвища працівників: чи потрібен витяг щодо місця проживання Працівник не хоче надавати інформацію про місце проживання: що робити?

25 квітня

Воєнний стан: основні зміни у трудових відносинах

Воєнний стан: основні зміни у трудових відносинах

Основні зміни у трудових відносинах на час дії воєнного стану закріплює Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Як звільняти працівників під час воєнного стану

У Держпраці назвали найсуттєвіші аспекти:

  • Переведення
    • Для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, що ставлять або можуть становити загрозу життю чи нормальним життєвим умовам людей, роботодавець може перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без згоди (за винятком ситуацій, коли така робота не протипоказана працівникові за станом здоров'я або коли йдеться про переведення на роботу в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії).
  • Звільнення
  • Призупинення трудового договору
    • Якщо воєнні дії унеможливлюють надання та виконання роботи, можливе тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою та тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.
      При цьому відшкодування зарплати та інших виплат працівникам покладають державу-агресора.

Зауважте: роботодавець і працівник мають повідомити одне одного про призупинення дії трудового договору у будь-який доступний спосіб.

За інформацією Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

24 квітня

Як скоротити посаду держслужбовця, якого призначили під час воєнного стану, — роз’яснює НАДС

Як скоротити посаду держслужбовця, якого призначили під час воєнного стану, — роз’яснює НАДСНАДС оприлюднило роз’яснення «Щодо звільнення державних службовців, призначених відповідно до частини п’ятої статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 24.04.2024 № 181-р/з.

Чи проходити спецперевірку держслужбовцю, якого призначили на посаду під час воєнного стану

Закон України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII (далі — Закон № 389) регламентує, що під час воєнного стану на посади держслужби, органів місцевого самоврядування, посади керівників cyб’єктів господарювання державного сектору економіки, комунальних підприємств, установ, організацій призначають без конкурсного відбору, обов’язковість якого передбачена законом. Закон № 389 не врегульовує, як припинити держслужбу за ініціативою суб’єкта призначення, коли скорочують чисельність або штат держслужбовців, скорочують посади внаслідок зміни структури або штатного розпису або реорганізують держорган (п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII; далі — Закон № 889). Одночасно з попередженням про звільнення з цієї підстави держслужбовцю пропонують іншу рівнозначну посаду або, як виняток, нижчу посаду відповідно до професійної підготовки та професійних компетентностей. Його звільняють у разі, коли немає можливості запропонувати інші посади або якщо він відмовляється від переведення.

Держслужбовців та посадових осіб місцевого самоврядування, яких призначили на умовах Закону № 389 без конкурсу, переводити на інші посади не можна. Тож, на думку НАДС, немає можливості запропонувати держслужбовцю іншу рівнозначну або нижчу посади держслужби, як того вимагає стаття 87 Закону № 889. Держслужбу припиняють за ініціативою суб’єкта призначення (п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону № 889).

Разом з тим, зазначає НАДС, такого держслужбовця можна знову призначити на посаду за нормами Закону № 389.

Ірина Матійко

за інформацією НАДС

24 квітня

Профстандарт фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб — у Реєстрі кваліфікацій

Профстандарт фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб — у Реєстрі кваліфікацій

Професійні стандарти в кадровій роботі

Фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб надаватиме роз’яснення щодо можливостей, прав, гарантій, пільг, отримання публічних (електронних публічних), соціальних, освітніх, реабілітаційних, психологічних та інших послуг. Наприклад, з питань оформлення відповідних документів тощо.

12 квітня 2024 року Національна агенція кваліфікацій внесла до Реєстру кваліфікацій професійний стандарт «Фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб». Розробник — Міністерство у справах ветеранів України.

Згідно з Національним класифікатором України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» (КП) назва професії — «Фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб» (код КП 2446.2).

За потреби використовують типові назви посад: фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб II категорії, фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб I категорії, провідний фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб.

Стандарт передбачає професійну кваліфікацію згідно з Національною рамкою кваліфікацій (НРК):

  • фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб — 6 рівень НРК;
  • фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб II категорії — 6 рівень НРК;
  • фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб I категорії — 6 рівень НРК;
  • провідний фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб — 7 рівень НРК.

Професійну кваліфікацію особи підтверджують документи:

  • сертифікат про присвоєння / підтвердження професійної або часткової професійної кваліфікації;
  • сертифікат про визнання професійної або часткової професійної кваліфікації (щодо професійних кваліфікацій, здобутих у інших країнах;
  • диплом бакалавра / магістра із записом про професійну кваліфікацію.

Наступного разу профстандарт переглядатимуть у квітні 2029 року.

Людмила Герега

за інформацією Реєстру кваліфікацій

24 квітня

З якої дати не можна приймати на держслужбу та в ОМС чоловіків, які не пройшли базову військову підготовку

З якої дати неможна приймати на держслужбу та в ОМС чоловіків, які не пройшли базову військову підготовку

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-IX (далі — Закон № 3633) уносить зміни до статті 19 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII.

Нова частина 4 статті 19 визначає, що на державну службу не можуть уперше вступити чоловіки до 60 років, які не пройшли базову загальновійськову підготовку або військову службу. Виняток — особи, яких визнали непридатними до військової служби за станом здоров’я.

Так само на службу в органи місцевого самоврядування (ОМС) уперше не можуть вступити чоловіки до 60 років, які не пройшли базову загальновійськову підготовку або військову службу. Виняток — особи, яких визнали непридатними до проходження військової служби за станом здоров’я (пп. 9 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3633).

blok_3.jpg

Ці вимоги до кандидатів на посади держслужби, в ОМС починають застосовуватися з наступного дня після припинення чи скасування воєнного стану, але не раніше ніж через один рік після запровадження базової загальновійськової підготовки (пп. 8 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3633).

Старт базової загальновійськової підготовки — 1 вересня 2025 року (пп. 7 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3633). Тож обмеження під час вступу на держслужбу або в ОМС застосовуватимуть не раніше, ніж із 1 вересня 2026 р.

24 квітня

Відпустка під час призупинення трудового договору

Відпустка під час призупинення трудового договору

Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (ст. 12) дозволяє роботодавцеві обмежити тривалість щорічної основної відпустки до 24 календарних днів (за поточний рік). Водночас жодних обмежень щодо надання щорічної оплачуваної відпустки в період призупинення дії трудового договору немає. Оскільки особа продовжує перебувати у трудових відносинах, вона так само має право піти у відпустку відповідно до затвердженого раніше графіка (або за заявою). 

Чи можна надати щорічну відпустку під час призупинення трудового договору

Держпраці стверджує, що, щоб відправити працівника у відпустку, не потрібно жодних додаткових процедур (зокрема, не треба поновлювати дію трудового договору). Водночас експерти все ж радять спочатку відновити дію трудового договору, а потім надавати щорічну відпустку. Це дозволить виплатити заробітну плату за період відпустки 

За інформацією Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

24 квітня

Електронна трудова: як сканувати та які документи додати?

Електронна трудова: як сканувати та які документи додати?Електронна трудова книжка є цифровим аналогом паперової трудової книжки. Відповідно до Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі», оцифрувати документи можна до 10 червня 2026 року (впродовж п'яти років з моменту набуття чинності законом).

Скануйте не лише трудову! Які ще документи передавати на вебпортал ПФУ

Паперова версія потрібна, поки не відбудеться таке оцифрування та поки Пенсійний фонд не перевірить дані і не внесе їх до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Після цього формується кінцевий варіант електронної трудової книжки, а паперову можна вести лише за бажанням самого працівника (важливо, що саме працівник і зберігає документ).

Перевірити та актуалізувати інформацію, внісши уточнені або виправлені дані, можуть і працівники, і роботодавці, увійшовши до особистого кабінету на порталі ПФУ. Працівники можуть зробити це у розділі «Комунікації з ПФУ», а роботодавці — у розділі «Відомості про трудові відносини робітника». 

До сканкопій Пенсійний фонд висуває такі вимоги: 

  • кольоровість;
  • чіткість;
  • наявність всіх реквізитів (назва, серійний номер, дата видачі, печатки, підписи, ПІБ власника) та самих записів (рекомендована роздільна здатність при скануванні — 300 dpi);
  • формат зображення .jpg або .pdf;
  • розмір кожного файлу не більш як 1 Мб.

Важливо, що завантажити можна не лише інформацію з трудової книжки — також можна використовувати інші документи, які впливають на розрахунок стажу (на порталі є дані лише з 2004 року, коли з'явилося поняття страхового стажу). Наприклад, це можуть бути: 

  • документи про набуття освіти;
  • свідоцтво про народження дитини (для жінок);
  • військовий квиток тощо.

Окремо у ПФУ дали пораду фізособам-підприємцям стосовно даних про свою власну підприємницьку діяльність. 

Їм радять через персональний кабінет подати скан-копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію ФОП або довідки з Державної податкової служби про облік як суб’єкта підприємницької діяльності.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області

24 квітня

Накази про штатний розпис: яка справа?

Накази про штатний розпис: яка справа?Накази з питань штатного розпису реєструють і формують у справи з огляду на те, чи створює підприємство документи Національного архівного фонду (НАФ). Цей критерій впливає на визначення групи, до якої належить наказ.

До якої справи формувати накази про штатний розпис

Це може бути, відповідно, група з основної діяльності або з кадрових питань тривалого зберігання.

Для більш детального пояснення скористайтеся таблицею.

23 квітня

Держстат оновив форми звітів з праці

Держстат оновив форми звітів з праці

Які кадрові звіти складати у 2024 році

Держстат наказом від 15.04.2024 № 117 затвердив форми державного статспостереження № 1-ПВ «Звіт із праці». Звітувати за новими формами почнемо: 

Держстат оновив форми звітів з праці  Наказ 15 квітня 2024 року № 117 Про затвердження форм державного статистичного спостереження № 1-ПВ (місячна) «Звіт із праці» та № 1-ПВ (квартальна) «Звіт із праці»

Звіти територіальному органу Держстату подають юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичних осіб не пізніше 7-го числа місяця, наступного за звітним періодом.  

Наказ Держстату від30.03.2023 року № 128 втратить чинність з 1 лютого 2025 року. 

Нагадаємо, що форми звітів з праці здебільшого містять інформацію, якою володіє бухгалтерська служба, тому кадровик не складає звіти з праці, однак надає бухгалтерії інформацію, необхідну для їх складання.

Олена Петровська

За інформацією Держстату

23 квітня

Мінагрополітики розширило критерії, за якими визначає підприємства важливими в цілях бронювання

Мінагрополітики розширило критерії, за якими визначає підприємства важливими в цілях бронювання

Бронювання працівників під час війни

Мінагрополітики наказом від 22.03.2024 № 931 ухвалило Зміни до Критеріїв з визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для національної економіки в галузі сільського господарства в особливий період, затверджених наказом від 21.02.2023 № 223.

Важливими для національної економіки в галузі сільського господарства можуть визнати підприємства:

  • що перебувають у сфері управління Мінагрополітики або корпоративними правами держави у статутних капіталах яких управляє міністерство;
  • що надають часткові гарантії за кредитними зобов’язаннями суб’єктів малого і середнього підприємництва, які провадять діяльність у галузі сільського господарства та основним видом діяльності яких станом на 1 червня 2023 року є КВЕД 64.99.

Статус підприємства, яке має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади — це один із критеріїв, щоб підприємство визначили критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (пп. 4 п. 2 Порядку та критеріїв визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, затверджених постановою КМУ від 27.01.2023 № 76).

Людмила Герега

23 квітня

Праця осіб з інвалідністю: норматив та загальні засади

Праця осіб з інвалідністю: норматив та загальні засадиДержпраці наголосила на необхідності дотримуватися нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Трудові відносини з особами з інвалідністю

Тут так визначають цю категорію працівників:

Особа з інвалідністю — це особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

Приймаючи таких осіб на роботу, слід забезпечити їм безпечні та нешкідливі умови праці.

Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (ст. 19) встановлює норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Він становить:

  • 4% — для підприємств з чисельністю штатних працівників 26 осіб;
  • 1 робоче місце — для підприємств, де працює від 8 до 25 осіб.

Зауважте: облашовуючи робоче місце, слід враховувати індивідуальну програму реабілітації працівника.

За інформацією Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

23 квітня

Лікарняний та медвисновок: як розрізнити та перевірити?

Лікарняний та медвисновок: як розрізнити та перевірити?Міністерство охорони здоров'я закликало розрізняти такі документи, як медичний висновок тимчасової непрацездатності (МВТН) та е-лікарняний. 

Працівник відкрив лікарняний під час тривалої відсутності: чи оплачувати

При цьому перший є підставою для формування другого.

Медвисновок формується тим лікарем, який надає медичну допомогу та проводить лікарську експертизу. Щоб перевірити документ, слід використовувати портал «Дія». Тут наявна така інформація:

  • тип висновку; 
  • дата створення;
  • номер документа;
  • заклад охорони здоров’я, що видав висновок;
  • строк дії МВТН (термін непрацездатності пацієнта).

Тим часом дані щодо е-лікарняного слід перевіряти в електронному реєстрі листків непрацездатності Пенсійного фонду України. Для цього використовуйте такий алгоритм: 

  1. зайдіть на портал Пенсійного фонду України;
  2. увійдіть в особистий кабінет страхувальника чи застрахованої особи;
  3. оберіть розділ «Мої листки непрацездатності»;
  4. перевірте наявність інформації про поточний листок непрацездатності.

Якщо виявиться, що листок непрацездатності недоступний, потрібно буде перевірити правильність наданих роботодавцем відомостей в реєстрі застрахованих осіб і, за потреби, виправити неточності. Після цього слід буде ще раз звернутися до лікаря для повторного відправлення медвисновку до електронного реєстру листків непрацездатності.

За інформацією МОЗ

23 квітня

Випробування для новоприйнятого працівника: строки

Випробування для новоприйнятого працівника: строки

Кодекс законів про працю України, ст. 27, встановлює граничний термін випробування при прийнятті на роботу.

Так, якщо інше не встановлено законодавством, випробування не може тривати довше трьох місяців.

Проте слід пам'ятати, що до цього періоду зараховують лише дні фактичної роботи. Час, коли особа фактично не працювала, до випробування не включають, якими б не були причини відсутності.

За інформацією Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

23 квітня

Працівника звільнили: що буде з фондом оплати праці у штатному розписі

Працівника звільнили: що буде з фондом оплати праці у штатному розписі

Чи змінюється місячний фонд оплати праці в штатному розписі після звільнення працівника

Штатний розпис — внутрішній (локальний) нормативно-правовий документ підприємства:

  • який фіксує розподіл праці між працівниками;
  • закріплює структурний та чисельний склад працівників і місячний фонд зарплати;
  • конкретизує перелік посад і професій;
  • встановлює розмір основної зарплати для конкретної посади, професії, а також розмір надбавок/доплат, якщо це передбачають колективний договір або положення про оплату праці.

Для того щоб порахувати фонд зарплати на місяць за посадою, помножте посадовий оклад на кількість штатних одиниць за посадою, додайте суми доплат та надбавок, якщо є.

Працівника звільнили: що буде з фондом оплати праці у штатному розписі Розрахунок фонду зарплати: зразок

Штатний розпис — інструмент планування потреби роботодавця в працівниках. Фонд оплати праці не змінюється, якщо працівник звільнився. У цьому разі утворюється економія фонду зарплати. Роботодавець може:

  • вивести посаду зі штатного розпису;
  • перевести на посаду іншого працівника чи прийняти нового;
  • доручити роботу за посадою одному або кільком працівникам за суміщенням;
  • виплачувати премії.

22 квітня

Законодавство України забороняє таке явище у трудових відносинах як мобінг

Законодавство України забороняє таке явище у трудових відносинах як мобінг

Мобінг (цькування) — систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску.

Мобінг: зони відповідальності роботодавця

За такі дії передбачена адміністративна відповідальність (згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, ст. 173-5) у вигляді одного з таких покарань:

  • штраф:
    • 850-1 700 грн для громадян;
    • 1 700-3 400 грн для фізичних осіб-підприємців, посадових осіб;
  • громадські роботи:
    • 20-30 годин для громадян;
    • 30-40 годин для фізичних осіб-підприємців, посадових осіб.

У разі повторного порушення впродовж року (або ж якщо мобінг вчинено групою осіб) розмір штрафу зростає вдвічі, а тривалість громадських робіт може сягати 50 та 60 годин для громадян та фізосіб-підприємців, посадовців відповідно.

За інформацією Східного міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці 

22 квітня

Оцифрування трудових книжок: чиї дані передати в першу чергу?

Оцифрування трудових книжок: чиї дані передати в першу чергу?У Пенсійному фонді порадили роботодавцям насамперед оцифрувати трудові книжки тих працівників, які найближчим часом набувають право на призначення пенсійних виплат. Для них же слід провести першочергове корегування даних, внесених раніше (за потреби).

Як зробити скани трудових книжок і передати до ПФУ

Йдеться про осіб, яким до настання права на пенсію за віком залишилося два роки або менше. Також першочергово подається інформація про трудову діяльність за період до 1 липня 2000 року.

Щоб передати дані, використовуйте алгоритм від ПФУ:

  1. Увійдіть до кабінету страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду (використовуючи кваліфікований електронний підпис); 
  2. Оберіть розділ «Комунікації з ПФУ» → підрозділ «Відомості про трудові відносини працівника»;
  3. Заповніть дані про працівника, прикріпіть кольорову скан-копію трудової книжки, ПІДПИСАТИ;
  4. Натисніть «Відправити до ПФУ».

Подання відомостей може відбуватися у будь-який період.

Зауважте: якщо йдеться про виправлення або уточнення раніше внесених даних, сканувати порібно не всю книжку, а лише титульну сторінку та сторінки зі змінами.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

22 квітня

Суспільно корисні роботи: ліміт оплати

Суспільно корисні роботи: ліміт оплати

Залучати до суспільно корисних робіт можуть працездатних громадян, які не мають протипоказань до виконання роботи з огляду на вік та стан здоров'я. Зокрема, залучити можуть і тих, хто не підлягає призову на військову службу.

Держпраці наводить такий перелік категорій осіб, яких можуть задіювати на таких роботах: 

  • зареєстровані безробітні та інші незайняті особи (включаючи ВПО);
  • зайняті в особистому селянському господарстві;
  • студенти вищих, учні та слухачі професійно-технічних навчальних закладів;
  • особи, які забезпечують себе роботою самостійно;
  • працівники підприємств, не залучені до виконання мобілізаційних завдань/замовлень та не зараховані до складу об’єктових формувань цивільного захисту.

Залучення працівників погоджують з їх керівництвом та оформлюють як переведення.

З кожним працівником на таких тимчасових роботах укладають строковий трудовий договір.

Важливо: основна та додаткова заробітна плата має бути не більшою за півтори мінімальних зарплати.

Винятком є такі категорії громадян, яких не можуть залучити до суспільно корисних робіт:

За інформацією Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці