11
Листопад 2022року
запитуєте — відповідаємо

Чи вважати прогулом, якщо працівник відмовився від надурочної роботи

Відповідає Ірина Житкова, експерт із кадрових питань, Київ

Чи можна звільнити за прогул працівника, який відмовився працювати понаднормово та був відсутній на робочому місці в цей час?


Передплатити продукти ТОВ «Експертус Тек» безпечно можете в нашому магазині 

Це не прогул, а порушення трудової дисципліни.

Надурочними вважають роботу понад встановлену тривалість робочого дня (ч. 1 ст. 62 КЗпП).

Коли суди розглядають позови про поновлення на роботі осіб, звільнених за прогул (п. 4 ст. 40 КЗпП), судді повинні виходити з того, що прогулом визнають відсутність працівника на роботі як протягом усього робочого дня, так і більше трьох годин безперервно або сумарно протягом робочого дня без поважних причин (абз. 1 п. 24 постанови Пленуму ВСУ «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9).

Працівники зобов’язані працювати чесно й сумлінно, своєчасно й точно виконувати розпорядження роботодавця, додержувати трудової і технологічної дисципліни (ст. 139 КЗпП). Частина перша статті 147 КЗпП встановлює, що за порушення трудової дисципліни до працівника можна застосувати один із заходів стягнення:

  • догана;
  • звільнення.

Звільнити за систематичне невиконання без поважних причин обов’язків, покладених трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку на підставі пункту 3 частини першої статті 40 КЗпП можна, якщо до працівника раніше застосовували заходи дисциплінарного стягнення. Тобто працівник має хоча б одну непогашену догану, після оголошення якої минуло менше року.

Зверніть увагу

Чи вважати прогулом відсутність працівника на робочому місці

Ні, прогул — відсутність на території підприємства, а не на робочому місці.

До початку роботи за укладеним трудовим договором роботодавець зобов’язаний визначити працівникові робоче місце (п. 3 ч. 1 ст. 29 КЗпП). Поняття «робоче місце» не тотожне терміну «робота». Пункт 4 статті 40 КЗпП не визначає прогулом відсутність працівника більше трьох годин поспіль на робочому місці (ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 03.08.2017 у справі № 362/2233/17).

Якщо обліковуєте робочий час за автоматизованою пропускною системою, вона автоматично зафіксує, що працівник вранці вчасно пройшов через прохідну на територію підприємства. Тому працівнику, що відсутній на робочому місці без поважних причин, можна оголосити догану, а звільнити — ні