Працівник хворів у день відпочинку за донорство: чи оплачувати лікарняний
Відповідає ольга догадіна, керівник експертної групи «Експертус Кадри»
Законодавство не передбачає можливості перенести день відпочинку за донорство крові та/або її компонентів, якщо він збігся з тимчасовою непрацездатністю. Тому лікарняний у цей день не оплачуйте.
Пільги й гарантії у сфері праці для працівників-донорів встановлює Закон України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 30.09.2020 № 931-IX (далі — Закон про донорство). За бажанням працівника-донора день відпочинку приєднують до щорічної відпустки (абз. 2 ч. 2 ст. 20 Закону про донорство).
Закон про донорство не передбачає, що день відпочинку, який приєднали до щорічної відпустки, переносять на інший період, якщо він збігся з періодом тимчасової непрацездатності. Відсутня така норма і в Законі України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).
Допомогу з тимчасової непрацездатності надають застрахованій особі як страхову виплату, що повністю або частково компенсує втрату зарплати/доходу (ч. 1 ст. 15 Закону № 1105). Оскільки за цей день працівник отримає середній заробіток за день відпочинку як донор, допомогу з тимчасової непрацездатності в цей день не призначають. У протоколі вказують підставу для такого рішення: частина перша статті 15 Закону № 1105.