6
Червень 2023року
запитуєте — відповідаємо

Чи може підприємство вводити режим гнучкого робочого часу з іншим графіком, аніж у ПВТР

Відповідає Ірина Житкова, шеф-редактор Експертус Кадри

Підприємство згідно з ПВТР працює з 9:00 до 18:00. Деяких працівників, як-от агроном, прийняли на роботу з графіком роботи з 18:00 до 20:00. КЗпП передбачає, що підприємство має право вводити працівникам режим гнучкого робочого часу. Чи можна приймати працівників із графіком роботи, наприклад, із 7:00 до 9:00 та з 18:00 до 20:00?

Ні, не можна приймати працівників із графіком роботи з 7:00 до 9:00 та з 18:00 до 20:00. Фіксований час, коли працівник має бути на робочому місці, має припадати на години роботи підприємства, що передбачають правила внутрішнього трудового розпорядку (далі — ПВТР). Тому навіть під час епідемії чи збройної агресії роботодавець має право зобов’язати працівника бути на робочому місці лише в години, що передбачають ПВТР. Якщо потрібно змінити час початку й закінчення роботи працівників, унесіть зміни до ПВТР.

На час загрози поширення епідемії, пандемії та/або якщо виникла загроза збройної агресії, надзвичайної ситуації техногенного, природного чи іншого характеру гнучкий режим робочого часу роботодавець може встановлювати наказом/розпорядженням роботодавця. Із таким наказом/розпорядженням працівника ознайомлюють протягом двох днів із дня його прийняття, але до того, як запровадити гнучкий режим робочого часу. У цьому випадку працівників не потрібно повідомляти про зміну істотних умов праці за два місяці, як вимагає частини третя статті 32 КЗпП (ч. 2 ст. 60 КЗпП).

Гнучкий режим робочого часу — це форма організації праці, яка дає змогу встановити інший режим роботи, ніж визначають ПВТР. Умова — дотримати встановленої денної, тижневої чи іншої, встановленої на певний обліковий період — тиждень, місяць, квартал, рік тощо, норми тривалості робочого часу.

Гнучкий режим робочого часу передбачає:

  • фіксований час, протягом якого працівник обо­в’я­зково присутній на робочому місці та виконує свої посадові обов’язки. При цьому можливий поділ робочого дня на частини;
  • змінний час, протягом якого працівник на власний розсуд визначає періоди роботи в межах встановленої норми тривалості робочого часу;
  • час перерви для відпочинку та харчування.

Гнучкий режим робочого часу, як правило, не застосовують на підприємствах, що працюють безперервно, за багатозмінної організації роботи, а також в інших випадках, якщо специфіка діяльності потребує присутності працівника в чітко визначені ПВТР години роботи. Також гнучкий режим не застосовують, якщо він несумісний з вимогами щодо безпечних умов праці.