7
Липень 2024року
право і практика
військовий облік

Зміни у військовому обліку жінок: як виконати вимоги законодавства й не перетнути межі

Стаття допоможе прийняти на роботу жінок з медичною та фармацевтичною освітою після змін у законодавстві з 18 травня. Також експерти підкажуть, як виконати заходи з військового обліку щодо жінок, які вже працюють на підприємстві. Скористайтеся зразком листа до ТЦК

Андрій Бобков , головний спеціаліст відділу комплектування військовослужбовцями за контрактом управління організації комплектування рядовим та сержантським складом Головного управління персоналу Генштабу ЗСУ
Юлія Видиборець , провідний експерт Експертус Кадри, юрист із трудового права, сертифікований експерт із військового обліку

Військовий облік для більшості жінок в Україні — добровільний. Виняток — жінки, які мають медичну або фармацевтичну освіту.

26 жовтня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних» від 07.10.2022 № 2664-ІХ (далі — Закон № 2664).

Із цієї дати жінки, які здобули:

медичну або фармацевтичну спеціальність у закладах професійної або професійно-технічної, фахової передвищої або вищої освіти, — стають на військовий облік обов’язково;

іншу освіту — можуть стати на військовий облік за бажанням, якщо мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міноборони.

Підстава — частина одинадцята статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» 25.03.1992 № 2232-XII (далі — Закон № 2232).

Умови:

  • жінка не досягла 60 років — граничного віку перебування в запасі (ч. 4 ст. 28 Закону № 2232);
  • військово-лікарська комісія (ВЛК) визнала жінку придатною до військової служби за станом здоров’я.
До якої дати стати на військовий облік жінкам з медичною та фармацевтичною освітою

Законодавство не визначає дати. Але підстави застосувати штрафи до жінок, які не стануть на облік, — наявні.

Частина одинадцята статті 1 Закону № 2232, який визначає, що жінок із медичною та фармацевтичною освітою беруть на військовий облік обов’язково, діє з 26 жовтня 2022 року. Це дата, з якої набув чинності Закон № 2664. Виняток — жінки, які досягли граничного віку перебування в запасі, або непридатні до проходження військової служби за станом здоров’я. Придатність/непридатність до військової служби визначає ВЛК.

Дія норми частини одинадцятої статті 1 Закону № 2232 була відтермінована. Жінкам, що здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК) і не отримували військово-облікових документів до затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військо­во­зо­бов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі — Порядок), було дозволено працевлаштовуватися як невійськовозобов’язаним до кінця 2026 року. Таку норму містив абзац перший пункту 51 Порядку.

КМУ постановою від 16.05.2024 № 563 з 18 травня 2024 року виключив із Порядку абзац перший пункту 51. Це свідчить про те, що жінкам потрібно стати на військовий облік. Але граничної дати законодавство не визначає.

За формальними ознаками ТЦК має право накласти штраф на жінку, яка не стала на військовий облік. Адже є норма, яка зобов’язує жінку стати на військовий облік, і жінка її не дотримала. ТЦК може отримати інформацію про відповідну освіту, наприклад:

  • зі списків, які надав до ТЦК заклад освіти;
  • з Реєстру документів про освіту;
  • від роботодавця.
Гранична дата, до якої жінки з медичною і фармацевтичною освітою мають стати на військовий облік, не пов’язана з граничною датою, до якої громадяни України мають уточнити дані. Причина: уточнити дані мають усі громадяни України, які перебувають на військовому обліку (пп. 1 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-IX). Жінки ще не перебувають на військовому обліку.
Чи вважатиметься, що жінка стала на військовий облік, якщо уточнить дані через Резерв+

Ні. Взяття на військовий облік — це низка заходів. Жінка має звернутися до ТЦК за зареєстрованим місцем проживання. ТЦК перевірить вік жінки за паспортом, пересвідчиться, що її спеціальність передбачає обов’язкове взяття на військовий облік. Жінка напише заяву. Відтак ТЦК направить жінку на медогляд, щоб установити придатність до військової служби за станом здоров’я.

Медогляд проводитиме ВЛК незалежно від того, чи проходить жінка медогляди за місцем роботи. ВЛК винесе постанову про придатність / непридатність жінки до військової служби. Лише після цього ТЦК поставить жінку на військовий облік або виключить з обліку та видасть військово-обліковий документ. Резерв+ не дає змоги виконати такі заходи.

Чи мають перебувати на військовому обліку особи з інвалідністю

Інвалідність, встановлена особі, не дає підстав автоматично вважати, що вона не придатна до військової служби й не повинна перебувати на військовому обліку. Тим паче, якщо особа працездатна. Рішення ухвалить ВЛК.

Якщо ВЛК винесе постанову:

  • про непридатність до військової служби з виключенням із військового обліку — особа невійськовозобов’язана. Персональний військовий облік працівника / працівниці не ведіть. Копію військово-облікового документа (далі — ВОД) долучіть до справи з копіями ВОД працівників, яких виключили з військового обліку до досягнення граничного віку перебування в запасі та у військовому резерві;
  • придатність — особа військовозобов’язана. Персональний військовий облік працівника / працівниці ведіть на загальних підставах.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ
Як дізнатися під час працевлаштування, що жінка має медичну або фармацевтичну освіту або стала на військовий облік добровільно

Натисніть ↓, щоб прочитати

Олексій Дудка,
офіцер відділу організації підготовки в докторантурі, ад’юнктурі ВВНЗ, ВНП ЗВО та впровадження інноваційних методик навчання управління організації військової освіти у ЗСУ Центрального управління військової освіти Генштабу ЗСУ

Андрій Бобков,
головний спеціаліст відділу комплектування військовослужбовцями за контрактом управління організації комплектування рядовим та сержантським складом Головного управління персоналу Генштабу ЗСУ

Якщо посада, на яку претендує жінка, вимагає медичної чи фармацевтичної освіти, все очевидно. А як вчинити, якщо робота не вимагає таких знань і роботодавець позбавлений права вимагати інформацію? Як дізнатися, що жінка стала на військовий облік добровільно й мусить надати при прийнятті на роботу військово-обліковий документ? Як убезпечити себе від штрафів?

Коли приймаєте на роботу, замало запитати, чи має жінка медичну чи фармацевтичну освіту та чи не стала на облік добровільно. Складіть одне повідомлення, в якому пропишіть, що під час працевлаштування військово-обліковий документ мають надати жінки:

— які здобули медичну або фармацевтичну освіту, оскільки повинні перебувати на військовому обліку відповідно до абзацу першого частини одинадцятої статті 1 Закону України «Про військовий обо­в’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII;

— стали на облік добровільно.

Зробіть наприкінці відмітку про ознайомлення:

Якщо кандидатка на посаду поставила підпис — за достовірність інформації відповідатиме вона особисто. Якщо відмовилася — заактуйте.

Інший варіант — таку відмітку жінка може проставити на заяві про прийняття на роботу

Як приймати на роботу

Жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, після 18 травня 2024 року обов’язково надають ВОД під час працевлаштування. КМУ постановою від 16.05.2024 № 563 виключив із Порядку норму, яка дозволяла працевлаштовуватися як невійськовозобов’язаним до кінця 2026 року жінкам:

  • що здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю;
  • не перебували на військовому обліку в ТЦК;
  • не отримували ВОД до затвердження Порядку.

Оформлюйте прийняття на роботу за загальними правилами. Врахуйте вимоги законодавства у сфері військового обліку.

Які заходи щодо жінок, що вже працюють

Працівниці, які можуть стати на військовий облік за бажанням, наразі не потребують особливої уваги роботодавця. Якщо жінки стали на військовий облік під час війни, ймовірно, вони планують або вже долучилися до лав ЗСУ і вам про це відомо. Проте в правилах внутрішнього трудового розпорядку вже зараз передбачте обов’язок працівниць повідомляти роботодавця про взяття на військовий облік, щоб відповідальний за ведення військового обліку мав цю інформацію та міг виконувати заходи з військового обліку.

Про жінок, які працюють на підприємстві та здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю і не перебувають на військовому обліку в ТЦК, маєте повідомити ТЦК (п. 51 Порядку). Ця норма діє з 5 січня 2023 року і змін не зазнала.

Якщо до сьогодні підприємство не повідомляло ТЦК, радимо визначити, чи є на підприємстві жінки, які мають обов’язково перебувати на військовому обліку. Для цього проведіть аудит:

штатного розпису. Одразу зрозумієте, які посади вимагають наявності медичної або фармацевтичної освіти. Навіть на підприємствах, діяльність яких не пов’язана безпосередньо з медичною чи фармацевтичною сферою, можуть бути такі посади. Наприклад, медпрацівник, який проводить передрейсові та післярейсові медогляди водіїв. ТЦК теж почнуть перевірки з аналізу штатного розпису. Попри воєнний стан перевірок не скасували;

особових карток П-2 та особових справ. Жінка може мати відповідну освіту, але працювати не за спеціальністю, або мати не одну освіту.

Жінка могла не надати інформації про освіту, що не стосується роботи, на яку її приймали. Таку інформацію роботодавець не має права вимагати під час прийняття на роботу (ст. 25 КЗпП). Тож послуговуйтеся записами з особової картки П-2. Для працівниць, на яких обов’язково ведуть особові справи, додатковим джерелом інформації може слугувати автобіографія.

Якщо з’ясували, що є працівниці, які мають стати на військовий облік, повідомте про них ТЦК. На військовий облік жінку ставить ТЦК за місцем реєстрації проживання, тож визначайте ТЦК, до якого надсилати повідомлення, саме за цим критерієм. Форма повідомлення не унормована, складіть лист у довільній формі (див. Додаток).

Щоб скачати у Word,

дочитайте статтю до кінця

Подальші дії залежать від реакції ТЦК:

ТЦК не відреагував на повідомлення ТЦК викликає жінок розпорядженням
Більше нічого не робіть. Ви виконали вимогу пункту 51 Порядку, підстави для штрафів відсутні. Нагадаєте ТЦК, в яких жінки мали б перебувати на військовому обліку, про працівниць, коли звірятимете дані списків персонального військового обліку з обліковими даними документів ТЦК Оповістіть їх про виклик за порядком, визначеним у пункті 47 Порядку

Коли жінка надасть ВОД, зможете визначитися з подальшими діями. Якщо жінка:

  • військовозобов’язана — внесіть інформацію до списку персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів із числа жінок. Повідомте, де розміщені Правила військового обліку (додаток 2 до Порядку) і про потребу ознайомитися з ними;
  • невійськовозобов’язана (виключена з військового обліку за станом здоров’я) — персональний облік жінки не ведіть. Копію її ВОД долучіть до справи, в якій зберігаєте копії ВОД працівників, яких виключили з військового обліку до досягнення граничного віку перебування в запасі.
В який строк повідомити ТЦК про жінок із медичною або фармацевтичною освітою, які працюють на підприємстві

Законодавство не визначає строків, але вимога діє з 5 січня 2023 року. Радимо надіслати повідомлення якнайшвидше, аби не наразитися на штраф за результатами перевірки стану військового обліку на підприємстві.

Керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (далі — підприємство) зобов’язані повідомити відповідним районним / міським ТЦК про жінок з медичною або фармацевтичною освітою, які працюють на підприємстві (п. 51 Порядку).

Норма пункту 51 діє від дати набрання чинності Порядком — із 5 січня 2023 року — і змін не зазнала. Ураховуйте, що за умови перевірки стану військового обліку на підприємстві це питання також можуть перевірити.

Чи складати повідомлення жінкам із медичною або фармацевтичною освітою про потребу стати на військовий облік

Законодавство прямо не зобов’язує роботодавця складати повідомлення жінкам, але такий захід доречний.

Обов’язки роботодавця у сфері персонального військового обліку визначає Порядок. Пункт 34 Порядку зобов’язує роботодавця проводити роз’яснювальну роботу серед призовників, військовозобов’язаних та резервістів щодо виконання ними правил військового обліку.

Жінку, яка ще не перебуває на військовому обліку, складно вважати військовозобов’язаною, оскільки в законодавстві відсутня гранична дата, до якої жінки з медичною або фармацевтичною освітою мають стати на військовий облік. Однак є базова норма: жінок із медичною або фармацевтичною освітою беруть на військовий облік обов’язково (ч. 11 ст. 1 Закону № 2232). Тож вважаємо, що варто запобігти зауваженням під час перевірки стану військового обліку:

  • поінформувати жінок з медичною або фармацевтичною освітою про обов’язок стати на військовий облік;
  • попросити надати військово-обліковий документ, коли жінка його отримає.

Складете повідомлення — убезпечитеся від штрафу.

Оберіть відповідь на тестове запитання. Якщо вона правильна, отримаєте «золоту зірку». Зберіть зірочки за правильні відповіді на всі п’ять запитань номера — позмагайтеся за призи за підсумками місяця, півріччя та року! Результати розіграшів дивіться щомісяця на нашій сторінці у Facebook

Зірка
за правильну відповідь
Неправильно
Правильно
Чи зобовʼязані жінки з медичною та фармацевтичною освітою після 18 травня 2024 року надавати військово-обліковий документ (ВОД) під час працевлаштування?

А. Так
Б. Ні, до кінця 2026 року можна приймати на роботу жінок без ВОД
В. Ні, роботодавець не має права запитувати ВОД
Матеріали для скачування: