11
Листопад 2022року
працюємо з Класифікатором професій

Вибираємо назву посади без помилок

Яку посаду вибрати в класифікаторі професій, як правильно сформулювати назву посади, якій посаді відповідають кваліфікаційні характеристики — на ваші запитання відповість експерт

Георгій Маймула , експерт з професійної класифікації, Вінниця


Передплатити продукти ТОВ «Експертус Тек» безпечно можете в нашому магазині 

Назви посад і професій у документах підприємства мають відповідати Національному класифікатору України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», що затвердив Держспоживстандарт України наказом від 28.07.2010 № 327 (далі — КП). Трапляється, що кадровик використовує іноземні назви посад чи добирає іншомовні аналоги посадам із КП. Чи правомірно це та як дібрати правильну назву за кваліфікаційними характеристиками? Відповімо на ваші запитання, що надійшли на Гарячу Лінію Кадровика.

Менеджер з попередніх продажів

Чи можна вибрати посаду «Пресейл-менеджер» для таких обо­в’язків:
• обстеження клієнтів для того, щоб виявити потреби та вимоги бізнес-процесів;
• підготовка матеріалів, новин для публікацій, зокрема на електронній платформі, проведення презентацій, демонстрацій рішень для клієнтів;
• участь у налаштуванні та супроводі онбордингу клієнтів;
• проведення аналізу конкурентів або продуктів конкурентів тощо?

Це, по суті, менеджер з передпродажу нашого продукту, що веде переговори з потенційними клієнтами й виконує комплекс передпродажних заходів. Пресейл-менеджер і менеджер з продажу — це не одна й та сама людина. Але це й не маркетолог чи менеджер з маркетингу.

Presale (pre-sales, preselling) Manager (англ. — пресейл, пресейлинг) — це менеджер з передпродажної підготовки. З огляду на опис виконуваної роботи йдеться про одну з численних професій у сфері маркетингу. Аналізуючи фактичні трудові функції у межах відповідного робочого місця на підприємстві, можна зазначити наприклад, що Presale Manager:

  • підключається до роботи з продажу товару/продукту після визначення потенційного клієнта, тобто він є сполучною ланкою між клієнтом та підрозділом, що реалізує проєкт;
  • готує технічний бік продукту, зокрема технічне завдання щодо підготовки заходів з реалізації товару/продукту, визначення необхідних робіт та процесів для виконання замовлення, розрахування ціни;
  • бере участь у підборі індивідуального рішення, щоб задовільнити запит конкретного клієнта;
  • бере участь у завершенні угоди, укладанні договору, оплати замовлення тощо.

У сучасних торговельних компаніях Presale Manager виконує ще такі додаткові трудові функції:

  • готує рекомендації щодо стратегій продажу, підходів до роз­в’я­зан­ня конкретних проблем, створення контенту та допоміжних матеріалів;
  • розробляє та впроваджує узгоджену стратегію системної інтеграції послуг для всіх пропозицій клієнтів;
  • керує міжфункціональними маркетинговими командами, моніторить хід виконання/дотримання пропозицій/умов купівлі, визначених клієнтом;
  • бере участь у переговорах щодо укладання договору в якості експерта з відповідного предмета продажу тощо.

Поняття маркетингу, маркетингових досліджень, маркетингового аналізу, цінової політики, сервісного обслуговування постійно розвиваються. Наразі важливий захід подальшої інтеграції національного бізнесу до міжнародного — повна адаптація національної системи професійної класифікації до її європейського аналогу, ISCO 2008 року та збереження оригінальних назв професій /посад.

Пропонуємо увести до штатного розпису підприємства уточнену/розширену назву посади «Менеджер з попередніх продажів» або «Менеджер з передпродажної підготовки» тощо. Ці назви посади можна утворити від базової професійної назви роботи «Менеджер (управитель)» з кодом КП 1499 та з урахуванням норм Примітки 2 Додатка В до КП: назви професій можна розширити за потребою користувача термінами та словами, які уточнюють місце роботи, виконувані роботи, сферу діяльності за умови дотримання лаконічності викладення, якщо іншого не передбачають КП чи законодавчо-правові акти. Така норма КП відповідає статті 64 Господарського кодексу України: підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.

Майстер зеленого господарства

Чи можна у відділ благоустрою, транспорту та будівництва сільської ради ввести посаду «майстер з благоустрою та озеленення відділу благоустрою»? Чи відповідатиме ця назва класифікатору професій? Чи належить ця посада до робітничої професії?

Благоустрій населених пунктів — комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюють на території населеного пункту, для того щоб раціонально використовувати, належно утримувати та охороняти, створювати умови для захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля (ст. 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 № 2807-IV).

Озеленення — невід’ємна частина благоустрою територій, яка передбачає, наприклад, висаджування дерев різних порід і сортів, створення живоплотів та бордюрів з різних чагарників, дерев та декоративних рослин, створення клумб, квітників, газонів тощо.

КП не передбачає професійної назви роботи майстра з благоустрою та озеленення. Натомість звертаємо увагу на чинну професійну назву роботи «Майстер зеленого господарства» з кодом КП 1221.2. Кваліфікаційну характеристику професії містить галузевий випуск ДКХП № 87 «Житлове та комунальне господарство населених пунктів».

Типові завдання та обов’язки майстра зеленого господарства:

  • керує виробничою діяльністю на закріпленій ділянці з озеленення території та формування зелених насаджень, догляду за ними;
  • бере участь у розробленні перспективних і поточних планів роботи підприємства;
  • розробляє ескізні проєкти композицій зелених насаджень, квітково-декоративного оформлення та організовує їх впровадження на закріпленій ділянці;
  • доводить до відома бригад (ланок) виробничі завдання згідно з планом роботи;
  • розподіляє робітників на об’єктах, видає наряди на виконання робіт, роз’яснює технологію виконання робіт, умови оплати праці;
  • конт­ролює дотримання робітниками технології, обсягу та якості робіт;
  • оперативно керує роботою машин і механізмів, які обслуговують дільницю;
  • веде облік виконаних обсягів озеленювальних та доглядальних робіт, часу роботи машин і механізмів;
  • систематично обстежує стан зелених насаджень і вживає заходів щодо усунення виявлених недоліків у догляді за ними;
  • забезпечує робітників дільниці інвентарем, інструментом, матеріалами, спецодягом та індивідуальними засобами захисту згідно з чинними нормами тощо.

Таким чином, відповідно до прийнятої системи класифікації та кодування професій у КП професія «Майстер зеленого господарства» належить до професій керівників.

Відповідно до Примітки 2 Додатка В до КП підприємство в разі потреби може внести до штатного розпису розширену або уточнену назву професії/посади, використовуючи виключно наявну/базову професійну назву роботи у КП.

Наприклад, у нашому випадку назву професії «Майстер зеленого господарства» можна розширити до «Майстер зеленого господарства та благоустрою територій» з тим самим кодом КП. Звичайно, що профільні завдання та обов’язки працівника мають бути також розширені — доручіть виконувати роботи з утримання територій населеного пункту в належному стані, санітарного очищення, прибирання, збереження об’єктів загального користування тощо. Відобразіть це у посадовій інструкції.

З огляду на ситуацію в країні та відповідне кадрове забезпечення професійно підготовленим персоналом, звернемо увагу на пункт 11 Загальних положень Випуску № 1 ДКХП: осіб, які не мають відповідної освіти або стажу роботи, встановлених кваліфікаційними вимогами, але мають достатній практичний досвід та успішно виконують у повному обсязі покладені на них завдання та обов’язки, можна, як виняток, залишити на займаній посаді або призначити на відповідні посади за рекомендацією атестаційної комісії, якщо іншого не передбачають акти, які мають вищу юридичну силу.

Зверніть увагу на основні робітничі професії, які можна також застосовувати:

Озеленювач (код КП 6113):

  • виконує підсобні допоміжні роботи, по­в’я­за­ні з прибиранням і очищенням садових доріжок, квітників та інших озеленених площ від листя, сучків, сміття і  снігу;
  • забезпечує робочі місця садивним матеріалом, добривами та інвентарем;
  • бере участь у сортуванні різноманітних вантажів і складанні їх у відведених місцях;
  • ущільнює і розвантажує сніг;
  • доглядає за малими архітектурними формами;
  • відколює лід, посипає доріжки піском вручну тощо.

Прибиральник територій (код КП 9162):

  • підмітає проїжджу частину доріг і тротуарів вулиць, чистить їх від снігу та льоду, посипає піском;
  • копає та прочищає канавки й лотки для стоку води;
  • очищає від снігу та льоду пожежні колодязі для вільного доступу до них;
  • поливає бруківки, тротуари, зелені насадження, клумби та газони;
  • періодично промиває і дезінфікує вуличні урни, очищає їх від сміття;
  • веде нагляд за санітарним станом обслуговуваної території тощо.

Детальну номенклатуру професійних назв робіт у сфері житлово-комунального господарства містить профільний Випуск № 87 ДКХП.

Економіст з бухгалтерського обліку та аналізу господарської діяльності

Чи можна вибрати назву посади «Аналітик консолідованої інформації» для працівника, який працюватиме у фінансовому відділі та займатиметься звітністю, аналітикою бухгалтерської документації, конт­ролюватиме строки оплат тощо?

Слово «аналітика» походить від давньогрецького «άναλυτικά» і означає «мистецтво аналізу», як частини поняття логіки, тобто процесу пізнання через розкладання цілого на складові з метою детальнішого вивчення.

Робота «аналітика фінансового» полягатиме, наприклад:

  • у моніторингу розвитку світового фінансового ринку та окремих його показників;
  • аналізі фінансових показників роботи підприємства в цілому та окремих її підрозділів;
  • підготовці рекомендацій, наданні консультацій щодо питань капіталовкладень у короткостроковому та довгостроковому прогнозі тощо.

У чинній кваліфікаційній характеристиці професії «Аналітик консолідованої інформації» йдеться про професіонала, що працює з масивами інформації, використовуючи спеціальні методи аналізу, визначає можливі алгоритми розвитку подій та обґрунтовує найвигідніший варіант. Звертаємо увагу, що, як правило, цей аналітик отримує інформацію не тільки з відкритих джерел, а також з інших, наприклад, з інсайдерських повідомлень.

З огляду на узагальнений опис виконуваної роботи, йдеться про працівника, який стежитиме за належним використанням фінансових ресурсів, проводитиме комплексний аналіз господарсько-фінансової діяльності підприємства, зокрема на підставі даних бухгалтерського обліку та звітності.

На нашу думку, йдеться про професію «Економіст з бухгалтерського обліку та аналізу господарської діяльності». У КП ця професія має код КП 2441.2. Випуск № 1 ДКХП передбачає кваліфікаційну характеристику професії, відповідно до якої основні трудові функції економіста з бухгалтерського обліку та аналізу господарської діяльності:

  • виконує роботу з бухгалтерського обліку на підприємстві, аналізу та конт­ролю за станом і результатами господарської діяльності;
  • здійснює облік грошових коштів, які надходять, товарно-матеріальних цінностей, основних фондів і своєчасне відображення на відповідних бухгалтерських рахунках операцій, по­в’я­за­них з їх рухом, а також облік витрат виробництва й обігу, виконання кошторисів витрат, реалізації продукції (виконання робіт та послуг), результатів господарсько-фінансової діяльності;
  • стежить за раціональним і економним використанням матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, щоб виявити внутрішньогосподарські резерви, знизити собівартість продукції, запобігти втратам і непродуктивним витратам;
  • готує дані для складання балансу та оперативних зведених звітів про прибутки та видатки коштів на виробництво продукції, про використання бюджетних коштів, прибутків;
  • виконує необхідну роботу, по­в’я­за­ну з нерегламентованими розрахунками та конт­ролем за належним здійсненням розрахункових операцій;
  • забезпечує керівників, кредиторів, інвесторів, аудиторів та інших користувачів бухгалтерської звітності порівнянною та достовірною бухгалтерською інформацією про діяльність підприємства, його майно, зо­бо­в’я­зання та господарські операції, прибутки та видатки тощо.

Інженер-теплотехнік

На підприємство потрібен інженер-теплотехнік, але такої посади в класифікаторі не знаходимо. Як правильно підібрати посаду, якщо основні обов’язки: конт­роль роботи та обслуговування теплотехнічного обладнання та котлів, знання технологічних процесів теплотехніки, особливості пароконденсатних систем, організація роботи з ремонту систем ПКС і посудин, що працюють під тиском, конт­роль за ефективністю роботи теплоенергетичних систем? У кандидата на цю посаду в трудовій написано «Провідний інженер-теплотехнік», але така посада в класифікаторі професій відсутня.

КП передбачає значну порівняно з іншими напрямами роботи номенклатуру професій, до завдань та обов’язків яких безпосередньо або опосередковано належить обслуговування теплотехнічного устаткування. Звертаємо увагу, що в системі професійної класифікації України професію інженера-теплотехніка ніколи не застосовували, у класифікаторі посад колишнього СРСР вона також відсутня.

Класифікаційна складова професій у теплоенергетиці, визначених у КП на сьогодні, викликає обґрунтовані запитання не тільки користувачів КП, але й у фахових експертів. Існує значне дублювання трудових функцій, що фактично порушує основу побудови КП, систему класифікації професій.

Нижче наводимо перелік професій теплотехніків та відповідне класифікаційне угруповання КП зі скороченим описом їхніх типових завдань та обов’язків.

Технік-теплотехнік (будівництво), код КП 3112:

належить до класифікаційного угруповання «Техніки-будівельники», яка має бути вміщеною до галузевого Випуску № 64 ДКХП «Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи»:

  • запускає та зупиняє теплотехнічне устаткування та системи теп­ло- та паливопостачання;
  • керує режимами роботи теплотехнічного устаткування та систем тепло- та паливопостачання;
  • виконує заходи щодо попередження, локалізації та ліквідації аварій теплотехнічного устаткування та систем тепло- та паливопостачання;
  • організовує ремонт теплотехнічного устаткування та систем тепло- та паливопостачання;
  • забезпечує налагодження та випробування теплотехнічного устаткування та систем тепло- та паливопостачання відповідно до встановленого порядку;
  • організовує роботу персоналу, що обслуговує теплотехнічне устаткування та системи тепло- та паливопостачання;
  • конт­ролює виконання вимог правил охорони праці та промислової безпеки персоналу, що обслуговує теплотехнічне устаткування та системи тепло- та паливопостачання тощо.

Енергетик, код КП 3113:

належить до класифікаційного угруповання «Технічні фахівці — електрики». Спеціалізацію цієї професійної назви роботи «Енергетик цеху» та відповідну кваліфікаційну характеристику містить Випуск № 1 ДКХП «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності»:

  • забезпечує безперебійну роботу, належну експлуатацію, ремонт і модернізацію енергетичного устаткування, електричних і теплових мереж, повітропроводів і газопроводів;
  • організовує підготовку календарних планів (графіків) оглядів, перевірок і ремонту енергоустаткування, заявок щодо його ремонту спеціалізованими організаціями, лімітів енергоспоживання і приєднання додаткових потужностей до електричних і теплових мереж, одержання потрібних для експлуатації енергоустаткування, планово-запобіжних і поточних ремонтів матеріалів, запасних частин, інструментів, вимірювальних приладів тощо;
  • готує котли, посудини, що працюють під тиском, трубопроводи пари і гарячої води, електроустаткування та інші об’єкти енергогосподарства, які конт­ролює державний нагляд і енергонагляд, для приймання в експлуатацію, перевірки і огляду відповідними інспекціями;
  • визначає потреби та подає заявки щодо одержання потрібних для експлуатації енергоустаткування, планово-запобіжних і поточних ремонтів матеріалів, запасних частин, інструментів, вимірювальних приладів тощо;
  • бере участь у випробуваннях і прийманні енергоустаткування та мереж у виробничу експлуатацію;
  • керує підлеглими працівниками, які здійснюють технічне обслуговування і ремонт енерго- та електроустаткування тощо.

Теплотехнік, код КП 3115:

належить до класифікаційного угруповання «Технічні фахівці — механіки». Відповідну кваліфікаційну характеристику містить Випуск № 5 ДКХП «Добувна промисловість»:

  • забезпечує безперебійну і високопродуктивну роботу енерго- й тепломеханічного устаткування, котельних, бойлерних, калориферних, пилопригнічувальних установок, систем подавання енергоносіїв і прибирання відходів, теплових мереж;
  • розраховує планову кількість необхідної теплової енергії на технологічні та соціальні потреби, обсяг матеріальних ресурсів та енергоносіїв (вугілля, газ, мазут, електроенергія тощо), потрібних для виробництва теплової енергії;
  • забезпечує виконання працівниками дільниці, служби робіт відповідно до технічної, технологічної документації (проєктів, паспортів) з дотриманням вимог нормативних та інших документів з охорони праці та системи управління виробництвом і охороною праці, експлуатацію устаткування і механізмів в режимах, які відповідають заводським вимогам, своєчасне проведення технічного обслуговування, поточних ремонтів, налагоджувальних робіт устаткування, проведення державної перевірки приладів і устаткування (Держстандарт, котлонагляд);
  • бере участь у долученні й конт­ролі роботи спеціалізованих підрядних організацій для виконання капітальних ремонтів устаткування, а також робіт, що потребують дозволу на їх виконання тощо.

Технік-теплотехнік, код КП 3119:

належить до класифікаційного угруповання «Інші технічні фахівці в галузі фізичних наук та техніки». Відповідну кваліфікаційну характеристику містить галузевий Випуск № 87 ДКХП «Житлове та комунальне господарство населених пунктів»:

  • здійснює під керівництвом більш кваліфікованого спеціаліста конт­роль за режимами роботи будинкових котелень та їх допоміжним устаткуванням;
  • обстежує джерела теплопостачання, виявляє причини відхилень та вживає заходів для їх усунення у найкоротший термін;
  • бере участь у пробних пусках та комплексному випробуванні устаткування під навантаженням відповідно до встановленого порядку тощо.

Інженер–енергетик, код КП 2143.2:

належить до класифікаційного угруповання «Інженери-електрики». Відповідні кваліфікаційні характеристики професії містять галузеві Випуски ДКХП № 87 та ДКХП № 64, частина 1 розділ 1 «Керівники, професіонали, фахівці».

Типові трудові функції:

  • забезпечує енергопостачання об’єктів, підсобних виробництв і обслуговуючих господарств, експлуатацію та ремонт енергетичного устаткування;
  • бере участь у розробленні планів виробництва та споживання електроенергії, палива, пари, газу, води, стисненого повітря;
  • розраховує норми витрат палива та всіх видів енергії;
  • наглядає за конт­рольно-вимірювальними, електротехнічними та теплотехнічними приладами, забезпечує своєчасне пред’яв­лен­ня органам державного нагляду;
  • складає технічні завдання з проєктування нових та реконструкції чинних енергооб’єктів;
  • веде інвентарний облік наявності та руху енергоустаткування організації, облік і аналіз витрат електроенергії та палива, техніко-економічних показників роботи енергогосподарства тощо.

На нашу думку, немає принципової відмінності у виконуваних роботах між професіями, що належать до Розділу 3 КП «Фахівці», тож до штатного розпису можете внести будь-яку професію з тих, що ми перелічили.

Що стосується професії «Інженер-енергетик», яка вміщена до Розділу 2 КП «Професіонали», зверніть увагу на концептуальні відмінності між професіями «професіоналів» та «фахівців».

Робота «професіоналів» зазвичай по­в’я­за­на з виконанням завдань, що потребують розв’язання складних проблем, ухвалення рішень та творчого підходу на основі широкого спектру теоретичних та фактичних знань у спеціальній галузі. До типових виконуваних трудових функцій належить аналіз та дослідження з метою розширення людських знань у певній галузі, проєктування споруд чи устаткування, а також планування процесів будівництва та виробництва тощо. Ці професії потребують високого рівня грамотності та здібностей до математичного мислення, іноді на дуже високому рівні, а також відмінних навичок міжособистісної комунікації.

Робота «фахівців» зазвичай по­в’я­за­на з виконанням складних технічних чи практичних завдань, які потребують широкого спектру фактич­них, технічних та процедурних знань у спеціальній галузі. Наприклад:

  • забезпечити відповідність нормам охорони праці, безпеки та супутнім нормам;
  • підготувати докладні кошториси кількості та вартості матеріалів та робочої сили, необхідних для певних проєктів;
  • координувати, наглядати, конт­ролювати та складати графіки роботи інших працівників;
  • здійснювати технічні функції на допомогу професіоналам.

Ці професії вимагають високого рівня грамотності, добре розвинених навичок міжособистісної комунікації в різних обставинах тощо.

Пропозиція внести до розширеної назви посади «Майстер зеленого господарства та благоустрою територій» додаткове уточнення щодо місця роботи — відділ благоустрою, може мати сенс, якщо зазначена розширена назва професії/посади також застосовується в інших структурних підрозділах підприємства та відповідні посадові обов’язки особи мають певні відмінності. В іншому разі це зайве дублювання у визначенні назви професії.

  1. Менеджер з попередніх продажів
  2. Майстер зеленого господарства
  3. Економіст з бухгалтерського обліку та аналізу господарської діяльності
  4. Інженер-теплотехнік

Зверніть увагу

Коло завдань та обов’язків окремих працівників можна розширювати

Пункт 6 Загальних положень Випуску № 1 ДКХП зазначає: конкретний перелік посадових обов’язків визначають посадовими інструкціями керівників, професіоналів, фахівців, технічних службовців, які розробляють і затверджують на основі ДКХП роботодавці, ураховуючи конкретні завдання та обов’язки, функції, права, відповідальність працівників цих груп та особливості штатного розпису підприємства.

Якщо виникає необхідність, завдання та обо­в’яз­ки, що включені до типової кваліфікаційної характеристики тієї або іншої посади, можна розподіляти між окремими виконавцями. Також коло завдань та обов’язків окремих працівників можна розширювати, доручивши їм роботи, що передбачені для різних груп посад, рівні за складністю, виконання яких не потребує іншої спеціальності, кваліфікації