Із працівником, з яким призупинили трудові відносини, немає зв’язку — як прийняти нового працівника
Відповідає Ольга Догадіна, керівник групи експертів із кадрових питань
УВАГА!
Справжній журнал «Кадровик-01» передплачуйте на shop.expertus.media
Прийміть нових працівників за строковим трудовим договором на час відсутності працівників, місцеперебування яких невідоме.
Якщо роботодавець призупиняє дію трудового договору, він тимчасово припиняє забезпечувати працівника роботою, а працівник тимчасово припиняє виконувати роботу за укладеним трудовим договором у зв’язку зі збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором (ч. 1 ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX; далі — Закон № 2136).
Якщо в роботодавця змінилися обставини й він може забезпечити працівників роботою, необхідно відновити дію трудових договорів із працівниками. При цьому немає значення, чи зможе працівник стати до роботи. Якщо не може, йому оформлюють відсутність іншим способом: відпустка, відсутність із поважних причин тощо. Роботодавець, який ухвалив рішення скасувати призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану, має за 10 к. дн. до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи (абз. 2 ч. 1 ст. 13 Закону № 2136).
У запитанні зазначено, що з працівниками відсутній зв’язок і вони перебувають на окупованих територіях. Тому роботодавець не має можливості повідомити працівників про відновлення дії трудового договору.
Для того щоб оперативно залучити до роботи нових працівників, а також усунути кадровий дефіцит та брак робочої сили, зокрема внаслідок фактичної відсутності працівників, які евакуювалися в іншу місцевість, перебувають у відпустці, простої, тимчасово втратили працездатність або місцезнаходження яких тимчасово невідоме, роботодавець може укладати з новими працівниками строкові трудові договори у період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника (ч. 2 ст. 2 Закону № 2136). Тому радимо не відновлювати дію трудових договорів із працівниками, з якими відсутній зв’язок, а укласти строкові трудові договори з новими працівниками на період фактичної відсутності працівників, місцезнаходження яких тимчасово невідоме.
Додатково нагадаємо, що відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль — підстава припинити з ним трудовий договір (п. 8-3 ст. 36 КЗпП). Ця підстава для звільнення діє з 19 липня 2022 року. Тож якщо протягом чотирьох місяців з цієї дати працівники не вийдуть на зв’язок, зможете їх звільнити, а строкові трудові договори інших працівників трансформуються в безстрокові (ч. 1 ст. 39-1 КЗпП).