11
Листопад 2022року
запитуєте — відповідаємо

Працівник відмовляється вказувати свою адресу: як діяти кадровику

Відповідає Олена Петровська, експерт із кадрових питань, Київ

Стаття 25 КЗпП забороняє вимагати відомості про місце реєстрації та проживання осіб. Тож коли приймаємо на роботу та протягом усього часу роботи, не маємо права вимагати вказати в заяві про прийняття, в особовому листку, в письмовому трудовому договорі ці дані, а також брати копію сторінки паспорта. Що робити, якщо працівник не хоче вказувати домашню адресу чи не повідомляє про зміну адреси?

Стаття 25 КЗпП прямо забороняє вимагати від працівника відомості про реєстрацію його місця проживання чи перебування, коли приймаєте на роботу. Працівник вказує цю інформацію за згодою. Якщо працівник не вказує в документах адресу проживання чи реєстрації, пропонуємо вказати в особовій картці, що працівник не надав інформації, а у трудовому договорі визначити інші способи комунікації.

Диспозиція статті 25 КЗпП забороняє відмовляти у прийнятті на роботу особі, яка не бажає надавати таку інформацію.

Громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлює Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 № 1382-IV (ч. 1 ст. 2 Закону № 1382).

Особи декларують та реєструють місце проживання / перебування зокрема для того, щоб вести офіційне листування та інші комунікації з особою (п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» від 05.11.2021 № 1871-IX; далі — Закон № 1871).

Якщо в роботодавця відсутні дані про адресу проживання працівника, він не може виконати окремі кадрові процедури. Наприклад, направити працівнику лист із проханням пояснити причини відсутності на роботі або надіслати копію наказу про звільнення.

Частина третя статті 29 КЗпП передбачає можливість ознайомлювати працівників із наказами та іншими документами не лише засобами електронних комунікаційних мереж з накладенням удосконаленого електронного підпису або кваліфікованого електронного підпису, а й альтернативними способами, про які сторони домовилися у трудовому договорі. Тож у письмовому трудовому договорі або в наказі про прийняття на роботу зазначте способи комунікації з працівником — номер мобільного телефону, адресу електронної пошти тощо.