6
Червень 2023року
право і практика

Що зробити, щоб строкові трудові договори педагогів-пенсіонерів стали безстроковими

Підказки експерта допоможуть виконати рішення Конституційного Суду України й відновити трудові права педагогів-пенсіонерів, що працювали за строковими договорами. Він пояснить, чи переукладати безстрокові трудові договори замість строкових, а також наведе приклад наказу, який доцільно скласти в цій ситуації

Ірина Житкова , шеф-редактор Експертус Кадри

На Гарячій Лінії Кадровика почастішали запитання від керівників шкіл, як правильно виконати рішення Конституційного Суду України (далі — КСУ) від 07.02.2023 № 1-р/2023 у справі № 1-5/2020(118/20).

Для початку нагадаю, що це за рішення, а потім порекомендую два шляхи дій.

КСУ визнав таким, що не відповідає Конституції України, абзац третій частини другої статті 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX (далі — Закон № 463). Із 7 лютого 2023 року стала нечинною норма, яка передбачала, що педагоги державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачують пенсію за віком, працюють за строковими договорами.

Строковий трудовий договір укладають, якщо трудові відносини не можна встановити на невизначений строк з урахуванням одного з пунктів:

  • характеру наступної роботи;
  • умов її виконання;
  • інтересів працівника;
  • в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

Підстава — частина перша статті 23 КЗпП.

Якщо трудовий договір уклали на визначений строк за відсутності таких умов, його визнають недійсним у частині визначення строку (абз. 3 п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9).

Вимога статті 22 Закону № 463 укладати строкові договори з педагогами-пенсіонерами — це «інші випадки, передбачені законодавчими актами». Але після рішення КСУ ця підстава у Законі № 463 зникла.

Умови трудових договорів, які погіршують становище працівників порівняно з законодавством України про працю, недійсні (ч. 1 ст. 9 КЗпП).

Судові рішення, що набрали законної сили, обо­в’я­зкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України (ч. 1 ст. 18 Цивільного процесуального кодексу України від 18.03.2004 № 1618-IV).

Відповідно, всі строкові договори, що починаючи з 18 березня 2020 року уклали на підставі статті 22 Закону № 463, згідно з рішенням КСУ стали безстроковими.

А тепер мої рекомендації, як діяти керівникам закладів загальної середньої освіти.

Оберіть один із двох шляхів:

  • нічого не робити, зокрема не звільняти педагогів, коли закінчиться строк трудового договору;
  • видати наказ, яким визнати строкові трудові договори безстроковими.

Раджу обрати другий варіант. Так поінформуєте працівників, що їхні трудові права відновили, та заспокоїте, що вони не залишаться без роботи, коли сплине строк трудового договору.

Приклад наказу про визнання строкових трудових договорів такими, що уклали на невизначений строк, — у Додатку.

Щоб скачати зразок у Word,

дочитайте статтю до кінця

Насамкінець відповім на чотири запитання про трудові відносини з педагогами-пенсіонерами, що нам ставлять керівники закладів освіти.

Бліцчат з експертами

Читайте запитання та натискайте на стрілочки,

щоб дізнатися відповідь

Матеріали для скачування: