6
Червень 2023року
запитуєте — відповідаємо

Працівник за кордоном використав 90 днів відпустки, але не повертається: чи можна звільнити за прогул

Відповідає Ірина Житкова, шеф-редактор Експертус Кадри

Працівниця виїхала за кордон, оформила неоплачувану відпустку на 90 днів. Але 90 днів вже пройшли, а працівниця не повернулася. Чи можемо ми її звільнити за прогул?

Ні, Держпраці не радить роботодавцям звільняти за прогул працівників, які з метою безпеки виїхали під час воєнного стану за кордон або в інший населений пункт в Україні. Якщо роботодавець не планує скорочувати посаду працівника, що виїхав за кордон, може на його посаду прийняти нового працівника за строковим трудовим договором.

Роботодавець обо­в’я­зково у період дії воєнного стану надає за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, відпустку без збереження зарплати тривалістю, визначеною в заяві, але не більше 90 к. дн.

Працівник, який використав 90 к. дн. відпустки за цією підставою та не готовий повернутися до роботи, може:

  • оформити інші види відпусток без збереження зарплати за згодою роботодавця або без його згоди — на підставі статті 25 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустку);
  • просити роботодавця надати відпустку без збереження зарплати на підставі статті 26 Закону про відпустки, наприклад, на час карантину або воєнного стану;
  • звільнитися, наприклад, за власним бажанням чи за угодою сторін.

Якщо працівник відмовляється оформити відпустку без збереження зарплати і звільнятися, табелюйте позначкою «НЗ» (неявки з не­з’ясо­ва­них причин) до вирішення питання.